www.polisidrott.se


Referat 2007
Referat 2006
Referat 2005
Referat 2004
Referat 2003

Resultat 2006
Resultat 2005
Resultat 2004
Resultat 2003

SPM i simning, Malmö 8 oktober 2005

Herrar 100 m fritt, 29 o y (5 deltagare)   Damer 50 m fritt, 29 o y (3 deltagare)  
1. Oskar Wilsmyr
2. Mattias Andersson
3. Christian Larsson
4. Oscar Träff
GPIF
GPIF
Krhmn
PHS Växjö
53,85
57,22
1.01,03
1.06,10
  1. Jenny Johansson
2. Kristina Gunnarsson
3. Hanna Henriksson
 
PHS Växjö
PHS Växjö
Polis Malmö
30,57
31.75
32,03
 
 
                   
Herrar 50 m fritt, 30-39 (6 deltagare)   Damer 50 m fritt, 30 o ä (7 deltagare)  
1. Per Krebbs
2. Kurt Birol
3. Mathias Ivansson
4. Johan Axell
GPIF
Sthlm
Halland
PHS Växjö
24,66
26,66
26,91
29,03
  1. Sofia Andersson
2. Diana Sundin
3. Åsa Andersson
4. Evamarie Törnström
SKL
Sthlm
PHS Växjö
SKL
29,93
31,04
32,60
43,22
 
                   
Herrar 50 m fritt, 40-49 (5 deltagare)   Herrar 25 m fritt, 50 o ä (7 deltagare)  
1. Mats Norlin
2. Magnus Gren
3. Jonnie Lundström
4. Peter Johansson
 
Sthlm
Polis Malmö
Polis Lund
GPIF
 
25,25
27,88
29,16
29,50
 
  1. Bernt Zarnowiecki
2. Jonas Cavalli-
Björkman
3. Lennart Palm
4. Tage Ödlund
GPIF
Polis Malmö
GPIF
Strömstad
12,75
13,35

15,53
17,53
 
                   
Damer 50 bröst, 29 o y (1 deltagare)   Damer 50 m bröst, 30 o ä (2 deltagare)  
1. Ann-Carin Bergqvist
 
Polis Lund
 
39,03
 
  1. Evamarie Törnström
2. Carina Tranell
SKL
SKL
49,50
50,38
 
                   
Herrar 100 m bröst, 29 o y (5 deltagare)   Herrar 50 m bröst, 30-39 (3 deltagare)  
1. Mattias Andersson
2. James Hedblom-
Archer
3. Daniel Ivansson
4. Christian Larsson
GPIF
Uppsala

Polis Lund
Krhmn
1.13,59
1.14,47

1.15,62
1.17,25
  1. Mats Flink
2. Johan Axell
3. Linus Ek

 
SKL
PHS Växjö
SKL

 
39,78
40,50
44,66

 
 
                   
Herrar 50 m bröst, 40-49 (3 deltagare)   Herrar 25 m bröst, 50 o ä, (7 deltagare)  
1. Mats Norlin
2. Peter Johansson
3. Urban Bergqvist

 
Sthlm
GPIF
GPIF

 
33,38
34,72
41,44

 
  1. Bernt Zarnowiecki
2. Jonas Cavalli-Björkman
3. Stefan Klintberg
4. Tage Ödlund
GPIF
Polis Malmö
Köping
Strömstad
15,43
17,87

20,47
20,87
 
                   
Herrar 100 m fjäril, 29 o y (2 deltagare)   Damer 50 m fjäril, 29 o y (2 deltagare)  
1. Oskar Wilsmyr
2. Christian Larsson
GPIF
Krhmn
1.03,90
1.11,28
  1. Jenny Johansson
2. Kristina Gunnarsson
PHS Växjö
PHS Växjö
33,41
35,65
 
                   
Medley 3 x 50 meter (9 lag)
1. Göteborg Lag 1
Mattias Andersson
Oskar Wilsmyr
Per Krebbs
1.27,75


 
2. Uppsala Lag 1
Nicklas Peterson
James Hedblom-Archer
Sven Voltaire
1.32,66


 
3. Stockholm Lag 1
Kurt Birol
Mats Norlin
Diana Sundin
1.34,94


 
                   
Herrar 75 m livräddning, 29 o y (4 deltagare)   Damer 50 m livräddning, 29 o y (2 deltagare)
1. Mattias Andersson
2. Christian Larsson
3. Daniel Ivansson
4. Oscar Träff
GPIF
Krhmn
Polis Lund
PHS Växjö
54,38
58,21
58,81
1.03,22
  1. Ann-Carin Bergqvist
2. Kristina Gunnarsson

 
Polis Lund
PHS Växjö

 
49,94
1.04,75

 
 
                   
Herrar 50 m livräddning, 30-39 (4 deltagare)   Damer 50 m livräddning, 30 o ä (1 deltagare)
1. Per Krebbs
2. Mathias Ivansson
3. Mats Flink
4. Johan Axell
GPIF
Halland
SKL
PHS Växjö
41,44
41,66
51,07
53,60
  1. Åsa Andersson


 
PHS Växjö


 
53,07


 
 
                   
Herrar 50 m livräddning, 40 (5 deltagare)   Herrar 100 m rygg, 29 o y (1 deltagare)  
1. Bernt Zarnowiecki
2. Peter Johansson
3. Jonnie Lundström
4. L-G Ekstrand
GPIF
GPIF
Polis Lund
GPIF
41,16
45,12
48,50
52,29
  1. Nicklas Pettersson


 
Uppsala


 
1.07,15


 
 
                   
Damer 50 m rygg, 29 (6 deltagare)   Herrar 50 m rygg, 30- (5 deltagare)  
1. Jenny Johansson
2. Diana Sundin
3. Hanna Henriksson
4. Sofia Andersson
PHS Växjö
Sthlm
Polis Malmö
SKL
35,03
36,69
36,81
37,75
  1. Per Krebbs
2. Kurt Birol
3. Urban Bergqvist
4. Tage Ödlund
GPIF
Sthlm
GPIF
Strömstad
29,44
30,69
45,40
53,78
 
                   
Herrar 100 m medley, 29 o y (6 deltagare)   Damer 75 m medley, 29 o y (2 deltagare)  
1. Oskar Wilsmyr
2. Mattias Andersson
3. Christian Larsson
4. Nicklas Petersson
GPIF
GPIF
Krhmn
Uppsala
1.01,37
1.08,26
1.10,90
1.11,78
  1. Jenny Johansson
2. Ann-Carin Bergqvist

 
PHS Växjö
Polis Lund

 
55,94
58,22

 
 
                   
Herrar 75 m medley, 30- (2 deltagare)   Damer 75 m medley, 30 o ä (4 deltagare)  
1.Magnus Gren
2. Urban Bergqvist

 
Polis Malmö
GPIF

 
54,13
1.03,09

 
  1. Sofia Andersson
2. Carina Tranell
3. Evamarie Törnström
4. Maria Dalbark
SKL
SKL
SKL
SKL
56,91
1.19,28
1.24,53
1.25,44
 
                   

Frisim 3 x 5 m (9 lag)

1. Göteborg Lag 1
Oskar Wilsmyr
Mattias Andersson
Per Krebbs
1.14,69


 
Sthlm Lag 1
Kurt Birol
Mats Norlin
Diana Sundin
1.23,93


 
Uppsala Lag 1
Nicklas Petersson
James Hedblom-Archer
Sven Voltaire
1.25,92


 

SPM i tennis, Karlskrona 21 september 2005

Herrar singel 35 (6 deltagare) Herrar singel 45 (6 deltagare) Herrar singel 55 (5 deltagare)  
1. Mattias Lundgren
2. Thomas Hellgren
3. Henrik Allgurin
4. Krister Hannukka

Finalresultat: 7-6 6-4
1. Thomas Lindholm
2. Henry Janzén
Lennart Westberg
4. Gunnar Lindberg

Finalresultat: 6-3 6-2
1. Lars Ström
2. Bo Molin
3. Per-Göran Stenmo
4. Lennart Blomqvist

Finalresultat: Walk over
 
                   
Herrar singel 65 (7 deltagare) Herrar dubbel 35 (6 par) Herrar dubbel 55 (3 par)  
1. Morgan Kaldrup
2. Herlov Rydén
3. Arne Liljekvist
4. Jan-Erik Rosén

Finalresultat: 6-3 6-0
1. T Hellgren/L Westberg
2. H Allgurin/K Hannukka
3. H Janzén/C Lundberg
4. T Lindholm/R Liljedahl

Finalplats: 7-6 6-3
1. L Ström/M Kaldrup

Herrar dubbel 60 (3 par)
1. B Sjöstrand/M Kaldrup

 
 

SPM i armégevär och k-pist, Skillingaryd 16-17 september 2005

K-pist bana

 

       
Resultat senior (10 deltagare)     Resultat veteran (12 deltagare)  
1. Torgny Häll
2. Ingemar Jonsson
3. Hans Hartman
4. Lennart Werme
Linköping
Uddevalla
Helsingborg
Karlstad

333
327
325
323

  1. Willy Palm
2. Nils-Erik Andersson
3. Birger Martinsson
4. Kjell Jakobsson
Stockholm
Linköping
Eskilstuna
Uddevalla

333
329
326
325

 
                   
Resultat 2 man senior (5 lag)   Resultat 2 man veteran (4 lag)
1. Linköping
Torgny Häll
Nils Erik Andersson
2. Stockholm
Willy Palm
Henrik Roslund
3. Karlstad
Lennart Werme
Ulf Söderström
4. Roslagen/Södertörn
Göran Palm
Stefan Lundqvist

662
333
329
649
333
316
640
323
317
640
321
319

    1. Uddevalla
Kjell Jakobsson
Bill Pettersson
2. Ljungby/Jönköping
Christer Jönsson
Jan Sjögren
3. Malmö/Eskilstuna
Birger Martinsson
Bertil Önnerheim
4. Säffle
Bertil Johansson
Rune Falk

615
325
290
588
318
270
577
326
251
528
296
232

 
                   
Resultat final senior (10 deltagare)   Resultat final veteran (10 deltagare)
1. Torgny Häll
2. Stefan Lundqvist
3. Göran Palm
4. Lennart Werme
Linköping
Roslagen
Södertörn
Karlstad

428
417
416
416

  1. Willy Palm
2. Nils-Erik Andersson
3. Birger Martinsson
4. Kjell Jakobsson
Stockholm
Linköping
Eskilstuna
Uddevalla

432
419
413
403

 
                   
K-pist fält          
Resultat senior (9 deltagare)     Resultat veteran (12 deltagare)
1. Torgny Häll
2. Hans Hartman
3. Ingemar Jonsson
4. Henrik Roslund
Linköping
Helsingborg
Trollhättan
Stockholm

53
52
52
51

  1. Willy Palm
2. S-O Elmersson
3. Birger Martinsson
4. Bertil Johansson
Stockholm
Uddevalla
Eskilstuna
Säffle

55
52
51
50

 
                   
Resultat 2 man senior (4 lag)   Resultat 2 man veteran (4 lag)
1. Stockholm
Willy Palm
Henrik Roslund
2. Linköping
Torgny Häll
Nils-Erik Andersson
3. Uddevalla
S-O Elmerssom
Stefan Johansson
4. Karlstad
Lennart Werme
Ulf Söderström

106
55
51
103
53
50
101
52
49
96
49
47

    1. Uddevalla
Kjell Jakobsson
Bill Pettersson
2. Ljungby/Jönköping
Jan Sjögren
Christer Jönsson
3. Malmö/Eskilstuna
Birger Martinsson
Bertil Önnerheim
4. Säffle
Bertil Johansson
Rune Falk
99
50
19
99
50
49
84
51
33
83
50
33
 
                   
Gevär bana

 

       
Resultat senior (11 deltagare)     Resultat veteran (16 deltagare)  
1. Stefan Lundqvist
2. Johan Dahlqvist
3. Lennart Werme
4. Ingemar Jonsson
Roslagen
Linköping
Karlstad
Trollhättan

230
228
220
219

  1. Christer Andersson
2. Christer Jönsson
3. Bertil Brosvved
4. Ulf Hynning
Linköping
Ljungby
Göteborg
Malmö

224
221
214
202

 
                   
Resultat 2 man senior (5 lag)     Resultat 2 man veteran (5 lag)
1. Linköping
Johan Dahlqvist
Christer Andersson
2. Karlstad
Lennart Werme
Ulf Söderström
3. Roslagen/Södertörn
Stefan Lundqvist
Göran Palm
4. Stockholm
Henrik Roslund
Willy Palm

452
228
224
438
220
218
417
230
187
409
209
200

    1. Halmstad/Ljungby
Christer Jönsson
Widar Svensson
2. Göteborg
Bertil Brosved
Sven Hansson
3. Malmö/Eskilstuna
Ulf Hynning
Bertil Önnerheim
4. Uddevalla
Bill Pettersson
Kjell Jakobsson

410
221
189
402
214
188
382
202
180
377
191
186

   
                   
Resultat final veteran (10 deltagare)   Resultat final veteran (10 deltagare)
1. Christer Jönsson
2. Christer Andersson
3. Bertil Brosved
4. Willy Palm
Ljungby
Linköping
Göteborg
Stockholm

301
291
275
264

  1. Stefan Lundqvist
2. Lennart Werme
3. Johan Dahlqvist
4. Ingemar Jonsson
Roslagen
Karlstad
Linköping
Trollhättan

306
293
290
285

 
                   
Gevär fält

 

       
Resultat senior (10 deltagare)     Resultat veteran (16 deltagare)  
1. Stefan Lundqvist
2. Johan Dahlqvist
3. Lennart Werme
4. Ulf Söderström
Roslagen
Linköping
Karlstad
Karlstad

34
32
29
29

  1. Christer Andersson
2. Sven Hansson
3. Widar Svensson
4. S-O Ohlsson
Linköping
Göteborg
Halmstad
Karlshamn

32
28
27
25

 
                   
Resultat 2 man veteran (6 lag)   Resultat 2 man senior (5 lag)
1. Göteborg
Sven Hansson
Bertil Brosved
2. Halmstad/Ljungby
Widar Svensson
Christer Jönsson
3. Uddevalla
S-O Elmersson
Kjell Jakobsson
4. Malmö/Eskilstuna
Ulf Hynning
Bertil Önnerheim

51
28
23
50
27
43
46
24
22
41
24
17

    1. Linköping
Johan Dahlqvist
Christer Andersson
2. Karlstad
Lennart Werme
Ulf Söderström
3. Stockholm
Willy Palm
Henrik Roslund
4. Roslagen/Södertörn
Stefan Lundqvist
Göran Palm
64
32
32
58
29
29
47
24
23
44
34
10
 

SPM i cykel - tempo och mountainbike, Karlskoga 14-15 september 2005

Tempo LVG, damer (3 startande)     Tempo LVG, herrar 21 (2 startande)  
1. Marie Anderberg
2. Maria Bodin
Halmstadspolisens IoSF
Karlstadspolisens IoSF

35.59,6
40.05,4

1. Peter Lindqvist
2. Fredrik Bergström
Göteborgspolisens IF
Göteborgspolisens IF

35.08,0
41.10,4

                   
Tempo LVG, herrar 30 (5)     Tempo LVG, herrar 40 (7)    
1. Marcus G Malm
2. Andreas Bengtsson
3. Anders Frid
4. Kenneth Mattson
 
Skövdepolisens IF
Halmstadspolisens IoSF
Stockholmspolisens IF
Halmstadspolisens IoSF
 

30.50,4
32.11,4
35.10,3
36.42,9
 

1. Mikael Sultan
2. Lars Staf
3. Mats Johansson
4. Arne Andersson
5. Lars Odenbrant
Stockholmspolisens IF
Norrtäljepolisens IoSK
Göteborgspolisens IF
Ystadspolisens SoIK
Karlstadspolisens IoSF

34.07,3
34.26, 6
25.18,4
35.43,3
37.03,1

Tempo LVG, herrar 50 (5)              
1. Jan Karlsson
2. Ingmar Nilja
3. Anders Carlsson
4. Bo S Carlsson
Ystadspolisens SoIK
Halmstadspolisens IoSF
Göteborgspolisens IF
Göteborgspolisens IF

29.05,3
31.20,4
41.20,6
41.21,5

         
                   
Mountainbike, damer (3)     Mountainbike, herrar 21 (2)    
1. Therese Thörngren
2. Marie Anderberg
Motala SoIK
Halmstadspolisens IoSF

48.08,4
51.56,6

1. Peter Lindqvist
2. Fredrik Bergström
Göteborgspolisens IF
Göteborgspolisens IF

1.00,08
1.12,08

                   
Mountainbike, herrar 30 (8)     Mountainbike, herrar 40 (5)    
1. Andreas Bengtsson
2. Marcus G Malm
3. Dennis Björkman
4. Peter Hanslin
 
Halmstadspolisens IoSF
Skövdepolisens IF
Västeråspolisens IF
Västeråspolisens IF
 

1.01,43
1.04,33
1.08,03
1.11,56
 

1. Lars Staf
2. Ove Törnqvist
3. Peter Wallerström
4. Mats Johansson
5. Lars Odenbrant
Norrtäljepolisens IoSK
Motala SoIK
Motala SoIK
Göteborgspolisens IF
Karlstadspolisens IoSF

1.07,42
1.15,54
1.16,50
1.27,41
1.32,01

                   
Mountainbike, herrar 50 (7)     Mountainbike, herrar 60 (2)    
1. Jan Karlsson
2. Ingmar Nilja
3. Bob Pettersson
Ystadspolisens SoIK
Halmstadspolisens IoSF
Motala IoSK

36,51
41,08
54,48

1. Lars Jonsson

 
Eskilstunapolisens IF

 

50,01

 

SPM i fotboll, Halmstad 7-8 september 2005

Herrar gruppspel                
Halland - PHS Växjö 5-0 Uddevalla - Halland 2-4 PHS Växjö - Stockholm 2-2  
1-0 Martin Luthman
2-0 Mikael Höglin
3-0 Mikael Bauer
4-0 Morgan Björk
5-0 Mikael Svensson
 
  0-1 Henrik Annerhult
0-2 Morgan Björk
1-2 Johan Sölsnaes
1-3 Henrik Annerhult
1-4 Morgan Björk
2-4 Morgan Svensson
  1-0 Tobias Stierna
1-1 Anders Svensson
2-1 Andreas Andersson
2-2 Anders Svensson

 
   
                   
Stockholm - Uddevalla 5-2 Uddevalla - PHS Växjö 2-7 Halland - Stockholm 2-3  
1-0 Ted Hedengrahn
2-0 Ted Hedengrahn
3-0 Anders Svensson
3-1 Magnus Malmelind
4-1 Anders Svensson
5-1 Självmål
5-2 Joakim Svensson

 
  1-0 Joakim Svensson
1-1 Andreas Andersson
2-1 Jonas Passbo
2-2 Joakim Sjöberg
2-3 Johan Alfredsson
2-4 Andreas Andersson
2-5 Carlos Paulsson
2-6 Andreas Andersson
2-7 Joakim Sjöberg
1-0 Mikael Svensson
1-1 Ted Hedengrahn
1-2 Ted Hedengrahn
2-2 Stefan Fredin
2-3 Till von Eisenhart



 
   
Herrar final            
Halland - Stockholm 2-3
1-0 Morgan Björk
2-0 Mikael Bauer
2-1 Marcus Eklund
2-2 Anders Svensson
2-3 Marcus Eklund
             
                   
Damer gruppspel                
PHS Växjö - Växjö 3-1 Halland - Växjö 0-1 Söderort - PHS Växjö 5-1  
1-0 Självmål
2-0 Maria Nordin
2-1 Linda Bengtsson
3-1 Ulrika Olsson

 
  0-1 Linda Bengtsson




 
  1-0 Malin Swedberg
2-0 Malin Swedberg
3-0 Therese Bolmgren
3-1 Marika Birgersson
4-1 Maud Jonsson
5-1 Therese Bolmgren
 
                   
Halland - Söderort 2-2 Halland - PHS Växjö 0-2 Växjö - Söderort 0-4  
0-1 Malin Swedberg
1-1 Marie Anderberg
1-2 Jenny Johansson
2-2 Maria Sterner
  0-1 Marika Birgersson
0-2 Marika Birgersson

 
  0-1 Jenny Johansson
0-2 Therese Bolmgren
0-3 Susanne Svensson
0.4 Malin Swedberg
   
                   
Damer final                
Söderort - PHS Växjö 3-1
1-0 Therese Bolmgren
2-0 Linda Björnfot
3-0 Malin Swedberg
3-1 Cecilia Ekblad
             

SPM i orientering & fältsport, Roslagen 6-9 september 2005

Klassisk distans        
D21, 6560 meter (10 deltagare)     D45, 3740 meter (3 deltagare)  
1. Sofie Backman
2. Ingrid Lundberg
3. Maria Olsson
4. Anneli Svensson
Göteborgs PIF
Jämtlandspolisens IF
Stockholmspolisens IF
Uppsalapolisens IF
58,52
1.02,30
1.04,24
1.15,02
1. Gunilla Larsson
2. Christina Bergström
3. Lena Ronnerstedt-Eriksson
S:a Älvsborgs PIF
Södertälje PSIF
Göteborgs PIF
 
40,50
1.04,05
1.17,04
 
                   
H21, 9650 meter (14 deltagare)   H40, 6560 meter (två deltagare)  
1. Tobias Kjell
2. Anders Ingemarsson
3. Claes Berglund
4. Tomas Josarp
Polishögskolan Solna
S:a Älvsborgs PIF
Norrortspolisens IF
Göteborgs PIF
1.05,39
1.09,00
1.13,05
1.13,22
1.Robert Nilsson
2. Göran Sundström

 
Södertälje PSIF
Göteborgs PIF

 
1.11,33
1.27,10

 
                   
H45, 6560 meter (5 deltagare)   H50, 5300 meter (8 deltagare)  
1. Jörgen Karlsson
2. Christer Serrander
3. Bo Salomonsson
4. Håkan Wall
Norrortspolisens IF
Södertälje PSIF
Kalmarpolisens IF
Stockholmspolisens IF
50,44
1.03,17
1.05,58
1.16,38
1. Roland Svensson
2. Bengt Kärrström
3. Bengt Jonsson
4. Alf Andersson
Skövdepolisens IS
Stockholmspolisens IF
Göteborgs PIF
Skövdepolisens IS
43,37
45,25
46,52
52,33
                   
H55, 4490 meter (5 deltagare)     H60, 3740 meter (9 deltagare)  
1. Bo Norbäck
2. H-E Åkerlund
3. Eje Dahl
4. Hampus Eriksson
Stockholmspolisens IF
Eskilstuna polisens IF
Sydnärkepolisens IK
Göteborgs PIF
46,00
50,52
52,27
59,33
1. Hans Carlsson
2. Thomas Kleist
3. Sören Gnarsson
4. Ulf Svedenstam
Stockholmspolisens IF
Motalapolisens SIK
Gävlepolisens IF
Eskilstunapolisens IF
31,58
36,47
37,28
38,35
                   
H65, 3350 meter (8 deltagare)   H70, 3070 meter (3 deltagare)  
1. Ingemar Holmberg
2. Jonny Wallinge

3. Åke Axelsson
4. K.E Holmberg
Skövdepolisens IS
Norrköpingspolisens GIK
Göteborgs PIF
Göteborgs PIF
34,11
35,12

39,48
44,44
1. Ramon Bereger
2. Bengt Albinson
3. Per-Johan Persson

 
Motalapolisens SIK
Västeråspolisens IF
Linköpingspolisens IF

 
33,32
41,08
41,54

 
                   
H75, 3080 meter (2 deltagare)   H80, 3080 meter (2 deltagare)  
1. Åke Nygren
2. Bengt Karlsson
Stockholmspolisens IF
Göteborgs PIF
58,03
1.10,30
1. Rune Isaksson
K G Arderbäck
Helsingborgs PIF
Borlängepolisens IF
36,18
58,32
                   

Kort distans

D21, 3500 meter (10 deltagare)     D45, 2770 meter (3 deltagare)    
1. Sofie Backman
2. Maria Olsson
3. Hanna Arnell
4. Ingrid Lundberg
Göteborgs PIF
Stockholmspolisens IF
Växjö Polisutbildning
Jämtlandspolisens IF
31,23
32,01
35,13
35,27
1. Gunilla Larsson
2. Lena Ronnerstedt-Eriksson
3. Christina Bergström
Södra Älvsborgs PIF
Göteborgs PIF

Södertälje PSIF
27,45
42,38

44,14
                   
H21, 4580 meter (11 deltagare)     H45, 3190 meter (4 deltagare)    
1. Tobias Kjell
2. Anders Ingemarsson
3. Tomas Josarp
4. Peter Nordgren
Polishögskolan Solna
Södra Älvsborgs PIF
Göteborgs PIF
Göteborgs PIF
30,14
33,29
34,03
35,56
1. Bo Salomonsson
2. Christer Serrander
3. Magnus Ramsin
4. Håkan Wall
Kalmarpolisens IF
Södertälje PSIF
Skövdepolisens IS
Stockholmspolisens IF
28,55
35,10
43,54
50,24
                   
H50, 2880 meter (7 deltagare)     H55, 2770 meter (6 deltagare)    
1. Bengt Kärrström
2. Roland Svensson
3. Bengt Jonsson
4. Kenneth Starkenberg
Stockholmspolisens IF
Skövdepolisens IS
Göteborgs PIF
Stockholmspolisens IF
21,48
23,41
26,47
28,46
1. Bo Norbäck
2. Eje Dahl
3. Hans Nyfjord
4. H-E Åkerlund
Stockholmspolisens IF
Sydnärkepolisens IK
Enköpingspolisens IF
Eskilstunapolisens IF
25,21
30,05
32,09
32,39
                   
H60, 2470 meter (7 deltagare)     H65, 2390 meter (8 deltagare)    
1. Hans Carlsson
2. Thomas Kleist
3. H-Å Christiansson
4. Erik Olsson
 
Stockholmspolisens IF
Sydnärkespolisens IK
Västervikspolisens IF
Malungspolisens IF
 
21,13
22,20
24,36
27,59
 
1. Ingemar Holmberg
2. Sture Nilsson
3. Jonny Wallinge

4. Lennart Östanbäck
Skövdepolisens IS
Stockholmspolisens IF
Norrköpingspolisens GIK
Södra Älvsborgs PIF
25,39
27,38
28,18

28,50
                   
H70, 2180 meter (2 deltagare)     H75, 1840 meter (2 deltagare)    
1. Ramon Berger
2. Per-Johan Persson
Motalapolisens SIK
Linköpingspolisens IF
28,15
38,27
1. Åke Nygren
2. Bengt Karlsson
Stockholmspolisens IF
Göteborgs PIF
28,13
28,36
                   
H80, 1840 meter (2 deltagare)              
1. Rune Isaksson Helsingborgs PIF 24          
                   
Fälttävlan
D21 (9 deltagare)       H21 (9 deltagare)      
1. Hanna Arnell, Växjö Polisutbildning
2. Maria Olsson, Stockholmspolisens IF
3. Sofie Backman, Göteborgs Polismäns IF
4. Ingrid Lundberg, Jämtlandspolisens IF

74,10 p
80,52
85,40
88,46

1. Peter Nordgren, Göteborgs Polismäns IF
2. Claes Hagstrand, Göteborgs Polismäns IF
3. Fredrik Svensson, Jönköpingspolisens SIF
4. Tobias Kjell, Polishögskolan Solna
85,52 p
87,56
88,32
89,07
                   
D40 (3 deltagare)       H50 (11 deltagare)      
1. Christina Bergström, Södertälje Poliskårs IF
2. Gunilla Larsson, Södra Älvsborgs IF
3. Lena Ronnerstedt-Eriksson, Göteborgs PIF
 
75,38
78,04
104,06
 
1. Per-Ove Wallén, Stockholmspolisens IF
2. Roland Svensson, Skövdepolisens IS
3. Bengt Kärrström, Stockholmspolisens IF
4. Bo Norbäck, Stockholmspolisens IF
62,17
63,12
66,46
73,23
                 
H60 (10 deltagare)       Öppen  klass (2 deltagare)    
1. Sören Gunnarsson, Gävlepolisens IF
2. Hans Carlsson, Stockholmspolisens IF
3. Ulf Svedenstam, Eskilstunapolisens IF
4. H-Å Christiansson, Västervikspolisens IF
60,40
68,32
70,14
76,09
1. Lisa Eriksson, Sagsjöns IF Göteborg
2. K-E Holmberg, Göteborgs Polismäns IF

 
73,47
74,26

 

NPM i golf, Sarpsborg, Norge 10-11 september 2005

Herrar individuellt (24 startande)     Lag        
1. Oskar Baltzer
2. Anders Hoen
3. Jörgen Hylén
6. Joacim Tjulander
9. Tomas Vänerfors
11. Tomas Hertzberg
16. Björn Pettersson
Sverige
Norge
Sverige
Sverige
Sverige
Sverige
Sverige
152 slag
152
156
158
163
165
169
  1. Sverige

2. Island
3. Norge
4. Danmark

 
Baltzer/Tjulander/Vänerfors/
Hertzberg




 
629 slag

548
629
657

 
                   
Oskar Baltzer blev Nordisk Polismästare 2005 efter särspel mot Anders Hoen.      

SPM i golf, Karlskrona 1-2 september 2005

Herrar seniorer (51 deltagare)     Damer (13 deltagare)    
1. Jan Persson
2. Tomas Vänerfors
3. Oskar Baltzer
4. Tomas Hertzberg
Stockholm
Lidköping
Enköping
Hagfors
146 slag
151
153
154
  1. Malin Lilliendahl
2. Sandra Fock
3. Ulrika Herbst
4. Katarina Sohlberg
PHS
Skövde
Karlstad
Stockholm
151 slag
153
162
172
 
                   
Herrar 45 (37 deltagare)     Herrar 55 (35 deltagare)    
1. Torbjörn Walthersson
2. Göran Nilsson
3. H-O Johansson
4. Bo Andersson
Trollhättan
Köping
Kalmar
Bollnäs
157
159
159
164
  1. Krister Jacobsson
2. Arthur Andersson
3. Bertil Öhlund
4. Roland Larsson
Göteborg
Göteborg
Göteborg
Göteborg
163
164
167
170
 
                   
Lagtävling (46 deltagande lag)              
1. Polishögskolan 2
2. Stockholm 3
3. Enköping
4. Kalmar
Niklas Forslund/Malin Lilliendahl
Jonas Englund/Jan Persson
Pecke Abrahamsson/Oskar Baltzer
Hans-Olof Johansson/Fredrik Bolin
151
155
155
158
     

NPM i skytte, Stjördal, Norge 29 augusti - 2 september 2005

Luftpistol damer       Luftpistol herrar      
1. Anne Seierö
2. Ingeborg Gran
4. Asta Kovanen
5. Liselott Såmark
Danmark
Norge
Sverige
Sverige
462,2
457,4
455,1
454,8
  1. Jarmo Salo
2.Antti Rantanen
3. Fredrik Martinsson
7. Lennart Rehnström
Finland
Finland
Sverige
Sverige
661,9
658,9
658,2
640,2
 
Lag Danmark vann med 1081 poäng   Lag Finland vann med 1671 poäng  
                   
Luftgevär       Sportpistol damer      
1. Joni Röman
2. Esa Einistö
7. Christer Andersson
8. Maria Darholm
Finland
Finland
Sverige
Sverige
678,5
673,5
642,4
638,6
  1. Paula Viitasaari
2. Liselott Såmark
3. Conny Jensen
4. Asta Kovanen
763,8
758,2
754,1
750,5
   
Lag Finland vann med 1731 poäng   Lag Sverige vann med 1646 poäng  
                   
Frigevär helmatch       Grovpistol      
1. Jörn Dalen
5. Stefan Lundqvist
7. Christer Andersson
8. Krister Thoresson
Norge
Sverige
Sverige
Sverige
1224,2
1216,5
1193,8
1179,2
  1. Fredrik Martinsson
2. Urban Leth
3. Jarmo Salo
7. Christer Back
Sverige
Sverige
Finland
Sverige
573
572
565
560
 
Lag Finland vann med 3381 poäng   Lagn Sverige vann med 1705 poäng  
                   
Silhuett snabbpistol       Standardpistol herrar    
1. Urban Leth
2. Asko Hakomäki
7. Patrik Johansson
11. Ingemar Lindqvist
Sverige
Finland
Sverige
Sverige
746,4
743,3
541
507
  1. Jarmo Salo
3. Thomas Ekman
7. Christer Back
13. Patrik Johansson
Finland
Sverige
Sverige
Sverige
553
553
645
524
 
Lag Norge vann med 1632 poäng   Lag Finland vann med 1637 poäng  
                   
Standardpistol damer     Fripistol      
1. Liselott Såmark
2. Asta Kovanen
3. Anne Seierö
11. Malin Kronander
Sverige
Sverige
Danmark
Sverige
547
545
539
500
  1. Antti Rantanen
3. Thomas Ekman
6. Fredrik Martinsson
7. Lennart Rehnström
Finland
Sverige
Sverige
Sverige
623,4
619,8
611,9
602,0
 
Lag Danmark vann med 1611 poäng   Lag Finland vann med 1589 poäng  
                   
Frigevär Englandsmatch              
1. Jörn Dalen
2. Jari Kallio
5. Stefan Lundqvist
7. Krister Thoresson
Norge
Finland
Sverige
Sverige
677,1
675,2
671,5
664,5
           
Lag Finland vann med 1717 poäng            

SPM i springskytte, Sunne 5 augusti

Individuellt
Klass herrar 21-35 sammanslagen
   
Klass herrar 50
     
1. Våge Strålin
2. Fredrik Eriksson
3. Rickard Eriksson
4. Stefan Söderberg
5. Göran Palm
 
Arvikapolisen
Oskarshamnspolisen
Kalmarpolisen
Sunnepolisen
Södertörnspolisen
 
37,57
46,26
47,44
51,51
53,33
 
1. Lennart Rehnström
2. Bengt Kärrström

3. Lars Olof Lundh
4. Kenneth Nilsson
5. Hans Modin
Norrortspolisen
Stockholmspolisens
SF
Örebropolisen
Kristinehamnspolisen
Karlskogapolisen
41,04
43,33

44,41
51,44
54,37
                   
Klass herrar 60       Klass herrar 65      
1. Bengt-Olov Nordh
2. Stig Eriksson
Gunnar Nyman
4. Rolf Johannesson
Örebropolisen
Kalmarpolisen
Lidköpingspolisen
Kristinehamnspolisen
50,18
53,25
54,26
62,47
1. Olov Vesterberg
2. Jan-Erik Berg
3. Wolger Runsten
 
Falupolisen
Borlängepolisen
Stockholmspolisens SF
51,37
58,34
65,13
 
                   
Klass damer                
1. Annie Hult Stockholmspolisens IF 50,32          
                   
Resultat seniorer                
1. Kalmarpolisen
2. Stockholmspolisens SF
Fredrik Eriksson, Rickard Eriksson, Stig Eriksson
Tomas Hult, Göran Palm, Annie Hult
30,49
31,31
 
                   
Resultat veteraner                
1. Stockholmspolisens SF
2. Örebropolisens PK
3. Dalapolisen
4. Kristinehamnspolisen
Bengt Kärrström, Lennart Rehnström
Jans Modin, Bengt-Olov Nordh
Jan-Erik Berg, Olov Vesterberg
Rolf Johannesson, Kenneth Nilsson
  18,50
20,28
22,12
25,54
 
                   
Lagtävling mellan föreningarnas tremannalag          
1. Stockholmspolisens SF


2. Kalmarpolisens IF

 
Lennart Rehnström
Bengt Kärrström
Annie Hult
Fredrik Eriksson
Rickard Eriksson
Stig Eriksson
41,04
43,33
50,32
46,26
47,24
53,25
134,69


146,75

 
     

EPM i simning, Berlin, Tyskland 5 - 7 juli 2005

Livräddning, herrar individuellt   Livräddning herrar lag 4 x 100 m fritt herrar
1. Dennis Falallev
2. Patrik Isaksson
Ryssland
Sverige
1.34,58
1.34,62
1. Ryssland
(Sveriges lag diskades)
1. Ukraina
6. Sverige
3.25,22
3.42,58
 
              (För Sverige simmade Andersson, Lööw, Norlin och Isaksson)
50 m fritt damer     4 x 100 m medley herrar      
1. Silke Janzing
6. Agneta Eriksson
Tyskland
Sverige
27,38
28,20
1. Ukraina
7. Sverige
3.49,24
4.10,13
       
        (För Sverige simmade Krebbs, Isaksson, Andersson och Norin)      

Hemmabanstävling med fritt gevär 2005

Engelsk match, 60 skott liggande     3 x 40 skott      
1. Krister Thoresson
2. Stefan Lundqvist
3. Maria Darholm
Örebro
Roslagen
PHS Växjö
588
579
570
  1. Krister Thoresson
2. Stefan Lundqvist
 
Örebro
Roslagen
 
1112
1111
 
 
                   
Gevär 300 meter, seniorer     Gevär 300 meter, veteraner    
1. Maria Darholm
2. Krister Thoresson
2. Stefan Lundqvist
4. Lennart Werme
5. Ulf Söderström
6. Lennart Sjöstrand
7. Nicklas Olsen
8. Torbjörn Stensson



 
PHS Växjö
Örebro
Roslagen
Karlstad
Karlstad
Malmö
Karlstad
Karlstad



 
147
146
146
145
141
138
137
130



 
  1. Sven Hansson
2. Ulf Hynning
3. Reidar Grefjord
3. Bertil Brosved
5. Birger Martinsson
6. Bertil Önnerheim
7. Sven-Erik Mases
8. Jan Rosén
9. Paul Persson
9. Lars-Erik Jansson
11. Rolf Johansson
12. Ove Rylander
Göteborg
Malmö
Göteborg
Göteborg
Eskilstuna
Malmö
Falun
Malmö
Göteborg
Falun
Falun
Malmö
139
138
131
131
130
126
119
118
114
114
96
93
 
                   
Lagtävling, seniorer       Lagtävling, veteraner      
1. Karlstad 1
2. Karlstad 2
3. Malmö
4. Falun
286
267
266
233
    1. Göteborg 1
2. Göteborg 2
3. Malmö
 
270
245
244
 
   
                   
K-pist,  seniorer     K-pist, veteraner      
1. Torgny Häll
2. Jan-Erik Belin






 
Linköping
Falun






 
188
151






 
  1. Rolf Johansson
2. Nils-Erik Andersson
3. Sven-Erik Mases
4. Sven-Erik Käck
5. Lars-Erik Johansson
6. Olof Westerberg
6. Birger Martinsson
8. Torbjörn Jakobsson
9. Runar Evertsson
Falun
Linköping
Falun
Falun
Falun
Falun
Eskilstuna
Norrköping
Linköping
188
185
181
179
177
174
174
164
151
 
                   
Lagtävling, seniorer       Lagtävling, veteraner      
1. Linköping
2. Falun
 
373
325
 
    1. Falun 1
2. Falun 2
3. Linköping/Norrköping
369
356
315
 

Hemmabanstävling i precision med pistol och revolver 2005

Tjänstevapen herrar       Övriga vapen herrar    
1. Jan Andersson
2. Gunnar Magnusson
3. Nils Nilsson
4. Thommy Brännström
5. Petter Sandstedt
6. Joakim Thörnström
7. Fredrik Eriksson
8. Mattias Thyrén




 
Älvdalen
Oskarshamn
Luleå
Oskarshamn
Oskarshamn
Oskarshamn
Oskarshamn
Oskarshamn




 
263
259
255
244
219
206
190
88




 
1. Lennart Rehnström
2. Jan Andersson
3. Magnus Fornell
4. Finn Stridbo
5. Ingemar Lindqvist
6. Gunnar Nyman
7. Michael Mattsson
8. Magnus Cruse
9. Nils Nilsson
10. Gunnar Magnusson
11. Olle Vesterberg
12. Sven-Erik Mases
Norrort
Älvdalen
Trelleborg
Malung
Lidköping
Lidköping
Trelleborg
Trelleborg
Luleå
Oskarshamn

Falun
Falun
289
288
285
183
282
282
280
280
278
272

253
246
                   
Tjänstevapen veteran     Övriga vapen veteran    
1. Eilert Lantto
2. Finn Stridbo
Luleå
Malung

 
265
253
1. Eilert Lantto
 
Luleå
 

 
282
 
                   
Övriga vapen damer              
1. Anita Oskarshamn Lycksele   288          
                   
Övriga vapen lag       Tjänstevapen lag    
1. Trelleborgspolisen
2. Lidköpingspolisen
3. Luleåpolisen
4. Falupolisen
565
564
560
499
    1. Luleåpolisen
2.Oskarshamnspolisen

 
520
503

 
 

Hemmabanstävling med pistol - sportskytte 2005

Standardpistol öppen                
1. Sonny Svensson
2. Lennart Rehnström
3. Fredrik Martinsson
4. Jan Andersson
5. Ingemar Lindqvist
6. Thomas Ekman
7. Christer Back
8. Finn Stridbo
9. Sten Ellis
10. Liselott Såmark
11. Patrik Johansson
12. Michael Mattsson
13. Mikael Olsson
14. Våge Strålin
15. Urban Leth
16. J-O Andersson
17. Robert Björklund
18. Anita Oskarsson
19. Eilert Lantto
20. Tomas Ryrå
Tallrikspoäng upphör
21. Jörgen Gustafsson
22. Börje Thelin
23. B-O Nordh
24. Roger Russing
25. Annika Almstrand
26. Tomas Zackrisson
27. Bo Karlsson
28. Asta Kovanen
29. Maud Rylander
30. Jan Larsson

 
Södra Älvsborg
Norrort
Trollhättan
Älvdalen
Lidköping
Trollhättan
Göteborg
Malung
Norrköping
Västerort
Stockholm
Trelleborg
Göteborg
Karlstad
Borlänge
Oskarshamn
Göteborg
Lycksele
Luleå
Trollhättan

Södra Älvsborg
Örebro
Örebro
Södertörn
Göteborg
Göteborg
Västerort
Göteborg
Stockholm
Åmål

 
564
562
559
553
545
545
545
544
544
542
541
539
536
535
534
533
532
531
529
529

526
521
520
520
519
518
517
513
510
509

 
31. Lennart Eriksson
32. Bengt Johannesson
33. Göran Palm
34. Nils Nilsson
35. Malin Kronander
36. Gunnar Nyman
37. Paul Persson
38. Ingalill Fransson
39. K-A Gustavsson
40. Magnus Fornell
41. Mikael Skoglund
42. Lars Hullegård
43. Martin Wingård
44. Lars Linderoth
45. Bertil Melin
46. Jeanette B- Andersson
47. P-A Aronsson
48. Åsa Rönni
49. Jan Alexandersson
50. Maria Wigestål
51. Roland Andersson
52. Henrik Berntsson
53. Kurt Nilsson
54. Bernhard Lesley
55. Sven Björnstedt
56. Staffan Emilsson
57. Maud Sääf
58. Yngve Hansson
59. Katarina Johansson
60. Conny Bergman
Vänersborg
Åmål

Södertörn
Luleå
Södra Älvsborg
Lidköping
Hudiksvall
Stockholm
Västerort
Trelleborg
Karlstad
Södra Älvsborg
Göteborg
Västerort
Södra Älvsborg
Södra Älvsborg

Södra Älvsborg
Trollhättan
Södra Älvsborg
Södra Älvsborg
Lund
Göteborg
Luleå
Västerort
Kungsbacka
Malung
Västerort
Vänersborg
Södra Älvsborg

Västerort
506
502

498
498
497
495
491
487
487
487
486
485
483
476
474
472

470
467
466
464
457
455
448
444
435
411
409
406
381

325
                   
Fripistol öppen     Sportpistol damer      
1. Lennart Rehnström
2. Fredrik Martinsson
3. Thomas Ekman
4. Jan Andersson
5. Urban Leth
Tallrikspoäng upphör
6. Finn Stridbo
7. Börje Thelin
8. Bertil Melin
9. Ingemar Lindqvist
10. Tomas Ryrå
11. Patrik Johansson
12. Robert Björklund
13. Lars Linderoth
14. Björn Olsson
15. Gunnar Nyman
Norrort
Trollhättan
Trollhättan
Älvdalen
Borlänge

Malung
Örebro
Södra Älvsborg
Lidköping
Trollhättan
Stockholm
Göteborg
Västerort
Varberg
Lidköping
539
538
536
533
526

509
500
496
492
485
472
461
457
444
444
1. Liselott Såmark
2. Anita Oskarsson
3. Annika Almstrand
4. Asta Kovanen
Tallrikspoäng upphör
5. Maud Rylander
6. Jeanette B- Andersson
7. Malin Kronander
8. Maria Wigestål
9. Birgitta Gren-Jeppsson
10. Åsa Rönni
11. Maud Sääf
12. Katarina Johansson
Västerort
Lycksele
Göteborg
Göteborg

Stockholm
Södra Älvsborg

Södra Älvsborg
Södra Älvsborg
Trelleborg

Trollhättan
Västerort
Södra Älvsborg
 
568
566
563
552

547
537

536
518
518

507
483
473
 
                   
Grovpistol öppen     Sportpistol herrar    
1. Urban Leth
2. Våge Strålin
3. Fredrik Martinsson
4. Finn Stridbo
5. Lars Linderoth
6. Christer Back
7. Jan Andersson
8. Mikael Olsson
9. Gunnar Nyman
10. Tomas Ryrå
11. Michael Mattson
Tallrikspoäng upphör
12. Lennart Rehnström
13. Sonny Svensson
14. B-O Nordh
15. Eilert Lantto
16. Magnus Fornell
17. Bo Karlsson
18. Patrik Johansson
19. Thomas Ekman
20. Roger Russing
21. Roland Andersson
22. Tomas Zackrisson
23. Jörgen Gustavsson
24. J-Å Andersson
25. Jörgen Gustavsson
26. Martin Wingårdh
27. Kurt Nilsson
28. Nils Nilsson
29. Staffan Emilsson
30. Mikael Skoglund
31. Göran Palm
32. Conny Bergman
33. Henrik Berntsson
34. Kent Nöjd
Borlänge
Karlstad
Trollhättan
Malung
Västerort
Göteborg
Älvdalen
Göteborg
Lidköping
Trollhättan
Trelleborg

Norrort
Södra Älvsborg
Örebro
Luleå
Trelleborg
Västerort
Stockholm
Trollhättan
Södertörn
Lund
Göteborg
Lidköping
Oskarshamn
Södra Älvsborg
Göteborg
Luleå
Luleå
Malung
Karlstad
Södertörn
Västerort
Göteborg
Göteborg
562
562
558
557
557
557
556
556
554
554
551

550
545
544
543
543
542
542
541
534
533
532
525
515
513
510
497
489
483
482
471
465
446
348
1. Lennart Rehnström
2. Jan Andersson
3. Våge Strålin
4. Sonny Svensson
5. Ingemar Lindqvist
6. B-O Nordh
7. Bertil Melin
8. Michael Mattson
9. Gunnar Nyman
10. Börje Telin
11. Finn Stridbo
Tallrikspoäng upphör
12. Eilert Lantto
13. J-Å Andersson
14. Lars Linderoth
15. K-A Gustavsson
16. Lennart Eriksson
17. Nils-Erik Gunnar
18. Ulf Starner
19. Sven Björnstedt
20. Jan Larsson
21. Bengt Johannesson
22. Paul Persson
23. Staffan Emilsson
24. Roy Stävmo
25. Kurt Nilsson
26. H-G Tunestål
27. Rogert Hägg
28. Bernhard Lesley
29. Yngve Hansson
30. Conny Bergman
31. Göte Önnemyr

 
Norrort
Älvdalen
Karlstad
Södra Älvsborg
Lidköping
Örebro
Södra Älvsborg
Trelleborg
Lidköping
Örebro
Malung

Luleå
Oskarshamn
Västerort
Västerort
Vänersborg
Vetlanda
Stockholm
Kungsbacka
Åmål
Åmål

Hudiksvall
Malung
Norrköping
Luleå
Trelleborg
Roslagen
Västerort
Vänersborg
Västerort
Trelleborg

 
584
577
573
565
558
557
553
552
551
550
550

548
547
547
543
541
540
540
539
536
531

530
520
518
503
500
499
492
488
474
469

 
                   
Lagtävling - sportpistol herrar Lagtävling - sportpistol damer   Lagtävling - grovpistol
1. Södra Älvsborg
2. Lidköping
3. Örebro
4. Västerort
5. Malung
6. Åmål
7. Trelleborg
8. Luleå
9. Vänersborg
 
1118
1109
1107
1090
1070
1067
1052
1051
1029
 
1. Göteborg
2. Södra Älvsborg
3. Västerort






 
1115
1073
1051






 
  1. Göteborg
2. Trollhättan
3. Västerort
4. Trelleborg
5. Lidköping
6. Södra Älvsborg
7. Karlstad
8. Malung
9. Luleå
10. Södertörn
 

SPM i skytte, Borås 18-20 maj 2005

Fripistol                  
Öppen klass       Veteran        
1. Thomas Ekman
2. Fredrik Martinsson
3. Jan Andersson
Trollhättan
Trollhättan
Mora

629,1
623,3
629,1

  1. Finn Stridbo
2. Bertil Melin
3. Börje Melin
Malung
S:a Älvsborg
Örebro
497
496
492
                   
Fältskjutning (tjänstevapen)            
Herrar         Veteran äldre      
1. Stefan Elis
2. Christer Back
3. Bo Karlsson
Norrköping
Göteborg
Västerort

73
71
70

  1. Paul Persson
2. Allan Åberg
3. Jan Larsson
Hudiksvall
Göteborg
Åmål
  69
61
60
                   
Veteran yngre       Damer        
1. Våge Strålin
2. John-Åke Anderson
3. Sonny Svensson
Karlstad
Oskarshamn
S:a Älvsborg

72
72
68

  1. Liselott Såmark
2. Annika Almstrand
3. Maria Wigestål
Västerort
Göteborg
S:a Älvsborg
67
57
57
                   
Fältskjutning Ö                
Öppen klass       Veteran äldre      
1. Christer Back
2. Sune Söderström
3. Sten Elis
Göteborg
Stockholm
Norrköping

78
77
76

  1. Karl-Axel Gustafson
2. Paul Persson
3. Nils-Erik Gunnar
Västerort
Hudiksvall
Vetlanda
  70
68
67
                   
Veteran yngre       Damer        
1. Våge Strålin
2. Finn Stridbo
3. Gunnar Nyman
Karlstad
Malung
Lidköping

73
73
72

  1. Liselott Såmark
2. Annika Almstrand
3. Malin Kronander
Västerort
Göteborg
S:a Älvsborg
68
67
66

Hemmabanstävling i bowling 2005

Individuellt       Tvåmannalag      
1. Lars-Ola Johansson
2. Jan-Eric Sundberg
3. Thomas Stenbeck
Nässjö
Malmö
Malmö
667
639
624
  1. Nässjö 1
2. Malmö 2
3. Malmö 1
Thedeby/Johansson
Johannesson/Sundberg
Skough/Stenbeck
1278
1167
1139
                   
Fyrmannalag                
1. Malmö 1
2. Nässjö 1
3. Norrort 1
Skough/Stenbeck/Johannesson/Sundberg
Thedeby/Johansson/Tengbro/Olsson
Hagman/Borg/Abrahamsson/Rudolfsson
2306
2200
2147
       

SPM i mångkamp och friidrott, Stockholm 21 maj 2005

Mångkamp                
Herrar         H35        
1. Peter Engman
2. Patric Isacsson
3. Antti Rosvald
PHS
Västerås
Uppsala
4314
3729
3630
  1. Joakim Stenman
2. Jan Forsman
 
Linköping
Stockholm
 
4168
3579
 
 
                   
H50                  
1. Christer Backman Västerås 2165            
                   
Damer                  
1. Erica Adolfsson
2. Anna Persson
3. Cecilia Närfors
Uppsala
PHS
Stockholm
2420
2198
2079
           
                   
Friidrott                  
Herrar 100 meter       Damer 100 meter      
1. Daniel Farray
2. Tommy Björnqvist
3. Zoran Ruvceski
PHS
Örebro
PHS
11,4
11,8
12,3
  1. Anna Pettersson
2. Erica Adolfsson
3. Caroline Egneforts
PHS
Uppsala
PHS
13,7
14,0
14,4
 
                   
Herrar 400 meter                
1. Tommy Björnqvist
2. Daniel Farray
3. Zoran Ruvceski
Örebro
PHS
PHS
55,5
55,9
59,5
           
                   
Terränglöpning                
Herrar 3000 meter       Damer 2000 meter      
1. Peter Öhman
2. Johannes Hedman
2. Peter Engman
3. Claes Berglund
Stockholm
SKL
PHS
Stockholm
9,24
10,44
10,44
10,58
  1. Erica Adolfsson
2. Maria Holst
3. Anna Pettersson
 
Uppsala
PHS
PHS
 
7,30
7,43
7,56
 
 
                   
Diskus                  
H21         H50        
1. Daniel Nornvall
2. Patric Isacsson
 
Västerås
Västerås
 
39,59
29,06
 
  1. Kjell Jansson
2. Christer Backman
3. Hans Bergendorff
Uppsala
Västerås
PHS
35,71
31,80
23,03
 
                   
Damer                  
1. Anette Eriksson
2. Kicki Jarkell
Tierp
PHS
23,52
14,65
           
                   
Kula                  
Herrar         H35        
1. Daniel Nornvall
2. Patric Isaksson
3. Fredrik Age
Västerås
Västerås
PHS
12,13
10,96
10,54
  1. Joakim Stenman
2. Jan Forsman
 
Linköping
Stockholm
 
8,80
8,51
 
 
                   
H50         Damer        
1. Christer Backman
2. Kjell Jansson
3. Rolf Nykvist
Västerås
Uppsala
Sundsvall
10,66
10,41
9,96
  1. Anette Eriksson
2. Anna Petterson
3. Cecilia Närfors
Tierp
PHS
Stockholm
10,32
9,43
8,93
 
                   
Spjut         Höjdhopp      
Herrar         Herrar        
1. Daniel Nornvall
2. Runald Beckman
3. Christer Backman
Västerås
PHS
Västerås
44,54
35,44
31,85
  1. Patrik Jesenicnik
2. Daniel Farray
3. Okänt namn
PHS
PHS
PHS
170
160
140
 
                   
Längdhopp                
Herrar         H35        
1. Daniel Farry
2. Peter Engman
3. Antti Rosvald
PHS
PHS
Uppsala
6,21
5,49
5,41
  1. Joakim Stenman
2. Jan Forsman
 
Linköping
Stockholm
 
4,68
4,27
 
 
                   
Damer                  
1. Erica Adolfsson
2. Anna Pettersson
3. Yvonne Nilsson
Uppsala
PHS
PHS
4,80
4,72
4,54
           

SPM i halvmaraton, Göteborg 21 maj 2005

Herrar 21         Herrar 35        
1. Patric Johansson
2. Magnus Peterson
3. Fredrik Eriksson
Trollhättan
Kalmar
Oskarshamn

1.16,28
1.20,00
1.20,26

  1. Anders Ingemarsson
2. Thomas Josarp
3. Jarmo Hanski
Älvsborg
Göteborg
PHS

1.18,21
1.24,54
1.29,07

 
                   
Herrar 40         Herrar 45        
1.Joahn Sone
2. Magnus Svensson
3. Magnus Tidberg
Stockholm
Dalsland
Norrköping

1.19,35
1.34,28
1.36,17

  1. Leo Johansson
2. Mats Lagerblad
3. Jukka Ylitepsa
Alingsås
Växjö
Trelleborg

1.24,56
1.28,49
1.33,28

 
                   
Herrar 50         Herrar 55        
1. Christer Lindström
2. Chris Hellstrand
3. Börje Haglund
Nyköping
Linköping
Alingsås

1.29,44
1.30,46
1.32,17

  1. Gösta Bergenheim
2. Thomas Aschan
3. Lars Hilm
Varberg
Växjö
Kristianstad
1.39,04
1.45,44
1.48,30
 
                   
Herrar 60                  
1. Stig Hörberg
2. Lars Lundqvist
3. Sture Svensson
Växjö
Kalmar
Lund
1.35,29
1.46,09
1.59,05
           
                   
Damer 21         Damer 35        
1. Linda Åkerblom
2. Jenny Markström
3. Jessica Johansson
Falkenberg
PHS, Sthlm
Västerort

1.33,17
1.40,34
1.40,43

  1. Anna Stavlind
2. Jeanette Arvidsson
3. Charlotte Fägerholt
Linköping
Falköping
Södertälje

1.25,27
1.37,10
1.43,21

 
                   
Damer 40         Damer 45        
1. Annie Hult
2. Anette Sundberg
 
Stockholm
Västerås
 

1.48,11
2.02,19
 

  1. Lena Samuelsson
2. Carina Bild
3. Jane Benoni
Göteborg
Göteborg
Göteborg

1.47,46
1.58,50
2.01,43

 
                   
Damer 50                  
1. Lena Runströmer
2. Brittmarie Berglund
3. Gun-Britt Svensson
PHS, Sthlm
Lund
Borås

1.41,45
1.52,30
1.59,43

         

Landskamp i fotboll, EPM-kval, Manchester, England 12 maj 2005

Kvalomgång 1
Storbritannien - Sverige 1-2 efter förlängning (0-1 halvtid, 1-1 full tid).

Svenska målskyttar: 0-1 Peter Hallström (6), 1-2 Fredrik Carlstedt (96).

SPM i bowling, Halmstad 6-7 maj 2005

Herrar, individuellt Damer, individuellt Oldboys  
1. Johan Thedeby
2. Mats Johansson
3. Thomas Stenbäck
  1. Ingela von Corswant
2. Mainy Carlsson
3. Anneli Welin
  1. Bertil Gustavsson
2. Sven Lind
3. Christer Skough
   
                   
Herrar, tvåmannalag   Herrar, fyrmannalag    
1. Malmö Lag 1

2. Västerås Lag 1

3. Nässjö
 
Christer Skough
Tomas Stenbäck
Sven Lind
Lennart Stridlund
Johan Thedeby
Lars-Ola Johansson
  1. Malmö
2. Kalmar och Halmstad (delad)



 
   

Landskamp i bordtennis, Alkmaar, Holland 28 april 2005

Holland - Sverige 3-10            
Marco Gerritse - Håkan Almgren   8-11 9-11 8-11      
Gyon Ypelaar - Christer Löw   7-11 9-11 7-11      
Jeroen Schoonewille - Rickard Gartér 8-11 2-11 6-11      
Jeroen Schoonewille - Daniel Mattsson 11-8 8-11 5-11 10-12    
Marco Gerritse - Rickard Gartér   9-11 15-13 10-12 15-11    
Gyon Ypelaar  - Håkan Ahlgren   3-11 4-11 8-11      
Marco Gerritse - Daniel Mattsson   4-11 7-11 11-4 11-8 12-10  
Gyon Ypelaar - Daniel Mattson   9-11 9-11 9-11      
Marco Gerritse - Christer Löw   11-3 11-7 11-8      
Gyon Ypelaar - Rickard Gartér   4-11 9-11 7-11      
                   
Ypelaar/Gerritse - Löw/Gartér 11-6 16-18 4-11 10-12    
Jeroen Schoonewille - Håkan Ahlgren 11-6 4-11 9-11 6-11    

SPM i innebandy, Göteborg 25-26 april 2005

Damer grupp 1       Damer grupp 2      
V Götaland - Halland
Malmö - V Götaland
Halland - Malmö


 
2-0
0-2
2-5
  PHS Sthlm - Västerort
Västerort - Gävle
Gävle - PHS Sthlm
  4-2
1-1
1-8
 
                   
Slutspel         Placeringsmatcher      
V Götaland - Västerort
Malmö - PHS Sthlm
V Götaland - PHS Sthlm
 
4-3
1-6
0-3
 
Semi 1
Semi 2
Final
 
Västerort - Malmö

Halland - Gävle
 
  2-3

2-3
 
Match om 3:e pris
Match om 5:e plats
Herrar grupp 1       Herrar grupp 2      
Värmland - V Götaland
V Götaland - Dalarna
Dalarna - Värmland
  1-3
8-5
6-2
  PHS Sthlm - Eskilstuna
Eskilstuna - Malmö
Malmö - PHS Sthlm
6-2
2-5
3-5
 
                   
Slutspel         Placeringsmatcher      
V Götaland - Malmö
Dalarna - PHS Sthlm
Malmö - Dalarna
 
  0-1
4-3
3-8
 
Semi 1
Semi 2
Final
 
V Götaland - PHS Sthlm

Värmland - Eskilstuna
 
4-2

1-3
 
Match om 3:e plats
Match om 5:e plats

SPM i handboll, Göteborg 25-26 april 2005

Damer gruppspel       Damer slutspel      
V Götaland - Sthlm län/H
Stockholm - PSH Sthlm
PSH Sthlm - V Götaland
Stockholm - Sthlm län/H
12-12
13-18
23-16
8-16
  PHS Sthlm - Sthlm län/H

V Götaland - Stockholm
 
11-13

10-16
 
Final

Match om 3:e plats
                   
Herrar grupp 1       Herrar grupp 2      
PHS Växjö - Malmö
Malmö - Lund/Kristianstad
Lund/Kristianstad - PHS Växjö
28-17
14-26
27-21
  Stockholm - V Götaland
PHS Sthlm - V Götaland
Stockholm - PHS Sthlm
24-12
8-21
26-14
 
                   
Slutspel         Placeringsmatcher    
Lund/Kristianstad - V Götaland
PHS Växjö - Stockholm
Lund/Kristianstad - Växjö
 
17-10
20-10
47-25
 
Semi 1
Semi 2
Final
 
V Götaland - Stockholm

Malmö - PHS Sthlm
 
12-14

19-8
 
Match om 3:e plats
Match om 5:e plats

Studentmästerskapen i polisfemkamp, Köpenhamn, Danmark 23 april 2005

Damer         Herrar        
Lag: 1) Sverige  2) Finland  3) Danmark  4) Island Lag: 1) Finland  2) Danmark  3) Sverige  4) Island
                   
Damer individuellt sammanlagt   Herrar individuellt sammanlagt  
1. Ida Määtttä
2. Caroline Egnefors
3. Anna Pettersson
4. Lina Karatsinidis

 
Finland
Sverige
Sverige
Sverige

 


 
  1. Markus Koivonen
7. Oumar Sy
10. Jonas Rosengren
12. Peter Tomasson
14. Martin Fredriksson
17. Patric Jesenicnik
Finland
Sverige
Sverige
Sverige
Sverige
Sverige
   

SPM i luftvapen, Borås den 29 januari 2005

Lagtävling öppen     Lagtävling veteran    
1. Trollhättan 1634 p

 
T Ekman
F Martinsson
T Ryrå
549
561
524
1. S Älvsborg 722 p

 
Bertil Melin
Sonny Svensson
 
358
364
 
2. V Götaland 1061 p

 
A Lycke
M Lööf
R Björklund
0
516
545
2. Stockholm 701 p

 
Willy Palm
S-E Kassmo
 
362
339
 
3. Roslagen/Norrort
    882 p
 
L Rehnström
J Fredriksson
R Hägg
557
0
325
3. Malung 694 p

 
F Stridbo
T Hagberg
 
358
336
 
                   
Lagtävling damer          
1. Göteborg 733 p
 
A Kovanen
A Almstrand
365
368
         
2. S Älvsborg 676 p
 
M Kronander
M Wigestål
334
342
         
3. Trollhättan 333 p
 
Å Rönni
M Holgersson
333
0
         
                   
Resultat dam       Resultat veteran äldre    
1. Asta Kovanen
2. Liselott Såmark
3. Annika Almstrand
Göteborg
Stockholm
Göteborg

461,4
460,6
459,3

  1. Bertil Melin
3. Börje Thelin
3. K-A Gustavsson
S Älvsborg
Örebro
Västerort

368
336
327

 
                   
Resultat veteran yngre     Resultat öppen    
1. Sonny Svensson
2. Willy Palm
3. Finn Stridbo
S Älvsborg
Stockholm
Malung

364
362
358

  1. Fredrik Martinsson
2. Lennart Rehnström
3. Thomas Ekman
Trollhättan
Norrort
Trollhättan

659,6
654,2
646,1

 
                   
Resultat gevär              
1. Christer Andersson
2. Krister Toresson
3. Stefan Lundqvist
Linköping
Örebro
Roslangen
665,4
650,5
645,4
           

SPM i rinkbandy, Gävle 11 mars 2005

Grupp A       Grupp B          
Gävle - Linköping
Umeå - Piketen
Gävle Umeå
Piketen - Linköping
Linköping - Umeå
Piketen - Gävle
7-2
4-4
5-4
11-1
2-12
13-1
  Västmanland - Uppsala
Örebro - Södermanland
Södermanland - Uppsala
Västmanland - Örebro
Södermanland - Västmanland
Uppsala - Örebro
3-1
7-2
3-6
7-3
5-11
6-4
   
                   
Semifinaler     Match om tredje pris   Final  
Västmanland - Gävle
Piketen - Uppsala
6-2
5-6 i sudden
  Piketen - Gävle
 
12-4
 
Uppsala - Västmanland
 

5-3
 

SPM i skidor + landskamp Norge, Åsarna 14 - 17 mars 2005

Längdåkning, intervallstart klassisk stil            
D21, 5 km     D35, 5 km     D45, 5 km  
1. Linnea Liljegren
2. Heidi Fuglehaug
3. Silje Faråsen
Luleå
Norge
Norge
1. Grete Fossum
2. Marie Morberg
3. Annie Hult
Norge
Sundsvall
Stockholm
1. Bente Markhus
2. Åsa Marmsten
3. Margareta Clausén
Norge
Umeå
Norrort
 
                   
H21, 15 km     H35, 10 km   H40, 10 km    
1. Magnus Ingesson
2. Per-Morten Hvattum
3. Anders Sjöberg
Piteå
Norge
Falun
1. Anders Frid
2. Patrik Stenberg
3. Håkan Eriksson
Stockholm
Luleå
Karlstad
1. Tomas Hult
2. Håkan Vedin
3. Lennart Paulson
Södertälje
Härnösand
PHS Umeå
                   
H45, 10 km     H50, 10 km   H55, 10 km    
1. Gunnar Höijvall
2. Karl-Erik Alatalo
3. Jan Granqvist
Stockholm
Luleå
Piteå
1. Karl-Ivan Jonsson
2. Östen Karlsson
3. Georg Samuelsson
Svenstavik
Lycksele
Mora
1. Sverre Sterner
2. Våge Strålin
3. Ulf Jemth
Norge
Karlstad
Mora
 
                   
H60, 10 km     H65, 5 km          
1. B-O Westerberg
2. Kjell-Erik Eriksson
3. Kent Borlid
Falun
Lycksele
Gävle
1. Olov Vesterberg
2. Åke Edlund
3. Ingemar Nordström
Falun
Lycksele
Piteå
       
                   
Slalom                  
D21     H21     H35      
1. Eva Adelgren
4. Mia Törnkvist
5. Åsa Magnusson
 
Norge
Södertörn
Norrort
 
1. Ole Bere
2. Ole Björhovde
3. Björn Kvissel
 
Norge
Norge
Norge
 
1. Kjell Bergström
2. Patrik Gren
3.Jerker Peinerud
   Fredrik Wiggerud
Norge
Örnsköldsvik
Roslagen
Södertörn
                   
Storslalom                  
D21     H21       H35    
1. Eva Adelgren
4. Mia Törnkvist
5. Åsa Magnusson
Norge
Södertörn
Norrort
1. Ole Björkhovde
4. Daniel Nornvall
5. Fredrik Ratcovich
Norge
Västmanland
Västmanland
1. Kjell Bergström
2. Patrik Ågren
4. Fredrik Wiggerud
Norge
Ö-vik
Södertörn
                   
Patrulltävlan                
Klass 1         Klass 2        
1. Stockholmspolisen 2
2. Stockholmspolisen 1
3. Piteåpolisen 1
84,30
109,07
112,22
  1. Västerbotten 1
2. Örebro/Gävle 1
3. Västerbotten 2
93,21
112,26
138,99
 
                   
Stafett, klassisk stil                
H21, 15 km         H40, 15 km      
1. Stockholmspolisen 1
2. Falupolisens IK 1
3. Piteåpolisen 1
49,10
51,30
56,49
  1. Umeåpolisens SoIK 1
2. Lyckselepolisen 1
3. Morapolisens SK
53,52
55,39
56,58
 
                   
Skidfältskytte                
D40, 10 km         H21, 10 km      
1. Annie Hult
2. Annica Bronemo
3. Linnea Liljegren
Stockholm
Örnsköldsvik
Luleå

66,19
80,08
83,46

  1. Våge Strålin
2. Peter Tedeholm
3. Anders Sjöberg
Karlstad
Stockholm
Falun

51,26
56,16
57,56

 
                   
H35, 10 km         H40, 10 km      
1. Anders Frid
2. Håkan Eriksson
3. Patrik Stenberg
Stockholm
Karlstad
Luleå

58,59
63,02
68,41

  1. Tomas Hult
2. Lennart Paulson
3. Kjell Bond
Stockholm
PHS Umeå
Falun

45,49
49,57
61,14

 
                   
H45, 10 km         H50, 10 km      
1. Jan Grankvist
2. Karl-Erik Alatalo
3. Gunnar Höijvall
Piteå
Luleå
Stockholm

65,00
67,28
81,18

  1. Sune Söderström
2. Georg Samuelsson
3. Bengt Kärrström
Stockholm
Mora
Stockholm
61,02
64,54
65,58
 
                   
H55, 10 km         H60, 10 km      
1. Lars Olof Lundh
2. Ulf Jemth
 
Örebro
Mora
 

65,42
72,42
 

  1. Kent Borlid
2. Thore Hedlund
3. Kjell-Erik Eriksson
Gävle
Haparanda
Lycksele
57,54
62,51
65,35
 
                   
H65, 10 km                  
1. Paul Persson
2. Bengt Eriksson
3. Åke Edlund
Hudiksvall
Stockholm
Lycksele
59,40
62,30
64,56
           

SPM i bandy, Göteborg 3 februari 2005

Grupp 1       Grupp 2          
Gävle - Örebro
Gävle - Stockholm
Örebro - Stockholm
7-6
3-0
3-3
  Uppsala - Västmanland
Göteborg - Västmanland
Uppsala - Göteborg
4-2
3-0
0-3
   
                   
Slutställning     Final          
1. Göteborg
2. Gävle
3. Uppsala
    Göteborg - Gävle

 
  2-1

 
   

SPM i bordtennis, Norrköping 18-19 februari 2005

Herrar öppen singel       Herrar oldboys singel      
1. Christer Löw
2. Rickard Gartér
3. Håkan Ahlgren
Gävle
Helsingborg
Västerort
    1. Tomas Vänerfors
2. Christer Löw
3. Lars-Erik Wallstedt
Lidköping
Gävle
Helsingborg
   
                   
Herrar veteraner singel     Äldre veteraner singel    
1. Bo Molin
2. C-H Svensson
3. Max Wigren
Oskarshamn
Oskarshamn
Oskarshamn
  1. Erik Wilhelmsson
2. Åke Sandell
3. Ernst Lundmark
Gävle
Norrköping
Borås
   
                   
Herrar öppen dubbel              
1. Håkan Ahlgren/Daniel Mattson
2. Stefan Nilsson/Rickard Gartér
3. Mats Lundberg/Fredrik Johansson

 Västerort/Västerort
 Malmö/Helsingborg
 Göteborg/Göteborg

       
                   
Herrar oldboys dubbel              
1. Christer Löw/Leif Andersson
2. Mats Lundberg/L-E Wallstedt
Gävle/Stockholm
Göteborg/Helsingborg
       
                   
Herrar veteraner dubbel              
1. Bo Molin/C-H Svensson
2. Max Wigren/Lennart Blomqvist
3. L Gustavsson/E Wilhelmsson
Oskarshamn/Oskarshamn
Oskarshamn/Oskarshamn
Norrköping/Gävle
       
                   
Herrar öppen lag       Herrar veteraner lag    
1. Västerort 1 - H Ahlgren/D Mattson/B Kellerth
2. Helsingborg - R Garthér/L-E Wallstedt
3. Sundsvall - M Södervall/J Claesson
1. Oskarshamn 1 - B Molin/C-H Svensson
2. Oskarshamn 2 - M Wigren/L Blomqvist
3. Göteborg - E Fredriksson/S Johansson