www.polisidrott.se


Referat 2007
Referat 2006
Referat 2005
Referat 2004
Referat 2003

Resultat 2006
Resultat 2005
Resultat 2004
Resultat 2003

SPM i simning, Köping 11 november 2006

100 m fritt, H29       100 m fritt, D29      
1. Fredrik Seidevall
2. Oskar Hansson

 
Stockholmspolisen
SKL Linköping

 
0.54,85
1.16,03

 
1. Helena Sivertsson
2. Malin Gauffin
3. Kristina Gunnarsson
PHS Solna
PHS Solna
Göteborgspolisen
 
1.06,93
1.08,08
1.12,62
 
                   
50 m fritt, H30-39       50 m fritt, D30-39      
1. Patrik Isaksson
2. Per Krebbs
3. Peter Lööw
4. Nicklas Lehammer
5. Kurt Birol
6. Johan Axell
7. Linus Ek
Västeråspolisen
Göteborgspolisen
Västerort
Stockholmspolisen
Stockholmspolisen
Göteborgspolisen
SKL Linköping
24,21
24,27
25,12
27,20
27,40
30,18
35,14
1. Helena Kälvehed
2. Sofia Andersson
3. Åsa Andersson
4. Anna Beckman


 
Norrköpingspolisen
SKL Linköping
Göteborgspolisen
SKL Linköping


 
29,67
29,71
33,01
44,34


 
                   
50 m fritt, H40-49       50 m fritt, D40-49      
1. Mats Norlin
2. Magnus Gren
3. Mats Flink
 
Stockholmspolisen
Malmöpolisen
SKL Linköping
 
25,88
28,42
32,27
 
1. Diana Sundin
2. Carina Tranell
3. Eva-Marie Törnström
Stockholmspolisen
SKL Linköping
SKL Linköping
 
31,25
42,11
44,39
 
                   
25 m fritt, H50       100 m bröst, H29      
1. Peter Karlsson
2. Christer Backman
3. Nils Kärrlander
4. Lennart Palm
5. Bengt Sundin
6. Hans Olsson
7. Tage Ödlund
8. Stefan Klintberg
Stockholmspolisen
Västeråspolisen
Stockholmspolisen
Göteborgspolisen
Stockholmspolisen
Norrköpingspolisen
Strömstadspolisen
Köpingspolisen
14,50
14,75
15,58
16,03
16,97
17,13
18,38
19,08
1. Oskar Hansson
(ej SPM-status)

50 m bröst, D30-39
1. Helena Kälvehed
2. Sofia Andersson
3. Anna Beckman
 
SKL Linköping



Norrköpingspolisen
SKL Linköping
SKL Linköping
 
1.28,91



38,44
38,84
50,52
 
                   
50 m bröst, H30-39       50 m bröst, H40-49      
1. Patrik Isaksson
2. Peter Lööw
3. Nicklas Lehammer
4. Jonas Gulin
5. Johan Axell
6. Linus Ek
Västeråspolisen
Stockholmspolisen
Stockholmspolisen
Stockholmspolisen
Göteborgspolisen
SKL Linköping
30,20
32,93
36,98
38,83
41,84
43,41
1. Mats Norlin
2. Magnus Gren
3. Mats Flink
4. Stefan Klintberg

 
Stockholmspolisen
Malmöpolisen
SKL Linköping
Köpingspolisen

 
35,65
39,53
39,56
43,74

 
                   
25 m bröst, H50       50 m bröst, D40-49      
1. Bo S Carlsson
2. Peter Karlsson
3. Christer Backman
4. Hans Olsson
5. Stefan Klintberg
6. Lennart Palm
7. Tage Ödlund
8. Bengt Sundin

100 m medley, H29
1. Magnus Gren
2. Oskar Hansson
Göteborgspolisen
Stockholmspolisen
Västeråspolisen
Norrköpingspolisen
Köpingspolisen
Göteborgspolisen
Strömstadspolisen
Stockholmspolisen


Malmöpolisen
SKL Linköping
18,83
18,86
20,14
20,55
20,82
21,13
21,65
24,80


1.12,58
1.27,72
1. Eva-Marie Törnström
2. Carina Tranell

50 m fjäril, D29
1. Malin Gauffin
2. Kristina Gunnarsson

50 m fjäril, H30-39
1. Patrik Isaksson
2. Nicklas Lehammer
SKL Linköping

SKL Linköping


PHS Solna
Göteborgspolisen



Västeråspolisen
Stockholmspolisen
47,72

50,45


35,62
36,00



25,85
29,66
                   
75 m medley, D40-49     75 m medley, D29    
1. Carina Tranell
2. Eva-Marie Törnström
SKL Linköping
SKL Linköping
 
1.21,70
1.24,65
 
1. Helena Sivertsson
(ej SPM-status)
 
PHS Solna

 
58,26

 
                   
3 x 50 m medley, herrar     3 x 50 m fritt, herrar    
1. Stockholmspolisen lag 1
2. Säpo
3. Göteborgspolisen lag 1
4. Stockholmspolisen lag 2
5. Göteborgspolisens lag 2
6. SKL Linköping

3 x 50 medley, damer
1. SKL Linköping
(ej SPM-status)
1.28,28
1.43,47
1.44,14
1.44,88
1.57,43
1.59,03


2.10,07
 
  1. Göteborgspolisen lag 1
2. Säpo
3. Stockholmspolisen lag 2
4. Malmöpolisen
5. SKL Linköping
6. Göteborgspolisen lag 2

3 x 50 m fritt, damer
1. SKL Linköping
(ej SPM-status)
1.27,50
1.28,79
1.29,21
1.42,43
1.45,47
1.45,95


1.58,11
 
 
                   
50 m livräddning, H30-39     50 m livräddning, D30-39    
1. Per Krebbs
2. Patrik Bosko
3. Nicklas Lehammer
Göteborgspolisen
Malmöpolisen
Stockholmspolisen
44,12
48,02
50,07
1. Helena Kälvehed
2. Sofia Andersson
3. Åsa Andersson
Norrköpingspolisen
SKL Linköping
Göteborgspolisen
51,88
54,54
59,12
                   
50 m livräddning, H40-49     50 m rygg, H30-39      
1. Mats Flink
2. Bo S Carlsson
3. Lennart Palm
4. Tage Ödlund
SKL Linköping
Göteborgspolisen
Göteborgspolisen
Strömstadspolisen
0.52,07
0.56,84
1.10,54
1.18,86
1. Patrik Isaksson
2. Per Krebbs
3. Kurt Birol
4. Nicklas Lehammer
Västeråspolisen
Göteborgspolisen
Stockholmspolisen
Stockholmspolisen
28,40
28,97
30,58
32,22
                   
50 m rygg, D29       50 m rygg, D40-49      
1. Helena Sivertsson
(ej SPM-status)
PHS Solna
 
35,85
 
1. Diana Sundin
(ej SPM-status)
Stockholmspolisen
 
36,66
 

Polislandskamp i tennis, Oslo 19 - 20 oktober 2006

  Norge   Sverige   2-4        
HS1
HS2
HS3
DS1
HD
Mixed
Helge Haugland
Björn Skyggevik
Pål Kraby
Marianne Bakken
Skyggevik/Kraby
Haugland/Bakken
Henrik Johansson
Johan Lönner
Klas Palmberg
Lena Jacobsson
Lönner/Palmberg
Johansson/Jacobsson
4-6, 6-3, 2-1 (8-6)
2-6, 4-6
6-7, 3-6
5-7, 6-4, 7-5
7-6, 3-6, 1-6
3-6, 1-6
(bröts p g a tidsbrist)




 
 

NPM i kraftsport, Nyköbing, Danmark 16 - 17 oktober 2006

Styrkelyft 75 kg       Styrkelyft 82,5 kg      
1. Jari Friis
2. Pauli Rantala
 
Finland
Finland
 
605,0
512,5
 
  1. Hekki Lehmusvaara
2. Tejre Trovum
3. David Stabel
Finland
Norge
Norge
595,0
577,5
560,0
 
                   
Styrkelyft 90 kg       Styrkelyft 100 kg      
1. Michael Jensen
2. Torkjell Jevne
3. Markku Kaperi
4. Michael Svanström
5. Jan Larsson
6. Janne Hakala
Danmark
Norge
Finland
Sverige
Sverige
Finland
720,0
702,5
697,5
677,5
662,5
587,5
  1. Juha Makkonen
2. Antti Valli
3. Ragnar Wolff
4. Martin Myrvold

 
Finland
Finland
Norge
Norge

 
695,0
685,0
672,5
640,0

 
 
                   
Styrkelyft 110 kg       Judo 100 kg      
1. Mikko Koskinen
2. Dag Stangeland
3. Björn Syversen
4. Jarl Hansson
Finland
Norge
Norge
Sverige
755,0
705,5
680,0
630,0
  1. Thomas Sitam
2. John Nilsson

 
Danmark
Sverige

 
   

Hemmabanstävling i bowling 1 - 31 oktober 2006

Individuellt herrar (20 deltagare)   Individuellt damer    
1. Johan Thedeby
2. Mikael Lippu
3. Lennart Stenqvist
4. Tomas Jonsson
5. Per-Axel Karlsson
6. Thomas Andersson
Nässjö
Södra Älvsborg
Södra Älvsborg
Kalmar
Kalmar
Södra Älvsborg
610
568
538
537
521
511
1. Ros-Marie Tropp
2. Tina Holmertz
3. Birgitta Eriksson
4. Monica Gustavsson
5. Gunilla Karlsson
 
Södra Älvsborg
Nässjö
Nässjö
Nässjö
Nässjö
 
546
346
339
305
289
 
                   
Tvåmannalag (11 lag)          
1. Nässjö
2. Södra Älvsborg
3. Södra Älvsborg
4. Kalmar
5. Nacka
6. Södra Älvsborg
Thedeby - Johansson
Stenqvist - Tropp
Andersson - Lippu
Jonsson - Karlsson
Magnusson - Pålsson
Karlsson - Aronsson
1085
1084
1079
1058
1010
1006
         
                   
Fyrmannalag              
1. Södra Älvsborg
2. Södra Älvsborg
3. Nässjö
4. Nacka
Stenqvist - Tropp - Andersson - Lippu
Björklund - Göhlin - Karlsson - Aronsson
Thedeby - Johansson - Olsson - Bergholm
Magnusson - Pålsson - Borström - Larsson
2163
1985
1935
1928
     

SPM i pistolskytte, Västerås 25 - 29 september 2006

Sportpistol - damer (9 deltagare) Sportpistol - veteraner yngre (16 deltagare)
1. Liselott Såmark
2. Maria Wigestål
3. Tina Oscarsson
4. Malin Kronander
5. Maud Rylander
6. A-L Kristiansson
Västerort
Södra Älvsborg
Södertälje
Södra Älvsborg
Stockholm
Stockholm
564
555
551
532
528
527
1. Våge Strålin
2. Sonny Svensson
3. Finn Stridbo
4. Bo Karlsson
5. J-Å Andersson
6. Lars Linderoth
Karlstad
Södra Älvsborg
Malung
Västerort
Oskarshamn
Västerort
570
568
563
562
550
539
           
Sportpistol - veteraner äldre (11 deltagare)   Sportpistol - veteraner lag (9 lag)
1. K-A Gustavsson
2. Paul Persson
3. Jan Larsson
4. Kurt Nilsson
5. Börje Thelin
6. Bertil Brosved
Västerort
Hudiksvall
Åmål
Luleå
Örebro
Göteborg
552
538
532
514
505
503
  1. Västerort
2. Malung 2
3. Stockholm
4. Örebro
5. Luleå
6. Åmål
1091
1062
1045
1034
1011
990
 
                   
Sportpistol - damer lag              
1. Södra Älvsborg
2. Stockholm
1087
1055
             
                   
Grovpistol (37 deltagare)     Grovpistol - lag (9 lag)
1. Våge Strålin
2. Thomas Ekman
3. Fredrik Martinsson
4. Mikael Olsson
5. Lennart Rehnström
6. Urban Leth
Karlstad
Trollhättan
Trollhättan
Göteborg
Norrort
Borlänge
567
565
564
564
559
559
  1. Dalarna
2. Trollhättan
3. Göteborg 2
4. Göteborg 1
5. Skåne
6. Stockholms län
1660
1657
1626
1566
1563
1549
 
                   
Standardpistol - damer (8 deltagare)   Standardpistol - öppen (25 deltagare)
1. Liselott Såmark
2. Tina Oscarsson
3. Maria Wigestål
4. Maud Rylander
5. Malin Kronander
6. A-L Kristiansson
Västerort
Södertälje
Södra Älvsborg
Stockholm
Södra Älvsborg
Stockholm
556
515
503
501
501
482
1. Fredrik Martinsson
2. Thomas Ekman
3. Urban Leth
4. Lennart Rehnström
5. Patrik Johansson
6. Sten Ellis
Trollhättan
Trollhättan
Borlänge
Norrort
Stockholm
Norrköping
549
547
539
538
537
536
                   
Standardpistol - veteraner yngre (15 deltagare) Standardpistol - veteraner äldre (10 deltagare)
1. Våge Strålin
2. Sonny Svensson
3. Bo Karlsson
4. Finn Stridbo
5. J-Å Andersson
6. Willy Palm
Karlstad
Södra Älvsborg
Västerort
Malung
Oskarshamn
Stockholm
541
530
526
523
503
503
1. K-A Gustavsson
2. Paul Persson
3. Bengt Johannesson
4. Jan Larsson
5. Kurt Nilsson
6. Bertil Brosved
Västerort
Hudiksvall
Åmål
Åmål
Luleå
Göteborg
522
489
487
481
453
445
                   
Standardpistol - damer lag Standardpistol - öppen lag (7) Standardpistol - veteraner lag (7 lag)
1. Södra Älvsborg
2. Stockholm



 
1004
983



 
1. Trollhättan
2. Dalarna
3. Göteborg
4. S:a Älvsborg
5. Göteborg
6. Stockholm
1593
1579
1533
1532
1505
1482
1. Västerort
2. Stockholm
3. Åmål
4. Malung
5. Luleå
6. Örebro
1048
983
968
938
924
899
 
                   
Polissnabb - damer (8 deltagare)   Polissnabb - öppen (52 deltagare)  
1. Liselott Såmark
2. Birgitta Gren - J
3. Anette Haapalathi
4. Maria Wigestål
5. Tina Oscarsson
6. Heli Dani
 
Västerort
Skåne
Luleå
Södra Älvsborg
Södertälje
Västerås
 
488
478
470
463
459
412
 
1. Anders Lycke
2. Våge Strålin
3. Stefan Johannesson
4. Mikael Olsson
5. Robert Björklund
6. Per Henriksson
Göteborg
Karlstad
Göteborg

Göteborg
Göteborg
Stockholm
544
543
543

539
533
529
                   
Polissnabb - öppen lag (12 lag)     Polissnabb - damer lag  
1. Stockholm
2. Södra Älvsborg
3. Göteborg 1
4. Karlstad
5. Södertälje/Södertörn
6. Västerås 3
1553
1467
1452
1439
1408
1306
  1. Södra Älvsborg
2. Västerås



 
852
685



 
   
                   
PPC - damer (14 deltagare)     PPC - öppen (46 deltagare)  
1. Jennie
Güldenpfennig
2. Liselott Såmark
3. Maria Wigestål
4. Susanne Lindström
5. Malin Kronander
6. Anna Hermansson
Södra Älvsborg

Västerort
Södra Älvsborg
Västerås
Södra Älvsborg
Kalmar
470

458
454
447
426
422
1. Mikael Olsson
2. Robert Björk
3. Sonny Svensson
4. Fredrik Martinsson
5. Jörgen Gustafsson
6. Våge Strålin
 
Göteborg
Stockholm
Södra Älvsborg
Trollhättan
Södra Älvsborg
Karlstad
 
470
469
468
468
467
467
 
                   
PPC - lag (13 lag)              
1. Södra Älvsborg
2. Göteborg 1
3. Stockholm 2
4. Stockholm 1
5. Trollhättan
6. Luleå
1397
1397
1377
1375
1346
1339
             
                   
Fält Ö - damer (10 deltagare)     Fält Ö - öppen (34 deltagare)  
1. Liselott Såmark
2. Maria Wigestål
3. Tina Oscarsson
4. Maud Rylander
5. Malin Kronander
6. Anette Haapalathi
Västerort
Södra Älvsborg
Södertälje
Stockholm
Södra Älvsborg
Luleå
46
43
42
42
41
40
1. Stefan Johannesson
2. Ingemar Lindqvist
3. Robert Björklund
4. Bertil Karlsson
5. Mikael Olsson
6. Lennart Rehnström
Göteborg
Linköping
Göteborg
Tierp
Göteborg
Norrort
48
48
48
48
48
48
                   
Fält Ö - veteraner yngre (20 deltagare)   Fält Ö - veteraner äldre (18 deltagare)  
1. Sonny Svensson
2. Tommy Andersson
3. Jan-Erik Larsson
4. Roland Andersson
5. Bo Karlsson
6. Finn Stridbo
Södra Älvsborg
Stockholm
Helsingborg
Skåne/Lund
Västerort
Malung
48
48
48
47
47
47
1. K-A Gustavsson
2. Harry Gullisch
3. Jan Larsson
4. Paul Persson
5. Börje Thelin
6. Bengt Johannesson
Västerort
Gävle
Åmål
Hudiksvall
Örebro
Åmål
48
48
46
46
45
44
                   
Fält Ö - öppen lag (9 lag) Fält Ö - veteraner lag (13 lag) Fält Ö - damer lag  
1. Södra Älvsborg
2. Stockholm 1
3. Göteborg 1
4. Södertörn
5. Skåne
6. Göteborg 2
142
142
142
140
139
138
1. Västerort
2. Åmål
3. Västerort
4. Helsingborg
5. Malung
6. Örebro
94
90
90
90
89
86
1. Södra Älvsborg
2. Stockholm



 
84
81



 
 
                   
Fält W/S - damer (15 deltagare)   Fält W/S - öppen (45 deltagare)  
1. Liselott Såmark
2. Tina Oscarsson
3. Jennie
Güldenpfennig
4. Malin Kronander
5. Maria Wigestål
6. Anette Haapalathi
Västerort
Södertälje
Södra Älvsborg

Södra Älvsborg
Södra Älvsborg
Luleå
43
43
38

35
35
31
1. Jan Andersson
2. Sune Söderström
3. Mikael Olsson
4. Sten Ellis
5. Stefan Johannesson
6. Mikael Skoglund
 
Mora
Stockholm
Göteborg
Norrköping
Göteborg
Karlstad
 
46
44
43
43
43
42
42
                   
Fält W/S - veteraner yngre (21 deltagare)   Fält W/S - veteraner äldre (14 deltagare)  
1. Sonny Svensson
2. Våge Strålin
3. Lennart Eriksson
4. Bo Karlsson
5. Willy Palm
6. Rogert Hägg
Södra Älvsborg
Karlstad
Vänersborg
Västerort
Stockholm
Roslagen
48
47
46
45
44
40
1. Bertil Brosved
2. Harry Gullisch
3. Bengt Johannesson
4. Paul Persson
5. Allan Åberg
6. Kurt Nilsson
Göteborg
Gävle
Åmål
Hudiksvall
Göteborg
Luleå
42
41
41
41
40
35
                   
Fält W/S - öppen lag (14 lag) Fält W/S - veteraner lag (11 lag)   Fält W/S - damer lag  
1. Göteborg 1
2. Stockholm 1
3. Karlstad
4. Södra Älvsborg
5. Stockholms län 1
6. Stockholm 2
128
127
125
114
111
107
1. Göteborg
2. Stockholm 1
3. Luleå
4. Åmål
5. Malung
6. Västerort
82
77
73
73
72
71
  1. Södra Älvsborg
  2. Västerås



 
70
45



 
 
                   
Fripistol - öppen (7 deltagare)     Fripistol - veteraner  
1. Fredrik Martinsson
2. Thomas Ekman
3. Jan Andersson
4. Ingemar Lindqvist
5. Lennart Rehnström
6. Urban Leth
Trollhättan
Trollhättan
Mora
Lidköping
Norrort
Borlänge
530
522
519
519
522
517
1. Börje Thelin
2. Finn Stridbo
3. Torsten Hagberg
4. Willy Palm

 
Örebro
Malung
Malung
Stockholm

 
495
494
481
479

 
                   
Fripistol - lag              
1. Trollhättan
2. Dalarna
3. Stockholms län
4. Malung
1052
1036
977
975
             

Inofficiella EPM i golf, Toulouse 18 - 23 september 2006

Herrar (21 deltagare)   Damer (6 deltagare)   Lag  
1. Loic Salgado
2. Rudy Davaine
3. Tomas Vänerfors
4. Tomas Hertzberg
6. Oskar Baltzer
Frankrike
Frankrike
Sverige
Sverige
Sverige
200
204
207
209
221
1. Malin Lilliedahl
2. Sandra Fock
3. Christine Androuin
4. Ulrika Herbst
 
Sverige
Sverige
Frankrike
Sverige
 
220
222
222
249
 
Sverige - 843
Frankrike A - 854
Frankrike B - 942
Holland - 980
 

SPM i orientering & fältsport, Kristianstad 19 - 21 september 2006

Klassisk 6400 m - D21 Klassisk 3800 m - D45
1. Sofie Bakkman
2. Hanna Arnell
3. Ingrid Lundberg
4. Annika Lindberg
5. Åsa Magnusson
6. Eva Karlsson
Göteborg
Varberg
Jämtland
Stockholm
Jönköping
Lidköping
50,46
58,02
59,03
1.00,32
1.14,01
1.19,43
1. Gunilla Larsson
2. Christina Bergström
3. Margareta Tidman
4. Anneli Boman-Berg

 
Södra Älvsborg
Södertälje
Norrköping
Sydnärke

 
36,36
39,45
46,25
46,32

 
                   
Klassisk 10400 m - H21 (10 deltagare) Klassisk 7500 m - H40
1. Tobias Kjell
2. Anders Ingemarsson
3. Fredrik Svensson
4. Thomas Josarp
5. Jonas Kastenholm
6. Patrik Nordgren
Nyköping
Södra Älvsborg

Jönköping
Varberg
Västerort
PHS
57,26
57,54

58,01
1.00,31
1.01,07
1.04,48
1. Per Sjöberg
2. Göran Sundström

Klassisk 6400 m - H45
1. Mats Lagerblad
2. Staffan Käll
Sandviken
Göteborg



Växjö
Växjö
56,00
1.12,02



43,43
50,22
                   
Klassisk 5400 m - H50 (9 deltagare)   Klassisk 5400 m - H55
1. Urban Arnesson
2. Bengt Kärrström
3. Bo Salomonson
4. Göran Eriksson
5. Mats Paulsson
6. Arne Sahlstedt
Hässleholm
Stockholm
Kalmar
Södertälje
Göteborg
Sandviken
34,10
39,41
41,18
42,54
45,27
55,28
1. Sven-Erik Melby
2. Eje Dahl
3. Göran Johansson


 
Lund
Sydnärke
Lidköping


 
42,56
44,07
52,12


 
                   
Klassisk 3800 m - H60 (7 deltagare)   Klassisk 3800 m - H65  
1. Bo Norbäck
2. Ulf Svedestam
3. Rogert Hägg
4. Hans Engström
5. Hans Carlsson
6. Bengt Jeppsson
Stockholm
Eskilstuna
Täby
Norrköping
Stockholm
Hässleholm
26,16
29,24
32,21
33,18
33,51
38,25
1. Ingemar Holmberg
2. Åke Axelsson
3. Johnny Wallinge
4. Sture Nilsson

 
Skövde
Göteborg
Norrköping
Stockholm

 
31,32
34,47
35,30
38,34

 
                   
Klassisk 3000 m - H70   Klassisk 3000 m - H75  
1. Lennart Östanbäck
2. Carl-Erik Holmberg
 
Södra Älvsborg
Göteborg
 
29,48
39,57
 
1. Arne Nordahl
2. Rune Isaksson
3. Bengt Carlsson
Ängelholm
Helsingborg
Göteborg
29,33
31,37
32,50
                   
Medel 3800 m - D21   Medel 2800 m - D45  
1. Sofie Bakkman
2. Annika Lindberg
3. Hanna Arnell
4. Ingrid Lundberg
5. Åsa Magnusson
6. Eva Karlsson
Göteborg
Stockholm
Varberg
Jämtland
Jönköping
Lidköping
31,09
31,17
32,24
34,55
37,47
40,42
1. Gunilla Larsson
2. Christina Bergström
3. Margareta Tidman
4. Anneli Boman-Berg

 
Södra Älvsborg
Södertälje
Norrköping
Sydnärke

 
24,04
34,42
35,01
1.08,30

 
                   
Medel 5300 - H21 (10 deltagare) Medel 4300 m - H40  
1. Fredrik Svensson
2. Tobias Kjell
3. Pontus Nilsson
4. Thomas Josarp
5. Claes Hagstrand
6. Jonas Kastenholm
Jönköping
Nyköping
PHS
Varberg
Göteborg
Västerort
31,18
31,53
32,53
34,14
34,15
34,46
1. Per Sjöberg
2. Göran Sundström

Medel 3800 m - H45
1. Mats Lagerblad
2. Staffan Käll
Sandviken
Göteborg


Växjö
Växjö
40,37
51,35


27,24
35,28
                   
Medel 3500 m - H50 (8 deltagare) Medel 3500 m - H55  
1. Urban Arnesson
2. Bo Salomonson
3. Bengt Kärrström
4. Göran Eriksson
5. Arne Sahlstedt
6. Mats Paulsson
Hässleholm
Kalmar
Stockholm
Södertälje
Sandviken
Göteborg
23,11
25,37
27,23
30,45
36,38
42,34
1. Sven-Erik Melby
2. Eje Dahl



 
Lund
Sydnärke



 
26,07
32,43



 
                   
Medel 2800 m - H60 (7 deltagare) Medel 2800 m - H65
1. Hans Carlsson
2. Bo Norbäck
3. Hans Engström
4. Ulf Svedestam
5. Curt Åhman
6. Rogert Hägg
Stockholm
Stockholm
Norrköping
Eskilstuna
Jämtland
Täby
22,00
22,51
28,04
28,54
29,14
31,31
1. Ingemar Holmberg
2. Sture Nilsson
3. Åke Axelsson


 
Skövde
Stockholm
Göteborg


 
27,13
32,20
35,31


 
                   
Medel 2300 m - H70   Medel 2300 m - H75
1. Lennart Östanbäck
2. Carl-Erik Holmberg
 
Södra Älvsborg
Göteborg
 
23,15
24,05
 
1. Rune Isaksson
2. Arne Nordahl
3. Bengt Carlsson
Helsingborg
Ängelholm
Göteborg
25,23
31,34
33,32
                   
Fälttävlan - D21     Fälttävlan - D40    
1. Annika Lindberg
2. Hanna Arnell
3. Sofie Bakkman
4. Ingrid Lundberg
5. Åsa Magnusson
6. Eva Karlsson
Stockholm
Varberg
Göteborg
Jämtland
Jönköping
Lidköping
73,33
79,03
88,47
89,45
105,43
109,33
1. Christina Bergström
2. Gunilla Larsson
3. Margareta Tidman


 
Södertälje
Södra Älvsborg
Norrköping


 
73,30
77,57
103,12


 
                   
Fälttävlan - H21 (10 deltagare)   Fälttävlan - H40    
1. Tobias Kjell
2. Claes Hagstrand
3. Fredrik Svensson
4. Mats Ljungkvist
5. Pontus Nilsson
6. Thomas Josarp
Nyköping
Göteborg
Jönköping
Växjö
PHS
Varberg
64,51
76,15
77,14
78,55
80,25
84,32
1. Staffan Käll
2. Per Sjöberg



 
Växjö
Sandviken



 
72,41
85,01



 
                   
Fälttävlan - H50 (9 deltagare)     Fälttävlan - H60 (7 deltagare)  
1. Urban Arnesson
2. Eje Dahl
3. Bengt Kärrström
4. Göran Eriksson
5. Michael Lundberg
6. Göran Johansson
Hässleholm
Sydnärke
Stockholm
Södertälje
Jämtland
Lidköping
51,36
62,38
62,54
67,21
93,30
93,32
1. Ulf Svedestam
2. Rogert Hägg
3. Åke Axelsson
4. Curt Åhman
5. Hans Carlsson
6. Lennart Östanbäck
Eskilstuna
Täby
Göteborg
Jämtland
Stockholm
Södra Älvsborg
67,48
78,39
89,22
101,50
106,43
109,38

SPM i gevär & kpist, Linköping 15 - 16 september 2006

Kpist banskjutning seniorer (10 deltagare) Kpist banskjutning veteraner (12 deltagare)
1. Ingemar Jonsson
2. Henrik Roslund
3. Stefan Lundqvist
4. Torgny Häll
5. Lennart Werme
6. Ulf Söderström
Trollhättan
Stockholm
Roslagen
Linköping
Karlstad
Karlstad

421
416
416
411
409
402

  1. Christer Jönsson
2. Willy Palm
3. Bill Pettersson
4. Sölve Nylander
5. Nils-Erik Andersson
6. Torbjörn Jakobsson
Ljungby
Stockholm
Uddevalla
Söderhamn
Linköping
Norrköping

417
403
402
396
394
384

 
                   
Kpist banskjutning seniorer lag              
1. Västra Götaland
2. Stockholm
3. Roslagen/Södertörn
4. Karlstad 1
5. Linköping/Norrköping
6. Karlstad 2
Ingemar Jonsson - Stefan Johansson
Henrik Roslund - Willy Palm
Stefan Lundqvist - Göran Palm
Lennart Werme - Ulf Söderström
Torgny Häll - Torbjörn Jakobsson
Johan Ekstam - Magnus Lindqvist
643
643
633
631
622
571
   
                   
Kpist banskjutning veteraner lag            
1. Uddevalla
2. Söderhamn
3. Linköping
4. Säffle
Sten-Olof Elmersson - Bill Pettersson
Sten-Olof Forslind - Sölve Nylander
Lars-Göran Johansson - Nils-Erik Andersson
Bertil Johansson - Rune Falk
610
602
599
594
   
                   
Kpist fältskjutning seniorer (9 deltagare)   Kpist fältskjutning veteraner (12 deltagare)
1. Torgny Häll
2. Henrik Roslund
3. Göran Palm
4. Lennart Werme
5. Johan Ekstam
6. Ulf Söderström
Linköping
Stockholm
Södertörn
Karlstad
Karlstad
Karlstad

48
47
46
45
44
44

  1. Sölve Nylander
2. Bertil Johansson
3. Christer Jönsson
4. Nils-Erik Andersson
5. Torbjörn Jakobsson
6. Willy Palm
Söderhamn
Säffle
Ljungby
Linköping
Norrköping
Stockholm

54
53
49
49
44
44

 
                   
Kpist fältskjutning seniorer lag            
1. Linköping/Norrköping
2. Stockholm
3. Karlstad 1
4. Karlstad 2
5. Västra Götaland
Torgny Häll - Torbjörn Jakobsson
Willy Palm - Henrik Roslund
Lennart Werme - Ulf Söderström
Johan Ekstam - Magnus Lindqvist
Ingemar Jonsson - Stefan Johansson
92
91
89
87
69
   
                   
Kpist fältskjutning veteraner lag            
1. Säffle
2. Söderhamn
3. Linköping
4. Uddevalla
5. Malmö/Helsingborg
Bertil Johansson - Rune Falk
Sten-Olof Forslind - Sölve Nylander
Lars-Göran Johansson - Nils-Erik Andersson
Sten-Olof Elmersson - Bill Pettersson
Bertil Önnerheim - Hans Hartman
92
90
84
69
29
   
                   
Gevär banskjutning seniorer (12 deltagare) Gevär banskjutning veteraner (10 deltagare)
1. Stefan Lundqvist
2. Johan Dahlqvist
3. Maria Darholm
4. Johan Ekstam
5. Lennart Werme
6. Torgny Häll
Roslagen
Linköping
Strömstad
Karlstad
Karlstad
Linköping

313
308
306
301
295
293

  1. Christer Andersson
2. Widar Svensson
3. Willy Palm
4. Sten-Olof Forslind
5. Bertil Brosved
6. Olle Pettersson
Linköping
Halmstad
Stockholm
Söderhamn
Göteborg
Norrköping

310
290
289
276
275
271

 
                   
Gevär banskjutning seniorer lag            
1. Linköping
2. Karlstad 1
3. Västra Götaland
4. Karlstad 2
5. Stockholm
6. Södertörn/Roslagen
Torgny Häll - Johan Dahlqvist
Lennart Werme - Ulf Söderström
Ingemar Jonsson - Maria Darholm
Johan Ekstam - Magnus Lindqvist
Willy Palm - Henrik Roslund
Göran Palm - Stefan Lundqvist
443
436
430
425
411
409
   
                   
Gevär banskjutning veteraner lag            
1. Linköping/Norrköping
2. Göteborg
3. Uddevalla
4. Malmö
5. Säffle
Olle Pettersson - Christer Andersson
Bertil Brosved - Sven Hansson
Sten-Olof Elmersson - Bill Pettersson
Ulf Hynning - Bertil Önnerheim
Bertil Johansson - Rune Falk
444
419
380
365
354
   
                   
Gevär fältskjutning seniorer (11 deltagare) Gevär fältskjutning veteraner (16 deltagare)
1. Johan Dahlqvist
2. Stefan Lundqvist
3. Ulf Söderström
4. Henrik Roslund
5. Johan Ekstam
6. Maria Darholm
Linköping
Roslagen
Karlstad
Stockholm
Karlstad
Strömstad

30
29
28
27
26
26

  1. Widar Svensson
2. Christer Andersson
3. Bertil Brosved
4. Christer Jönsson
5. Sven Hansson
6. Sten-Olof Forslind
Halmstad
Linköping
Göteborg
Ljungby
Göteborg
Söderhamn

26
24
24
23
23
21

 
                   
Gevär fältskjutning seniorer lag            
1. Karlstad 1
2. Linköping
3. Södertörn/Roslagen
4. Karlstad 2
5. Stockholm
6. Västra Götaland
Lennart Werme - Ulf Söderström
Torgny Häll - Johan Dahlqvist
Göran Palm - Stefan Lundqvist
Johan Ekstam - Magnus Lindqvist
Willy Palm - Henrik Roslund
Maria Darholm - Stefan Johansson
52
50
45
45
43
31
   
                   
Gevär fältskjutning veteraner lag            
1. Göteborg
2. Linköping/Norrköping
3. Uddevalla
4. Malmö
5. Säffle
Bertil Brosved - Sven Hansson
Olle Pettersson - Christer Andersson
Sten-Olof Elmersson - Bill Pettersson
Ulf Hynning - Bertil Önnerheim
Bertil Johansson - Rune Falk
47
38
31
25
24
   

SPM på cykel, Göteborg 13 - 14 september 2006

Damer XC - 12,9 km       Herrar senior XC - 21,5 km    
1. Hanna Wikberg
2. Ia Anderberg
3. Ingrid Larsson

 
Jämtland
Halmstad
Jämtland

 
0.54.23,8
1.04.38,1
1.07.32,6

 
  1. Kent Almroth
2. Fredrik Bergström
3. Mats Johansson
4. Miguel Hedman
5. Pär Molin
Linköping
Göteborg
Västerås
Göteborg
Jämtland
1.22.02,0
1.25.37,6
1.27.38,0
1.34.32,3
2.07.41,0
 
                   
H30 XC - 21,5 km     H40 XC - 17,2 km    
1. Jonas Petrusson
2. Andreas Bengtsson
3. Thomas Josarp
4. Morgan Stoppert
5. Ulf Petterson
PHS
Halmstad

Varberg
Linköping
Jämtland
1.20.32,6
1.24.58,6

1.28.30,0
1.49.48,0
1.52.42,1
  1. Arne Carlzon
2. Mats Andersson
3. Lars Staf


 
Göteborg
Göteborg
Roslagen


 
1.07.12,2
1.14.18,0
1.14.50,3


 
 
                   
H50 XC - 12,9 km     Damer tempo 18 km    
1. Jan Karlsson
2. Karl-Iwan Jonsson
3. Bob Pettersson
4. Anders Carlsson
5. Bo S Carlsson

 
Ystad
Jämtland
Motala
Göteborg
Göteborg

 
0.48.34,7
0.59.58,5
1.04.00,0
1.10.38,0
1.14.27,5

 
  1. Jenny Kroon
2. Heléne Vernholt
3. Hanna Wikberg
4. Ia Anderberg
5. Ingrid Larsson
6. Maria Wiklund
7. Maria Junger
Rikskrim
S Älvsborg
Jämtland
Halmstad
Jämtland
Göteborg
Göteborg
28.14,8
31.23,6
31.26,2
31.58,3
32.27,2
33.55,6
44.05,2
 
                   
H30 tempo - 18 km     H40 tempo - 18 km    
1. Jonas Petrusson
2. Andreas Bengtsson
3. Marcus Malm
4. Peter Eklindh
5. Peter Lindqvist
6. Johan Sörling
7. Magnus Andreasson
8. Johan Sörqvist
9. Hans Håkansson
PHS
Halmstad

Skövde
Lidköping
Göteborg
PHS
Göteborg

Uddevalla
Halmstad
25.50,0
26.09,7

26.34,8
27.22,0
28.46,3
29.00,6
29.53,3

29.54,0
30.42,1
  1. Lars Staf
2. Lars Odenbrand
3. Mats Johansson
4. Stefan Sjölund
5. Mats Andersson
6. L-G Ekstrand




 
Roslagen
Karlstad
Alingsås
Stockholm
Ystad
Göteborg




 
29.39,2
30.40,2
31.25,2
31.30,6
31.53,3
39.21,2




 
 
                   
H50 tempo - 18 km     Herrar senior tempo - 18 km    
1. Jan Karlsson
2. K-I Jonsson
3. Ingmar Nilja
4. Steve Pettersson
5. Bo S Carlsson
6. Anders Carlsson
Ystad
Jämtland
Halmstad
Karlstad
Göteborg
Göteborg
24.59,0
25.13,3
26.58,5
31.59,0
33.58,1
35.19,7
  1. Anders Frid
(ej SPM-status)

H60 tempo - 18 km
1. Bengt Åberg
(ej SPM-status)
Stockholm



Borås
 
30.23,9



30.59,5
 
 

SPM i fotboll, Växjö 13 - 14 september 2006

Damernas gruppspel Herrarnas gruppspel     Damernas final  
Malmö - Botkyrka
Söderort - Växjö
Växjö - Malmö
Botkyrka - Söderort
Växjö - Botkyrka
Söderort - Malmö

Match om 3:e pris
Botkyrka - Malmö
4-1
1-1
2-0
3-2
4-1
2-1


5-4
Halland - Ystad
Stockholm - Växjö
Ystad - Stockholm
Växjö - Halland
Stockholm - Halland
Ystad - Växjö

Match om 3:e pris
Halland - Växjö
4-4
3-1
0-3
4-1
8-1
4-3


5-3
  Växjö - Söderort

Herrarnas final
Stockholm - Ystad




 
2-0


2-1




 

SPM i golf, Norrköping 31 augusti - 1 september 2006

Damer (16 deltagare)     Herrar senior (41 deltagare)    
1. Åsa Rönnerman
2. Sandra Fock
3. Malin Lilliedahl
4. Lena Öbrink
5. Stina Karlgrund
6. Eva Geschwindt
Göteborg
Skövde
Gävle
Malmö
Malmö
Falun

146
152
161
174
175
179

  1.Tomas Vänerfors
2. Jan Persson
3. Oskar Baltzer
4. Mats Johansson
5. Henrik Stenberg
6. Joakim Matsson
Lidköping
Stockholm
Enköping
Norrköping
Malmö
Jämtland

145
148
152
157
158
160

 
                   
Herrar 45 (33 deltagare)     Herrar 55 (51 deltagare)    
1. Tomas Granlund
2. H-O Johansson
3. Bo Andersson
4. Göran Brofeldt
5. Per-Owe Göthberg
6. Bo Ericsson
Stockholm
Kalmar
Gävle
Karlstad
Nacka
Stockholm

156
161
162
162
163
163

  1. Krister Jacobsson
2. Bertil Öhlund
3. Roland Jansson
4. Göran Dahlin
5. Jan Lundgren
6. Jan Cederholm
Göteborg
Göteborg
Göteborg
Linköping
Roslagen
Malmö

153
166
167
170
172
172

 
                   
Poängbogey (138 deltagare)     Inofficiell lagtävling (30 lag)    
1. Tomas Vänerfors
2. Åsa Rönnerman
3. Sandra Fock
4. Tomas Granlund
5. Ulf Wilsson
6. Thomas Magnusson
Lidköping
Göteborg
Skövde
Stockholm
Växjö
Trollhättan
 

40
40
40
38
38
38
 

  1. Göteborg 1
2. Stockholm 1
3. Malmö 1
4. Skövde 1
5. Borås 1
6. Norrköping 1
 
Åsa R
Jan P
Henrik S
Sandra F
Kjell F
Mats J
 
Krister J
Per T
Ola W
Kjell J
Per-A A
Jan L
 
151
152
157
159
159
160
 

SPM i tennis, Stockholm 17 - 20 augusti 2006

Singel H21 Singel H35 Singel H45 Singel H55 H65
1. Johan Lönner
2. Claes Palmberg
3. Marcus Larsson
4. Daniel Regnér
1. Henrik Johansson
2. Tomas Hellgren
3. Peter Hyvönen
 
1. Thomas Lindholm
2. Lennart Westberg
3. Henry Janzen
 
1. Bo Molin
2. Curt Sundberg
3. Jan Östby
 
1. Yrjö Lorvi
2. Bengt Sjöstrand
3. Herlow Rydén
 
                   
Dubbel H21       Dubbel H45      
1. Thomas Lindholm - Henrik Johansson
2. Johan Lönner - Claes Palmgren
3. Lennart Westberg - Peter Hyvönen
  1. Gunnar Lindberg - Curt Sundberg
2. Henry Janzen - Leif Granlund
3. Christer Lundberg - Jan Östby
                   
Dubbel H65                
1. Bengt Sjöstrand - Herlow Rydén
2. Stig Peterson - Yrjö Lorvi
3. Lennart Nilsson - Arne Liliequist
           

Hemmabanstävling i gevär & kpist 1 juli - 30 september 2006

Gevär senior (10 deltagare)   Gevär veteran (7 deltagare)      
1. Lennart Werme
2. Stefan Lundqvist
3. Johan Ekstam
4. Ulf Söderström
5. Torgny Häll
6. Magnus Lindqvist
Karlstad
Roslagen
Karlstad
Karlstad
Linköping
Karlstad
145
144
143
143
142
140
1. Lennart Karlsson
2. Ulf Hynnig
3. Sven-Erik Käck
4. Bertil Önnerheim
5. Sven-Erik Mases
6. Jan Rosén
Karlstad
Malmö
Falun
Malmö
Falun
Malmö
147
126
121
117
117
114
   
                   
Gevär senior lag Gevär veteran lag   Kpist senior    
1. Karlstad 1
2. Karlstad 2
288
282
1. Malmö
2. Falun

243
238

  1. Torgny Häll
2. Jan-Erik Belin
Linköping
Falun

185
163

                   
Kpist veteran (7 deltagare)     Kpist senior lag      
1. Torbjörn Jakobsson
2. N-E Andersson
3. Lars-Erik Jansson
4. Sven-Erik Mases
5. Sven-Erik Käck
6. Olov Vesterberg
Linköping
Linköping
Falun
Falun
Falun
Falun
184
176
171
170
167
162
  1. Falun

Kpist veteran lag
1. Linköping
2. Falun 1
3. Falun 2
307


360
341
329
   
                   
Gevär 50 m, 60 ligg     Gevär 50 m, helmatch    
1. Krister Thoresson
2. Stefan Lundqvist
Örebro
Roslagen
580
575
1. Stefan Lundqvist
 
Roslagen
 
1109
 

Hemmabanstävling i precision pistol & revolver 1 april - 30 juni 2006

Tjänstevapen herrar öppen (13 deltagare) Tjänstevapen veteraner    
1. Fredrik Eriksson
2. Nils Nilsson
3. Jörgen Sandell
4. Gunnar Magnusson
Tallrikspoäng upphör
5. Ingemar Lindqvist
6. Staffan Emilsson
Kalmar
Luleå
Kungsbacka
Oskarshamn

Lidköping
Malung
257
257
255
253

243
243
1. Eilert Lantto
Tallrikspoäng upphör
2. Sven Björnstedt

Tjänstevapen damer
1. Anette Haapalathi
 
Luleå

Kungsbacka


Luleå
 
250

248


243
 
                   
Tjänstevapen lag            
1. Luleå
2. Kungsbacka
3. Oskarshamn
507
503
470
             
                   
Övriga vapen herrar öppen   Övriga vapen veteraner    
1. Ingemar Lindqvist
2. Jan Andersson
Tallrikspoäng upphör
3. Magnus Cruse
4. Gunnar Magnusson
5. Fredrik Eriksson
6. Nils Nilsson
Lidköping
Mora

Trelleborg
Oskarshamn
Kalmar
Luleå
287
286

277
274
274
262
1. Gunnar Nyman
2. Finn Stridbo
3. Eilert Lantto
Tallrikspoäng upphör
4. Staffan Emilsson
5. Kurth Nilsson
6. Sven Björnstedt
Lidköping
Malung
Luleå

Malung
Luleå
Kungsbacka
287
278
278

276
255
248
                   
Övriga vapen damer     Övriga vapen lag    
1. Anita Oskarsson
Tallrikspoäng upphör
2. Anette Haapalathi
Lycksele

Luleå
275

261
1. Lidköping
2. Luleå
3. Luleå
574
540
516
   

Hemmabanstävling i sportskytte med pistol 1 april - 30 juni 2006

Standardpistol (14 deltagare)   Fripistol
1. Lennart Rehnström
2. Anita Oskarsson
3. Jan Andersson
4. Ingemar Lindqvist
5. Finn Stridbo
Tallrikspoäng upphör
6. Michael Mattsson
Norrort
Lycksele
Mora
Lidköping
Malung

Trelleborg
544
540
538
537
534

522
1. Jan Andersson
2. Börje Thelin
Tallrikspoäng upphör
3. Ingemar Lindqvist
4. Finn Stridbo

 
Mora
Örebro

Lidköping
Malung

 
526
518

502
504

 
                   
Grovpistol (8 deltagare)     Sportpistol herrar (11 deltagare)  
1. Finn Stridbo
2. Eilert Lantto
3. Nils Nilsson
Tallrikspoäng upphör
4. Kurth Nilsson
5. Anette Haapalathi
6. Staffan Emilsson
Malung
Luleå
Luleå

Luleå
Luleå
Malung
557
521
500

488
405
536
1. Gunnar Nyman
2. Jan Andersson
3. Ingemar Lindqvist
4. Finn Stridbo
Tallrikspoäng upphör
5. Börje Thelin
6. Staffan Emilsson
Lidköping
Mora
Lidköping
Malung

Örebro
Malung
571
559
556
556

550
547
                   
Sportpistol herrar lag Grovpistol lag Sportpistol damer      
1. Lidköping
2. Malung
3. Örebro
4. Luleå
1127
1103
1092
1063
1. Malung
2. Luleå
3. Luleå
 
1093
1021
893
 
1. Anita Oskarsson
Tallrikspoäng upphör
2. Anette Haapalathi
 
Lycksele

Luleå
 
566

499
 

SPM i springskytte, Skillingaryd 30 juni 2006

H21         H35        
1. Våge Strålin
2. Daniel Nilsson
3. Fredrik Eriksson
4. Göran Palm

D21
1. Malin Kronander

H50
1. Jan Andersson
2. Bengt Kärrström
3. Lennart Rehnström
4. Sune Söderström
5. Hans Modin
6. Ingemar Lindqvist
7. Sonny Svensson
Arvika
Värnamo
Kalmar
Stockholm


Borås (ej SPM-status)


Mora
Stockholm
Norrort
Stockholm
Kristinehamn
Lidköping
Borås
43,29
46,27
49,47
57,00


63,58


41,01
45,35
51,01
52,38
55,55
58,50
60,45
1. Tomas Hult
2. Rikard Eriksson
3. P-A Aronsson

D35
1. Liselott Såmark
2. Annie Hult
3. Christina Bergström
4. Maria Hansson
5. Gunilla Larsson

H65
1. Gunnar Nyman
2. Stig Eriksson
3. Bengt Eriksson
4. Bengt-Olov Nordh
Södertälje
Kalmar
Borås


Stockholm
Stockholm
Södertälje
Eksjö
Borås


Lidköping
Kalmar
Stockholm
Örebro
41,24
49,01
62,46


50,57
51,28
59,34
64,15
72,30


46,02
47,25
48,36
52,48
                   
Lag             Totalt    
Kalmar
Stockholm 2
Stockholm 1
Västra Götaland
Fredrik Eriksson - Rikard Eriksson - Stig Eriksson
Bengt Kärrström - Sune Söderström - Bengt Eriksson
Annie Hult - Tomas Hult - Göran Palm
Gunnar Nyman - Ingemar Lindqvist - Malin Kronander
145,73
146,09
149,52
168,10
   

NPM i orientering & fältsport, Tromsö 13 - 16 juni 2006

Orientering damer (11 deltagare)   Orientering herrar (22 deltagare)  
1. Maria Olsson
2. Signe Astrup - A
3. Grethe Brennhovd
4. Annika Lindberg
5. Hanna Arnell
6.Elin Kracht
 
Sverige
Norge
Norge
Sverige
Sverige
Danmark
 
51,17
52,56
53,57
54,38
55,59
1.02,06
 
  1. Tero Koponen - K
2. Antti Turpeinen
3. Anders Ingemarsson
4. Tobias Kjell
5. Fredrik Svensson
6. Magnus Nyström
10. Patrik Nordgren

Finland
Finland
Sverige
Sverige
Sverige
Sverige
Sverige

1.04,54
1.06,20
1.08,01
1.10,59
1.13,06
1.15,55
1.23,18
 
                   
Fältsport damer (12 deltagare)   Fältsport herrar (23 deltagare)  
1. Elin Bjerva
2. Hanna Arnell
3. Signe Astrup - A
4. Maria Olsson
5. Elin Kracht
6. Annika Lindberg


 
Norge
Sverige
Norge
Sverige
Danmark
Sverige


 
1.13,12
1.21,54
1.22,04
1.22,30
1.23,47
1.34,01


 
  1. Toni Tarkiaien
2. Magnus Nyström
3. Tobias Kjell
4. Nils Liljeström
9. Anders Ingemarsson
12. Fredrik Svensson
14. Patrik Nordgren
15. Thomas Josarp

Finland
Sverige
Sverige
Finland
Sverige

Sverige
Sverige
Sverige

1.26,44
1.26,44
1.27,10
1.28,04
1.40,13

1.45,22
1.48,14
1.48,22
 
Stafett                  
1. Sverige lag 2
2. Sverige lag 3
3. Norge lag 1
4. Sverige lag 1
5. Finland lag 1
6. Finland lag 2
Magnus Nyström - Maria Olsson - Fredrik Svensson
Thomas Josarp - Annika Lindberg - Patrik Nordgren
Ulf Erik Strand - Elin Bjerva - Lars Enerhaugen
Anders Ingemarsson - Hanna Arnell - Tobias Kjell
Tero Koponen Karisalmi - Elina Pohjoisaho - Antti Turpeinen
Eero Hirvonen - Minna Erämaa - Toni Tarkiainen
1.04,29
1.04,36
1.04,45
1.08,29
1.14,36
1.17,27
 

EPM i friidrott, Prag, Tjeckien 26 - 27 maj 2006

100 meter damer       800 meter damer      
1. Iryna Shepetyuk
2. Mariya Bolikova
3. Monika Ivanova
11. Karin Baxter
Ukraina
Ryssland
Bulgarien
Sverige
11,52
11,55
11,77
13,09
  1. Anna Mishcenko
2. Yekaterina Martynova
3. Jana Hartmann
5. Frida Skarin
Ukraina
Ryssland
Tyskland
Sverige
2.06,78
2.07,04
2.08,12
2.21,86
                   
Spjut damer       Kula damer      
1. Taina Koikkala
2. Tatyana Fedotova
3. Jennifer Oeser
6. Anna Pihlgren
Finland
Ryssland
Tyskland
Sverige
57,25
53,40
46,50
38,97
  1. Oksana Gaus
2. Kathleen Kluge
3. Chysi Molsidau
6. Anna Pihlgren
Ryssland
Tyskland
Grekland
Sverige
18,07
14,47
14,45
11,62
 
                   
Tresteg herrar       Spjut herrar      
1. Viktor Kuznyetsov
2. Ronny Skardal
Ukraina
Norge
16,17
14,79
  1. Ronny Nilsen
2. Manuel Nau
Norge
Tyskland
75,19
74,88
 

SPM i friidrott, Motala 23 - 24 maj 2006

100 meter - H21       100 meter - H50      
1. Ulf Andersson
2. Markus Bergius
3. Tommy Björnkvist
4. Andreas Thorslund
PHS Växjö
Västmanland
Örebro
Jönköping
11,8
12,0
12,2
13,1
1. Dennis Johansson
2. Bo Sonelin
3. Anders Hagström
 
Motala
Norrköping
Motala
 
14,1
14,2
15,1
 
                   
100 meter - damer       1500 meter - H21      
1. Ulrika Gager
2. Anna Pettersson
Motala
Dalarna
14,0
15,6
1. Daniel Westerberg
2. Johannes Hedman
PHS Umeå
SKL
4.31,4
4.38,8
                   
400 meter - H21       5000 meter - H21      
1. Daniel Westerberg
2. Ulf Andersson
3. Johannes Hedman
4. Tommy Björnkvist
5. Oskar Hansson
PHS Umeå
PHS Växjö
SKL
Örebro
SKL
54,6
56,1
58,6
60,0
64,1
1. Daniel Westerberg
2. Oskar Hansson


 
PHS Umeå
SKL


 
16.36,7
19.35,7


 
                   
Längd - H21       Längd - H35      
1. Andreas Hedström
2. Markus Bergius
3. Peter Engman
4. Andreas Thorslund
5. Oskar Hansson
6. Patrik Isaksson
7. Sören Andersson
8. Sven Bergström
 
PHS Solna
Västmanland
Citypolisen Stockholm
Jönköping
SKL
Västmland
PHS Solna
PHS Solna
 
673
588
537
504
500
483
457
411
 
1. Peter Alamaa
2. Joakim Stenman
3. Jan Forsman
4. Peder Kanon
5. Jan Berg

Längd H50
1. Bo Sonelin
2. Dennis Johansson
Handen
Linköping
Stockholm
Linköping
Motala


Norrköping
Motala
505
450
446
431
383


452
448
                   
Längd - damer       Spjut - H21      
1. Anette Svensson
2. Anna Pettersson
3. Ulrika Gager
4. Sofia Zetterman
5. Anna Claes
Linköping
Dalarna
Motala
Tierp
PHS Solna
466
464
441
386
363
1. Markus Bergius
2. Dennis Johansson
3. Christer Backman

 
Västmanland
Motala
Västmanland

 
49,96
40,93
37,57

 
                   
Diskus - H50       Diskus - H35      
1. Kjell Jansson
2. Roger Kvalvik
3. Christer Backman
4. Jan Croner
5. Bo Sonelin
6. Ingamar Steen

 
Uppsala
Ystad
Västmanland
Uppsala
Norrköping
Västmanland

 
31,82
31,72
24,13
23,52
19,51
14,17

 
1. Jörgen Forslund
2. Stefan Lund
3. Sacha Petrovic Düner

Diskus - damer
1. Anette Svensson
2. Anette Eriksson
Västmanland
Motala
Motala



Linköping
Uppsala
34,13
21,19
19,40



23,61
23,50
                   
Kula - H21       Kula - H35 (8 deltagare)    
1. Patrik Isaksson
2. Markus Bergius
3. Andreas Hedström
4. Peter Engman
5. Sven Bergström
6. Sören Andersson
 
Västmanland
Västmanland
PHS Solna
Citypolisen Stockholm
PHS Solna
PHS Solna
 
11,47
10,93
10,57
10,31
9,63
8,99
 
1. Jörgen Forslund
2. Stefan Lund
3. Sacha Petrovic Düner
4. Joakim Stenman
5. Jan Forsman
6. Jan berg
Västmanland
Motala
Motala

Linköping
Stockholm
Motala
12,39
10,02
9,68

8,82
8,12
7,96
                   
Kula - H50       Kula - damer      
1. Christer Backman
2. Kjell Jansson
3. Jan Croner
4. Bo Sonelin
5. Ingemar Steen
 
Västmanland
Uppsala
Uppsala
Norrköping
Västmanland
 
10,29
9,90
8,74
8,30
6,38
 
1. Anette Eriksson
2. Anette Svensson
3. Ulrika Gager
4. Anna Pettersson
5. Anna Claes
6. Sofia Zetterman
Uppsala
Linköping
Motala
Dalarna
PHS Solna
Tierp
10,34
9,09
8,55
8,51
7,74
7,43
                   
Femkamp - H21 Poäng Femkamp - H35 Poäng Femkamp - damer Poäng  
1. Peter Engman
2. Patrik Isaksson
3. Sven Bergström
4. Markus Bergius
5. Andreas Hedström
4323
4236
3602
3386
3249
1. Joakim Stenman
2. Peter Alamaa
3. Peder Kanon
4. Jan Forsman
5. Jan Berg
4043
3555
3349
3131
1890,5
1. Anna Pettersson
2. Anna Claes
3. Linda Upman

 
3848
3654
560

 
 
                   
Trekamp - H50 Poäng              
1. Christer Backman
2. Bob Petersson
3. Anders Hagström
2003,5
1649
1278,5
             

SPM i halvmaraton, Göteborg 13 maj 2006

D21 (38 deltagare)     D35 (17 deltagare)    
1. Carin Johnston
2. Linda Jystrand
3. Jessica Johansson
4. Anna Claes
5. Erica Roswald
6. Ida Larsson

 
IPO
PHS Växjö
Västerort
PHS Solna
Enköping
Stockholm

 
1.37,39
1.40,21
1.40,26
1.42,18
1.42,40
1.44,38

 
1. Jeanette Rudolfsson
2. Jeanette Arvidsson
3. Manuela Gliori
4. Christina Johansson
5. Charlotte Fägerholt
6. Anette Gelotte
  Stockholm

  Falköping
  Södertörn
  IPO

  Södertälje
  Linköping
1.33,17

1.37,37
1.42,08
1.44,40

1.45,08
1.51,36
                   
D45         D50        
1. Kristina Stillwell
2. Lena Samuelsson
3. Britt-Marie Wiman
4. Annelie Nilsson
5. Anna Carin Mases
5. Pia Beijerstam
IPO
Göteborg
Göteborg
Gotland
Stockholm
Göteborg
1.41,53
1.50,49
1.54,56
1.56,18
2.04,56
2.13,45
1. Jane Benoni
(ej SPM-status)

D55
1. Eva Mellby
(ej SPM-status)
  Göteborg



  Lund
 
2.07,19



2.07,53
 
                   
H21 (62 deltagare)     H35 (32 deltagare)    
1. Patric Johansson
2. Thomas Byrberg
3. James Hedblom
4. Petter Norlin
5. Fredrik Eriksson
6. Jonas Kastenholm
 
Trollhättan
PHS Solna
Uppsala
Västmanland
Oskarshamn
Västerort
 
1.17,01
1.23,44
1.24,43
1.25,13
1.26,16
1.26,31
 
1. Anders Ingemarsson
2. Thomas Josarp
3. Jonas Holmström
4. Thomas Josefsson
5. Mattias Gullander
6. Rikard Eriksson
  Södra Älvsborg

  Varberg
  Sundsvall
  Kristianstad
  Värnamo
  Kalmar
1.19,49

1.23,00
1.23,52
1.27,32
1.30,22
1.31,24
                   
H40 (49 deltagare)     H50 (30 deltagare)    
1. Johan Sone
2. Stefan Johansson
3. Lennart Borneklint
4. Anders Carlsäter
5. Roger Thurnil
6. L-G Niemi
IPO
Halmstad
PHS Växjö
Stockholm
Kristianstad
Söderort
1.22,20
1.27,13
1.32,57
1.33,08
1.33,24
1.34,20
1. Börje Haglund
2. Kenni Delfin
3. Per-Erik Olsson
4. Chris Hellstrand
5. Jerry Prim
6. Henrik Billstam
  Alingsås
  Värnamo
  Dalsland
  Linköping
  Eksjö
  Södertälje
1.32,53
1.35,29
1.35,36
1.37,18
1.38,51
1.41,15
                   
H55     H60    
1. Sven-Erik Mellby
2. Thomas Aschan
3. Hans Modin
4. Jerry Johansson
5. Curt Carlsson
6. Gösta Andersson


 
Lund
Växjö
Karlskoga
Växjö
Kungälv
Södra Älvsborg


 
1.45,23
1.45,58
1.49,20
1.53,12
1.53,51
1.54,14


 
1. Stig Hörberg
2. Hans Carlsson
3. Kjell Klang
4. Åke Karlsson
5. Thomas Yngwe

H65
1. Stig Olsson
2. Stig Eriksson
  Växjö
  Kungälv
  Södra Älvsborg
  Linköping
  Södra Älvsborg


  Borlänge
  Kalmar
1.41,38
1.59,32
2.08,05
2.08,28
2.20,51


1.55,44
2.03,31

Polislandskamp i bowling, Hals på Jylland i Danmark 16 - 17 maj 2006

Danmark - Sverige, 50-34
Matchen spelades om 12 serier. Resultat dag ett: 27-15. Dag två: 23-19.

I det svenska laget ingick följande spelare:
Christer Skough, Johan Thedeby, Per-Olof Buller, Ingela von Corswant,
Mats Johansson, Klas Parman och Thomas Stenbeck.

SPM i bowling, Skara 5 - 6 maj 2006

Herrar senior (23 deltagare)     Oldboys (22 deltagare)    
1. Johan Thedeby
2. Peo Buller
3. Jan-Erik Sundberg
4. Thomas Stenbeck
5. Klas Parman
6. Lennart Stenquist
Nässjö
Västra Götaland
Malmö
Malmö
Nacka
Västra Götaland
2649
2641
2635
2610
2518
2509
1. Sven Lind
2. Bertil Gustafsson
3. Leif Grytberg
4. Lars-Olov Larsson
5. Bertie Lindblom
6. Arne Schöle
Västerås
Malmö
Jönköping
Västra Götaland
Karlstad
Jönköping
2708
2545
2541
2530
2523
2517
                   
Damer (7 deltagare)       Tvåmanna (24 lag)      
1. Eva-Lott Tengqvist
2. A-C Nordfeldt
3. Rose-Marie Tropp
4. Anneli Hedén
5. Mainy Karlsson
6. Eva Björk
7. Maria Kronkvist
Sundsvall
Sundsvall
Västra Götaland
Norrort
Malmö
Jönköping
Klippan
2770
1398
1387
1287
1275
1213
1201
1. Malmö 1
2. Västra Götaland 1
3. Jönköping 1
4. Sundsvall
5. Västerås 1
6. Nacka
 
3003
2926
2900
2899
2876
2867
 
   
                   
All Event (16 deltagare)     Fyrmanna (8 lag)      
1. Eva-Lott Tengqvist
2. Sven Lind
3. Johan Thedeby
4. Peo Buller
5. Jan-Erik Sundberg
6. Thomas Stenbeck
Sundsvall
Västerås
Nässjö
Västra Götaland
Malmö
Malmö
2770
2708
2649
2641
2635
2610
1. Malmö
2. Västerås
3. Västra Götaland
4. Karlstad
5. Jönköping
6. Kalmar
5821
5626
5558
5479
5410
5257
   

SPM i innebandy, Malmö 3 - 4 maj 2006

Damer - Grupp A   Grupp A Damer - Grupp B   Grupp B  
Malmö - Kalmar
Göteborg - Kalmar
Malmö - Göteborg
2-0
7-4
1-0
Malmö
Göteborg
Kalmar
4
2
0
Lund - Västerort
Västerort - PHS Solna
PHS Solna - Lund
0-6
1-9
6-2
PHS Solna
Västerort
Lund
4
2
0
                   
Semifinaler   Match om 3:e pris   Final      
Malmö - Västerort
PHS Solna - Göteborg
2-0
4-0
Västerort - Göteborg
 
2-3
 
Malmö - PHS Solna
 
1-5
 
 
                   
Herrar - Grupp A   Grupp A   Herrar - Grupp B   Grupp B  
Södertälje - Malmö
Malmö - Göteborg
Göteborg - Södertälje
2-2
2-3
5-2
Göteborg
Malmö
Södertälje
4
1
1
Västmanland - PHS Växjö      4-3
PHS Växjö - Sthlm City          3-3
Sthlm City - Västmanland       3-3
Västmanland   3
Sthlm City       2
PHS Växjö      1
                   
Semifinaler   Match om 3:e pris   Final      
Göteborg - Sthlm City
Västmanland - Malmö
4-6
1-2
Göteborg - Västmanland     1-6
 
Sthlm City - Malmö
 
4-7
 
 

Poliscupen i bänkpress och styrkelyft, Stockholm 29 april 2006

Damer bänkpress -67,5 kg     Damer bänkpress +67,5 kg    
1. Anna Nilsson
2. Anna Kullenberg
3. Christin Portnoff
Stockholm
Stockholm
Stockholm

90 kg
90 kg
80 kg

  1. Maria Jensen

 
Stockholm

 

82,5 kg

 

 
                   
Herrar bänkpress +90 kg     Herrar bänkpress -90 kg    
1. Jonas Häger
2. Stefan Eklund
3. Jarl Hansson
4. Mikael Svanström
Göteborg
Stockholm
Malmö
Dalsland

210 kg
192,5 kg
150 kg
135 kg

  1. Aris Janisels
2. Jan Larsson

 
Stockholm
Stockholm

 

152,5 kg
157,5 kg

 

 
                   
Herrar styrkelyft - öppen klass   Pensionärsklassen bänkpress  
1. Jonas Häger
2. Jan Larsson
Göteborg
Stockholm

745 kg
662,5 kg

  1. Lennart Pettersson
 
Stockholm
 

95 kg
 

 

Nordiska polisstudentmästerskapen, Reykjavik 29 april 2006

Herrar trekamp individuellt (25 deltagare) Damer trekamp individuellt (15 deltagare)
1. Isohanni Jorma
2. Sven bergström
4. Peter Forsberg
11. Christoffer Donaldsson
14. Emir Gazibegovic
22. Mattias Johansson
Finland
Sverige
Sverige
Sverige
Sverige
Sverige
3003,9
2752,8
2602,0
2343,2
2107,4
1778,8
1. Anna Claes
2. Helena Sivertsson
5. Johanna Richard


 
Sverige
Sverige
Sverige


 
2863,0
2729,0
2223,0


 
                   
Herrar trekamp lag       Damer trekamp lag    
1. Finland
2. Sverige
3. Norge
4. Island
5. Danmark
5621
4565
4168
4159
4111
    1. Sverige
2. Norge
3. Island
4. Danmark
5. Finland
5621
4565
4168
4159
4111
   
                   
Herrar skytte 25 meter - 4 serier om 5 skott Damer skytte 25 meter - 4 serier om 5 skott
1. Gestur K Palmason
4. Sven Bergström
4. Christoffer Donaldsson
Island
Sverige
Sverige
181
168
168
1. Helga Einarsdottir
3. Anna Claes
 
Island
Sverige
 
172
169
 
                   
Herrar simning 200 meter Damer simning 100 meter
1. Isohanni Jorma
2. Emir Gazibegovic
 
Finland
Sverige
 
2.12,6
2.16,6
 
1. Helena Sivertsson
2. Johanna Richard
4. Anna Claes
Sverige
Sverige
Sverige
1.07,1
1.07,8
1.14,2
                   
Herrar terränglöpning 3000 meter Damer terränglöpning 2000 meter
1. Gotfred Skjodberg
2. Peter Forsberg
 
Danmark
Sverige
 
9.25
9.50
 
1. Helena Sivertsson
2. Marie Fossen
3. Anna Claes
Sverige
Norge
Sverige
7.25
7.35
7.56

NPM i handboll, Åhus 24 - 28 april 2006

Damer       Herrar          
Sverige - Danmark
Island - Norge
Island - Danmark
Norge - Sverige
Sverige - Island
Norge - Danmark
16-19
14-33
6-34
20-18
33-7
24-19
  Danmark - Norge
Sverige - Island
Sverige - Norge
Danmark - Island
Island - Norge
Sverige - Danmark
22-22
34-22
22-21
33-28
15-35
31-22




 
   
                   
Sluttabell damer     Sluttabell herrar        
1. Norge
2. Danmark
3. Sverige
4. Island
77-51
72-46
71-46
27-100
6
4
2
0
1. Sverige
2. Norge
3. Danmark
4. Island
87-65
78-53
77-81
65-102
6
3
3
0
   

EPM-kval i fotboll, Stockholm 5 april 2006

Sverige - Frankrike, 0-1 efter förlängning 2 x 15 minuter (0-0 vid full tid).    
     
Målskytt:
Varningar:
Utvisad:
Aymerie Thetier i den 104:e matchminuten.
Mickael Massard, Bryan David och Olivier Calabuig - Frankrike
Patrice Trohel - Frankrike
     

SPM i handboll, Växjö 4 - 6 april 2006

Damer         Herrar        
Stockholm City - Stockholm/Halland
PHS Växjö - Stockholm City
Stockholm/Halland - PHS Växjö
Stockholm City - PHS Växjö
PHS Växjö - Stockholm/Halland
Stockholm/Halland - Stockholm City
12-10
 6-16
16-10
15-13
 9-13
12-14
PHS Växjö - Lund/Kristianstad
PHS Solna - Stockholm
PHS Växjö - PHS Solna
Lund/Kristianstad - Stockholm
Stockholm - PHS Växjö
PHS Solna - Lund/Kristianstad
16-21
15-19
27-13
16-13
15-14
18-26
                   
Damer - sluttabell       Herrar - sluttabell      
Stockholm City
Stockholm/Halland
PHS Växjö
 
4 0 0
2 0 2
0 0 4
 
57-41
51-45
38-60
 
8 poäng
4 poäng
0 poäng
 
Lund/Kristianstad
Stockholm
PHS Växjö
PHS Solna
3 0 0
2 0 1
1 0 2
0 0 4
63-47
47-49
57-49
43-65
6 poäng
4 poäng
2 poäng
0 poäng
                   
Damer - final       Herrar - final      
Stockholm City - Stockholm/Halland 14-12 Lund/Kristianstad - Stockholm 24-20

Hemmabanstävling i luftvapen 1 januari - 31 mars 2006

Öppen (10 deltagare)     Damer        
1. Fredrik Martinsson
2. Urban Leth
3. Lennart Rehnström
4. Jan Fredriksson
5. Robert Björklund
6. Jan Andersson
Trollhättan
Borlänge
Roslagen/Norrort
Roslagen/Norrort
Göteborg
Mora
564
559
555
555
549
545
1. Asta Kovanen
2. Malin Kronander
3. Maria Holgersson
4. Marie Wigestål
5. Eine-Marie Ögrim
6. Åsa Rönni
Göteborg
Södra Älvsborg
Trollhättan
Södra Älvsborg
Trollhättan
Trollhättan
383
341
344
322
308
132
                   
Gevär (8 deltagare)     Veteran yngre (10 deltagare)    
1. Johanna Fritzon
2. Stefan Lundqvist
3. Christer Andersson
4. Krister Toresson
5. Maria Darholm
6. Johan Dahlqvist
Polisutbildningen
Roslagen/Norrort
Linköping
Örebro
Strömstad
Linköping
574
563
563
550
543
526
1. Finn Stridbo
2. J-Å Andersson
3. Willy Palm
4. Sonny Svensson
5. Gunnar Nyman
6. Torsten Hagberg
Malung
Oskarshamn
Stockholm
Södra Älvsborg
Lidköping
Malung
362
362
357
356
353
340
                   
Veteran äldre              
1. Bertil Melin
2. Björn Olsson
3. K-A Gustavsson
4. Börje Thelin
Södra Älvsborg
Varberg
Västerort
Örebro
354
338
332
328
 


 
 
                   
Lag Öppen                
1. Göteborg
2. Dalarna
3. Västra Götaland
4. Roslagen/Norrort
Christer B - Robert Björklund - Asta Kovanen
Urban Leth - Jan Andersson - Patrik Åkerlund
Fredrik Martinsson - Tomas Ryrå - Ingemar Lindqvist
Lennart Rehnström - Jan Fredriksson - Rogert Hägg
1656
1648
1635
1588
   
                   
Lag damer                
1. Södra Älvsborg
2. Trollhättan
Malin Kronander - Maria Wigestål
Åsa Rönni - Maria Holgersson
663
476
       
                   
Lag veteraner                
1. Södra Älvsborg
2. Malung
3. Stockholm
4. Västerort
5. Örebro
Sonny Svensson - Bertil Melin
Finn Stridbo - Torsten Hagberg
Willy Palm - Sten Erik Kassmo
K-A Gustavsson - Lars Linderoth
Börje Thelin - Bengt Olov Nordh
710
702
679
666
654
       

NPM på skidor, Keuruu, Finland  20 - 24 mars 2006

Skidskytte herrar 10 km (14 deltagare)   Skidskytte damer 7,5 km (8 deltagare)  
1. Marko Törmänen
2. Jyrki Kotro
3. Håvard Jenssen
5. Claes Berglund
13. Tomas Hult
Finland
Finland
Norge
Sverige
Sverige
25.28,5
26.31,8
27.08,2
27.49,5
30.15,5
  1. Eija Kasanen
2. Anna Eriksson
3. Nina Aleksandersen
6. Lis Pettersson
 
Finland
Sverige
Norge
Sverige
 
24.39,2
25.19,5
26.28,9
28.32,5
 
 
                   
Jaktstart herrar 10 + 12,5 km (14 deltagare) Jaktstart damer 7,5 + 10 km (8 deltagare)
1. Marko Törmänen
2. Jyrki Kotro
3. Jarmo Heikkinen
8. Claes Berglund
13. Tomas Hult
Finland
Finland
Finland
Sverige
Sverige
1.01.24,5
1.01.56,8
1.02.30,0
1.06.22,2
1.09.19,3
  1. Anna Eriksson
2. Eija Kasanen
3. Marja Räsänen
5. Lis Pettersson
 
Sverige
Finland
Finland
Sverige
 
59.57,2
1.00.18,9
1.03.46,9
1.06.05,8
 
 
                   
Herrar 10 km (14 deltagare)     Damer 5 km (9 deltagare)    
1. Jukka-Pekka Ojala
2. Tore Bjonviken
3. Antti Muurinen
13. Niklas Sellin
14. Anders Sjöberg
Finland
Norge
Finland
Sverige
Sverige
25.54,3
26.07,3
26.23,2
28.53,7
29.20,3
  1. Pia Vähäkoski
2. Elina Pohjoisaho
3.Nina Lampio
4.Anna Bylund
5.Linnea Liljegren
Finland
Finland
Finland
Sverige
Sverige
15.56,0
16.18,3
16.24,8
16.25,7
16.37,4
 
                   
Jaktstart herrar 10 + 10 km (13 deltagare)   Jaktstart damer 5 + 5 km (9 deltagare)  
1. Jukka-Pekka Ojala
2. Tore Bjonviken
3. Markus Välimäki
9. Niklas Sellin
13. Anders Sjöberg
Finland
Norge
Finland
Sverige
Sverige
49.13,6
49.20,2
49.32,3
53.41,7
55.51,4
  1. Pia Vähäkoski
2. Elina Pohjoisaho
3. Nina Lampio
4. Anna Bylund
5. Linnea Liljegren
Finland
Finland
Finland
Sverige
Sverige
30.16,3
30.16,6
30.29,7
30.31,4
31.11,3
 
                   
Skidskyttestafett herrar 22,5 km (5 lag)            
1. Finland 1
2. Sverige
3. Norge 1
Marko Törmänen, Jyrki Kotro, Jarmo Heikkinen
Claes Berglund, Tomas Hult, Per Brandt
Svein Tvenge, Håvard Jensen, Erik Bergan
1.01.18,4
1.06.41,6
1.07.19,6
   
                   
Skidskyttestafett damer 22,5 km (3 lag)            
1. Finland
2. Sverige
3. Norge
Eija Kasanen, Seija Hänninen, Marja Räsänen
Linnea Liljegren, Lis Pettersson, Anna Eriksson
Nina Aleksandersen, Mona Westheim, Grethe Mekkelgård
1.18.47,7
1.20.35,4
1.26.20,1
   
         
Skidstafett  herrar 30 km (5 lag)      
1. Finland 1
2. Norge 1
5. Sverige
Antti Muurinen, Mika Pekkanen, Marko Törmänen
Espen Eide, Svein Erik Halvorsen, Tore Bjonviken
Niklas Sellin, Anders Sjöberg, Claes Berglund
1.11.59,4
1.12.54,7
1.14.04,6
   
         
Skidstafett damer 15 km (3 lag)      
1. Finland
2. Sverige
3. Norge
Pia Vähäkoski, Nina Lampio, Elina Pohjoisaho
Linnea Liljegren, Anna Bylund, Anna Eriksson
Elin Haugmo, Elisabeth Westby, Turid Dehli
42.15,2
43.49,5
45.39,4
   

SPM i rinkbandy, Gävle 9 - 10 mars 2006

Grupp A         Grupp B        
Gävle - Skåne
Södertälje - Västmanland
Västmanland - Skåne
Södertälje - Gävle
Gävle - Västmanland
Skåne - Södertälje
20-2
2-9
9-3
4-10
6-5
6-13
  Gotland - Livvakterna
Piketen - Västerbotten
Västerbotten - Gotland
Livvakterna - Piketen
Gotland - Piketen
Livvakterna - Västerbotten
2-13
6-3
12-3
3-12
3-8
4-10
 
                   
1. Gävle
2. Västmanland
3. Södertälje
4. Skåne
3 3 0 0
3 2 0 1
3 1 0 2
3 0 0 3
36-11  6
23-10  4
19-25  2
11-42  0
  1. Piketen
2. Västerbotten
3. Livvakterna
4. Gotland
3 3 0 0
3 2 0 1
3 1 0 2
3 0 0 3
26-9    6
25-13  4
20-24  2
8-33    0
 
                   
Semifinaler   Match om 3:e pris   Final      
Västerbotten - Gävle
Västmanland - Piketen
  6-2
  8-5
 
Piketen - Gävle

 
8-5

 
Västerbotten - Västmanland

 
3-2

 

SPM på skidor, Örnsköldsvik 20 - 23 februari 2006

Skidskytte                  
H21         H35        
1. Per Brandt
2. Claes Berglund
3. Våge Strålin
4 Anders Sjöberg
5. Mattias Proos
6. Göran Palm
Falun
Stockholm
Karlstad
Falun
Stockholm
Södertörn
00.45,09
00.50,01
00.50,13
00.51,51
01.12,53
01.16,54
1. Tomas Hult
2. Anders Åberg
3. Kjell Bond
4. Håkan Eriksson
5. Anders Frid
 
Södertälje
Umeå
Falun
Karlstad
Stockholm
 
00.48,53
00.55,10
01.00,59
01.02,05
01.06,42
 
                   
H45         H55        
1. Stefan Söderberg
2. Sune Söderström
3. Östen Karlsson
4. Karl-Ivan Jonsson
5. Bengt Kärrström
6. Gunnar Höjvall
 
Karlstad
Stockholm
Lycksele
Jämtland
Stockholm
Stockholm
 
00.51,14
00.52,51
00.53,17
00.55,11
00.57,11
01.01,24
 
1. Roine Norström
2. Lars-Olof Lundh
3. Kjell-Erik Eriksson
4. Kent Borild
5. Thore Hedlund
6. Ulf Jemt
7. Hans Modin
Kiruna
Örebro
Lycksele
Gävle
Haparanda
Mora
Karlskoga
00.48,00
00.52,20
00.54,38
00.55,48
00.59,49
01.03,59
01.05,26
                   
H65         D21        
1. Paul Persson
2. Åke Edlund
3. Bengt-Olof Nordh
4. Jan-Erik Berg
5. Bengt Eriksson
6. Harry Gullich
7. Eilert Lantto
8.Lasse Westman
Hudiksvall
Lycksele
Örebro
Borlänge
Stockholm
Gävle
Luleå
Borlänge
00.55,03
00.55,12
00.56,01
00.57,01
00.58,24
01.01,00
01.01,05
01.03,37
1. Anna Eriksson
2. Lis Pettersson
3. Annie Hult
4. Linnea Liljegren



 
Örebro
Kiruna
Stockholm
Luleå



 
00.45,11
00.57,26
00.58,12
01.03,34



 
                   
Skidskyttestafett                
H21                  
1. Falun
2. Stockholm
Per Brandt, Kjell Bond, Anders Sjöberg
Claes Berglund, Anders Frid, Tomas Hult
00.50,57
00.53,30
   
                   
HD40                  
1. Karlstad
2. Umeå
3. Lycksele
4. Norrbotten
Våge Strålin, Håkan Eriksson, Stefan Söderberg
Anders Åberg, Anders Wikström, Åke Marmsten
Kjell-Erik Eriksson, Östen Karlsson, Åke Edlund
Roine Norström, Lis Pettersson, Annie Hult
00.57,45
00.59,35
00.59,39
01.03,22
   
                   
Längdskidåkning                
D21         D35        
1. Anna Bylund
2. Linnea Liljegren
3. Lis Pettersson
4. Anna Eriksson
Umeå
Luleå
Kiruna
Örebro
18,29
19,13
19,57
20,09
1. Annie Hult
2. Carina Wikström

 
Stockholm
Skellefteå

 
22,21
34,16

 
                   
H21         H35        
1. Niklas Sellin
2. Anders Sjöberg
3. Claes Berglund

 
Sundsvall
Falun
Stockholm

 
49,47
50,35
50,55

 
1. Anders Frid
2. Mikael Saveman
3. Patrik Stenberg
4. Lars Ivarsson
5. Jerker Peinerud
Stockholm
Umeå
Luleå
Stockholm
Stockholm
37,09
37,59
38,25
40,18
48,06
                   
H40         H45        
1. Kjell Bond
2. Lennart Paulsson
3. Anders Åberg
4. Håkan Eriksson
5. Anders Wikström
6. Urban Vestman
7. Fredrik Wiggerud
Falun
Umeå
Umeå
Karlstad
Umeå
Örnsköldsvik
Stockholm
36,42
36,44
37,04
38,52
42,46
44,39
50,22
1. Tomas Hult
2. Karl-Erik Alatalo
3. Stefan Söderberg



 
Södertälje
Luleå
Karlstad



 
35,58
40,03
40,12



 
                   
H50         H55        
1. Östen Karlsson
2. Gunnar Höjvall
3. Karl-Ivan Jonsson
4. Bengt Kärrström

 
Lycksele
Stockholm
Jämtland
Stockholm

 
37,23
37,37
38,05
40,57

 
1. Håkan Brännström
2. Våge Strålin
2. Ulf Jemt
4. Lars-Olof Lundh
5. Roine Norström
6. Leif Sikström
Umeå
Karlstad
Mora
Örebro
Kiruna
Umeå
38,26
38,36
38,36
38,56
40,07
42,32
                   
H60         H65        
1. Kjell-Erik Eriksson
2. Kent Borild
3. Thore Hedlund
 
Lycksele
Gävle
Haparanda
 
41,19
43,45
45,01
 
1. Bengt-Olof Nordh
2. Åke Edlund
3. Jan-Erik Berg
4. Ingemar Nordström
Örebro
Lycksele
Borlänge
Piteå
19,50
20,52
21,34
21,38
                   
Storslalom                
D21     H21        
1. Maria Fransson
(ej SPM-status)
Örnsköldsvik
 
72,40
 
1. Fredrik Pettersson
2. Daniel Nornvall
Härnösand
Västerås
55,98
69,93
                   
H35 (11 deltagare)              
1. Patrik Ågren
2. Fredrik Wiggerud
3. Jerker Peinerud
4. Johan Svensson
5. Anders Åberg
6. Anders Wikström
Örnsköldsvik
Stockholm
Roslagen
Falkenberg
Umeå
Umeå
55,91
58,28
58,40
59,00
61,47
63,37
         
                   
Slalom                  
D35         H21        
1. Carina Wikström
(ej SPM-status)
 
Skellefteå

 
79,05

 
1. Fredrik Pettersson
2. Daniel Nornvall
 
Härnösand
Västerås
 
70,88
92,47
 
H35                  
1. Patrik Ågren
2. Jerker Peinerud
3. Fredrik Wiggerud
4. Johan Svensson
5. Mikael Saveman
6. Leif Hemmingsson
7. Jan Eriksson
Örnsköldsvik
Roslagen
Stockholm
Falkenberg
Umeå
Sundsvall
Härnösand
66,45
68,15
69,49
69,73
87,90
88,15
93,77
         
                   
Skidfältskytte                
D21         D40        
1. Anna Eriksson
2. Lis Pettersson
Örebro
Kiruna
72,10
80,03
1. Annie Hult
2. Åsa Marmsten
Stockholm
Umeå
75,30
95,44
                   
H21         H35        
1. Våge Strålin
2. Per Brandt
3. Anders Sjöberg
4. Claes Berglund
5. Mattias Proos
6. Lars Andersson
7. Göran Palm
8. Marcus Karlsson


 
Karlstad
Falun
Falun
Stockholm
Stockholm
Umeå
Södertörn
Umeå


 
54,18
63,08
72,16
79,14
80,42
82,44
100,59
109,33


 
1. Anders Frid
2. Lars Ivarsson

H40
1. Håkan Eriksson
2. Lennart Paulsson
3. Kjell Bond

H45
1. Tomas Hult
2. Stefan Söderberg
Stockholm
Stockholm


Karlstad
Umeå
Falun


Södertälje
Karlstad
75,58
118,15


63,24
68,06
73,16


53,00
71,49
                   
H50         H55        
1. Bengt Kärrström
2. Sune Söderström
3. Åke Marmsten
4. Karl-Ivan Jonsson
5. Östen Karlsson
6. Gunnar Höjvall
Stockholm
Stockholm
Umeå
Jämtland
Lycksele
Stockholm
68,54
69,50
81,07
83,37
85,26
88,00
1. Lars-Olof Lundh
2. Roine Norström
3. Hans Modin
4. Kenneth Jonsson
5. Ulf Jemt
 
Örebro
Kiruna
Karlskoga
Umeå
Mora
 
66,31
69,13
83,51
93,50
95,61
 
                   
H60         H65        
1. Kjell-Erik Eriksson
2. Kent Borild
3. Thore Hedlund




 
Lycksele
Gävle
Haparanda




 
70,29
75,39
77,43




 
1. Paul Persson
2. Åke Edlund
3. Eilert Lantto
4. Bengt Eriksson
5. Jan-Erik Berg
6. Lasse Vestman
7. Harry Gullich
8. Bengt-Olof Nordh
Hudiksvall
Lycksele
Lileå
Stockholm
Borlänge
Borlänge
Gävle
Örebro
64,59
74,04
76,25
76,47
77,20
77,25
77,44
90,24
Patrulltävlan                
Minst 110                  
1. Stockholm
2. Falun
3. Västerbotten
4. Stockholm
5. Umeå
Claes Berglund, Lars Ivarsson, Anders Frid
Per Brandt, Anders Sjöberg, Kjell Bond
Anders Åberg, Anders Wikström, Åke Marmsten
Mattias Proos, Bengt Eriksson, Göran Palm
Lars Andersson, Markus Karlsson, Lennart Paulsson
104,23
107,11
158,31
176,25
217,03
   
                   
Minst 150                  
1. Stockholm
2. Örebro
3. Västerbotten
Bengt Kärrström, Sune Söderström, Tomas Hult
Anna Eriksson, Lars-Olof Lundin, Bengt-Olof Nordh
Åke Marmsten, Kjell-Åke Eriksson, Östen Karlsson
72,03
114,04
118,23
   

SPM i bandy, Eskilstuna 2 - 3 februari 2006

Grupp 1     Grupp 2    
Göteborg - Dalarna
Göteborg - Södermanland
Örebro - Göteborg
Örebro - Dalarna
Södermanland - Örebro
Dalarna - Södermanland
2-2
6-5
12-2
7-2
1-3
5-4
  Västmanland - Uppsala
Stockholm - Gävle
Gävle - Uppsala
Stockholm - Västmanland
Gävle - Västmanland
Uppsala - Stockholm
0-2
7-2
1-6
6-3
4-2
5-4
 
                   
Final Uppsala - Örebro 2-1            

SPM i luftvapen, Sävsjö 28 januari 2006

Öppen herrar (10 deltagare) final Damer   final
1. Fredrik Martinsson
2. Urban Leth
3. Lennart Rehnström
4. Jan Fredriksson
5. Robert Björklund
6. Jan Andersson
Trollhättan
Borlänge
Roslagen/Norrort
Roslagen/Norrort
Göteborg
Mora
660,7
652,7
648,3
647,2
642,7
638,8
1. Asta Kovanen
2. Malin Kronander
3. Maria Holgersson
4. Maria Wigestål
5. Eine-Marie Ögrim
6. Åsa Rönni
Göteborg
Södra Älvsborg
Trollhättan
Södra Älvsborg
Trollhättan
Trollhättan
477,1
432,0
422,1
406,0
394,3
132,0
                   
Gevär (8 deltagare)     final      
1. Johanna Fritzon
2. Stefan Lundqvist
3. Christer Andersson
4. Krister Thoresson
5. Maria Darholm 
6. Johan Dahlqvist
PHS
Roslagen/Norrort
Linköping
Örebro
Strömstad
Linköping
670,5
661,6
658,6
639,3
635,8
614,3
     
                   
Veteran yngre (10 deltagare)     Veteran äldre    
1. Finn Stridbo
2. J-Å Andersson
3. Willy Palm
4. Sonny Svensson
5. Gunnar Nyman
6. Torsten Hagberg
Malung
Oskarshamn
Stockholm
Södra Älvsborg
Lidköping
Malung
362
362
357
356
353
340
1. Bertil Melin
2. Björn Olsson
3. K-A Gustavsson
4. Börje Thelin

 
Södra Älvsborg
Varberg
Västerort
Örebro

 
354
338
332
328

 
                   
Lag öppen                  
1. Göteborg
2. Dalarna
3. Västra Götaland
4. Roslagen/Norrort
Christer Back - Robert Björklund - Asta Kovanen
Urban Leth - Jan Andersson - Patrik Åkerlund
Fredrik Martinsson - Tomas Ryrå - Ingemar Lindqvist
Lennart Rehnström - Jan Fredriksson - Rogert Hägg
1656
1648
1635
1588
   
                   
Lag damer                
1. Södra Älvsborg
2. Trollhättan
Malin Kronander - Maria Wigestål
Åsa Rönni - Maria Holgersson
663
476
     
                   
Lag veteran                
1. Södra Älvsborg
2. Malung
3. Stockholm
4. Västerort
5. Örebro
Sonny Svensson - Bertil Melin
Finn Stridbo - Torsten Hagberg
Willy Palm - Sten-Erik Kassmo
Karl-Axel Gustavsson - Lars Linderoth
Börje Thelin - Bengt Olov Nordh
710
702
679
666
654
     

SPM i bordtennis, Landskrona 21 - 22 januari 2006

Herrar singel (8 deltagare)   Oldboys singel   Herrar lag
1. Håkan Ahlgren
2. Daniel Mattson
3. Daniel Skoogh
4. Thomas Vänerfors
5. Peo Nilén
6. Jörgen Pettersson
Västerort
Västerort
PHS Växjö
Lidköping
Malmö
Norrköping
  1. Thomas Vänerfors
2. Magnus Tidberg
3. L-E Wallstedt
4. Stefan Nilsson
5. L-G Larsson
6. Mats Lundberg
Lidköping
Norrköping
Helsingborg
Malmö
Helsingborg
Göteborg
  1. Västerort
2. Helsingborg
3. Malmö
4. Göteborg

Finalresultat
: 3-0
                   
Finalresultat: 11-7, 11-5, 8-11, 11-4            
                   
Veteran singel   Äldre veteraner singel Oldboys lag
1. Bo Molin
2. Leif Gustafsson
3. C-H Svensson
4. Peo Nilén
Oskarshamn
Norrköping
Oskarshamn
Malmö
1. Erik Wilhelmsson
2. Harry Lundin
3. Pekka Falkås
4. Åke Sandell
Gävle
Norrköping
Lidköping
Norrköping
  1. Malmö
2. Lidköping
3. Helsingborg
 
                   
Herrar dubbel         Veteran lag
1. Rickard Gartér/Stefan Nilsson
2. Håkan Ahlgren/Daniel Mattson
3. Magnus Tidberg/Jörgen Pettersson
4. Thomas Vänerfors/Pekka Falkås

Finalresultat: 11-5, 5-11, 11-2, 9-11, 11-6
Helsingborg/Malmö
Västerort
Norrköping
Lidköping

 
  1. Oskarshamn 1
(Molin-Svensson)
2. Norrköping
3. Oskarshamn 2
(Blomqvist-Vigren)
 
                   
Oldboys dubbel                
1. Magnus Tidberg/Mats Lundberg
2. Lars-Erik Wallstedt/Stefan Nilsson
3. Thomas Vänerfors/Pekka Falkås
4. Lars-Göran Larsson/Peo Nilén
Norrköping/Göteborg
Helsingborg/Malmö
Lidköping
Helsingborg/Malmö
       
                   
Veteran dubbel                
1. Bo Molin/Claes-Håkan Svensson
2. Peo Nilén/Örjan Håkansson
3. Max Wigren/Lennart Blomqvist
4. Leif Gustafsson/Roger Karlsson
5. Pekka Falkås/Erik Wilhelmsson
Oskarshamn
Malmö
Oskarshamn
Norrköping
Lidköping/Gävle