www.polisidrott.se


Referat 2007
Referat 2006
Referat 2005
Referat 2004
Referat 2003

Resultat 2006
Resultat 2005
Resultat 2004
Resultat 2003

SPM i luftvapen, Trollhättan 31 januari 2004

Lagtävling öppen
1. Trollhättan 1

 
Thomas Ekman
Fredrik Martinsson
Tomas Ryrå
559
560
539
2. Göteborg

 
Anders Lycke
Christer Back
Robert Björklund
546
539
534
3. Dalarna

 
Finn Stridbo
Urban Leth
Patrik Åkerlund
534
551
532
Lagtävling veteran
1. Södra Älvsborg
 
Bertil Melin
Sonny Svensson
365
365
2. Stockholm/Västerort
 
Willy Palm
Lars Linderoth
345
347
3. Örebro
 
Börje Thelin
Lage Fransson
347
322
Lagtävling damer
1. Göteborg
 
Asta Kovanen
Annika Almstrand
380
363
2. Trollhättan
 
Åsa Rönni
Eine Marie Ögrim
380
363
3. Västerort
 
Liselott Såmark
Karin Antonsson
370
0
Resultat dam
1. Asta Kovanen
2. Liselott Såmark
3. Annika Almstrand
Göteborg
Västerort
Göteborg
380
370
363
Resultat veteran äldre
1. Börje Thelin
2. Karl-Axel Gustavsson
3. Lage Fransson
Örebro
Västerort
Örebro
347
327
322
Resultat veteran yngre
1. Bertil Melin
2. Sonny Svensson
3. Gunnar Nyman
Södra Älvsborg
Södra Älvsborg
Lidköping
365
365
356
Resultat öppen
1. Fredrik Martinsson
2. Lennart Rehnström
3. Thomas Ekman
Trollhättan
Norrort
Trollhättan
560
556
558
Resultat gevär
1. Stefan Lundqvist
2. Krister Toresson
3. Christer Andersson
Roslagen
Örebro
Linköping
558
554
543

SPM i bandy, Falun 4 februari 2004

Dalarna - Livvakterna
Uppsala - Örebro
Södermanland - Gävle
Stockholm- Örebro
Dalarna - Gävle
Västmanland - Uppsala
6 - 3
2 - 3
2 - 2
3 - 2
3 - 3
3 - 3
  Södermanland - Livvakterna
Stockholm - Västmanland
Uppsala - Stockholm
Västmanland - Örebro
Gävle - Livvakterna
Dalarna - Södermanland
2 - 8
1 - 2
2 - 2
5 - 4
4 - 7
3 - 1
 
           
Match om 3:e pris Final
Livvakterna - Stockholm 7 - 5 Dalarna - Västmanland 1 - 1 efter full tid
      Dalarna SM-vinnare med 2 - 1 efter sudden death

Brittiska polismästerskapen i bowling, England, London 7- 8 februari 2004

Individuellt
1. Jeff Taylor Herts Hunters 704 p (234,67 i snitt)
2. Christer Skough Sverige 696 p (232)
4. Per-Olof Buller Sverige 645 p (215)
8. Mats Johansson Sverige 605 p (210,67)
13. Christer Johansson Sverige 589 p (196,33)
35. Thomas Stenbeck Sverige 522 p (174)
94. Mikael Karlsson Sverige 464 p (154,67)
Dubbel
1. Summers/Disbury Metropolitan Regent 1268 p (630+638)
3. Stenbeck/Skough Sverige 1236 p (607+629)
9. Karlsson/M Johansson Sverige 1145 p (614+531)
16. Buller/C Johansson Sverige 1079 p (582+497)
Fyrmannalag
1. Metropolitan Royals


 
Hanafin
Knowles
Evens
Hunt
2441 p (642+582+652+569)


 
3. Sverige


 
Per-Olof Buller
Christer Johansson
Thomas Stenbeck
Christer Skough
2302 p (587+617+529+569)


 
Utom tävlan:
Mixat lag - Sverige/England

 
Jones  (professionell)
Eason (professionell)
Mikael Karlsson
Mats Johansson
2474 p (665+644+519+646)


 

SPM i bordtennis, Borås 12 - 13 mars 2004

Herrar öppen singel Herrar oldboys singel
1. Håkan Ahlgren
2. Daniel Mattson
3. Rickard Gartér
4. Magnus Tidberg

Finalresultat:
Håkan Ahlgren - Daniel Mattson
11-8, 11-5, 11-4
Västerort
Västerort
Helsingborg
Norrköping



 
1. Tomas Vänerforts
2. Lars-Erik Edenfall
3. Stefan Nilsson


Finalresultat:
Lars-Erik Edenfall - Tomas Vänerfors

Lidköping
Borås
Malmö




 
Herrar veteraner singel Äldre veteraner singel
1. Bo Molin
2. Leif Gustavsson
3. Leif Linnander
4. Lennart Blomqvist

Finalresultat:
Bo Molin - Leif Gustavsson
11-4, 11-1, 11-7
Oskarshamn
Norrköping
Göteborg
Oskarshamn



 
1. Pekka Falkås
2. Erik Wilhelmsson
3. Lennart Pettersson


Avgjordes via poolspel

 
Lidköping
Ljusdal
Stockholm




 
Herrar öppen dubbel Herrar oldboys dubbel
1. Håkan Ahlgren/David Mattson, Västerort
2. Stefan Nilsson/Rickard Gartér, Malmö/Helsingborg
3. Magnus Tidberg/Jörgen Pettersson, Norrköping
4. Mats Longard/Raymond Jönsson, Göteborg

Finalresultat:
Nilsson/Gartér - Ahlgren/Mattson
11-7, 10-12, 11-7, 8-11, 8-11
1. Raymond Jönsson/Mats Longard, Göteborg
2. Lars-Gunnar Ljungström/Lars-Erik Edenfall, Borås
3. Leif Andersson/Stefan Nilsson, Stockholm/Malmö
4. Mats Lundberg/Leif Linnander, Göteborg

Finalresultat:
Longard/Jönsson - Ljungström/Edenfall
11-5, 10-12, 11-7, 11-8
Herrar veteraner dubbel Äldre veteraner dubbel
1. Bo Molin/Claes-Håkan Svensson, Oskarshamn
2. Pekka Falkås/Erik Wilhelmsson, Lidköping/Ljusdal
3. Leif Gustavsson/Roger Karlsson, Norrköping
4. Ernst Lundmark/Åke Sandell, Borås/Norrköping

Finalresultat:
Molin/Svensson - Falkås/Wilhelmsson
11-5, 11-7, 11-9
1. Pekka Falkås/Erik Wilhelmsson, Lidköping/Ljusdal
2. Ernst Lundmark/Åke Sandell, Borås/Norrköping



Finalresultat:
Falkås/Wilhelmsson - Lundmark/Sandell
11-9, 12-10, 11-9
Herrar öppen lag Herrar oldboys lag
1. Västerort 1 - Håkan Ahlgren/Daniel Mattson
2. Oskarshamn 1 - Bo Molin/Claes-Håkan Svensson
3. Norrköping - Jörgen Pettersson/Magnus Tidberg
4. Västerort 2 - Björn Kellerth/Björn Westholm

Finalresultat:
Västerort 1 - Oskarshamn 1, 3-0
1. Lidköping - Tomas Vänerfors/Pekka Falkås
2. Borås - Lars-Gunnar Ljungström/Lars Erik Edenvall
3. Göteborg - Leif Linnander/Mats Lundberg


Avgjordes via poolspel
 
Herrar veteraner lag
1. Oskarshamn 1 - Bo Molin/Claes-Håkan Svensson
2. Norrköping - Roger Karlsson/Leif Gustavsson

Finalresultat:
Oskarshamn 1 - Norrköping, 3-0

SPM i rinkbandy, Gävle 4 - 5 mars 2004

Gruppspel
Grupp A
Gävle - Gotland
Södertälje - Örebro
Livvakterna - Södertälje
Örebro- Gävle
Livvakterna - Örebro
Gotland - Södertälje
Gävle - Södertälje
Livvakterna - Gotland
Örebro - Gotland
Gävle Livvakterna


9 - 4
1 - 8
11 - 2
5 - 6
6 - 3
16 - 3
18 - 1
11 - 8
13 - 3
6 - 6

  Grupp B
Västmanland - Linköping
Uppsala - Västerort
Piketen - Västerort
Västmanland - Uppsala
Piketen - Uppsala
Västerort - Linköping
Uppsala - Västerort
Piketen - Linköping
Uppsala - Linköping
Västmanland - Piketen


7 - 2
4 - 3
8 - 4
7 - 4
7 - 2
8 - 7
w.o.
5 - 2
9 - 0
5 - 5

 
Slutställning
Grupp A
1. Gävle
2. Livvakterna
3. Örebro
4. Gotland
5. Södertälje

målskillnad

+ 23
+ 15
+ 13
- 5
- 46



7 p
7 p
4 p
2 p
0 p

Slutställning
Grupp B
1. Västmanland
2. Piketen
3. Uppsala
4. Västerort
5. Linköping

målskillnad

+ 18
+ 12
+ 2
- 14
- 18



7 p
7 p
4 p
2 p
0 p

Final: Västmanland - Gävle 6 - 2 (1-0)

Svenska Polismästare i rinkbandy 2004: Västmanland

EPM i terränglöpning, Warczawa, Polen den 28 mars 2004

Herrar, 11 km:
1.     Vitally Shafar Ukraina 32,15 minuter
134. Patric Johansson Sverige 38,22 minuter
143. Magnus Karlsson Sverige 38,57 minuter
Damer, 5,2 km:
1.     Oxana Belyakova Ryssland 18,33 minuter

SPM på skidor, Luleå 15 - 18 mars 2004

Längd 5 km, damer 21
1. Anna Eriksson Örebro 16,29 min
Längd 5 km, damer 35
1. Karin Markaberg Boden 18,59 min
Längd 5 km, damer 45
1. Britt Bertilsson Boden 28,23 min
Längd 15 km, herrar 21
1. Magnus Ingesson Norrbotten 39,40 min
Längd 10 km, herrar 35
1. Anders Bergqvist Umeå 33,06 min
Längd 10 km, herrar 40
1. Magnus Svensson Åmål 31,49 min
Längd 10 km, herrar 45
1. Gunnar Höjvall Stockholm 32,37 min
Längd 10 km, herrar 50
1. Östen Karlsson Lycksele 31,26 min
Längd 10 km, herrar 55
1. Våge Strålin Karlstad 32,15 min
Längd 10 km, herrar 60
1. Kjell Holmbom Gällivare 33,32 min
Längd 5 km, herrar 65
1. Olof Westerberg Falun 17,27 min
Skidskytte 10 km, damer 40
1. Annie Hult Stockholm 51,12 min
Skidskytte 12,5 km, herrar och damer 21
1. Våge Strålin Karlstad 45,28 min
Skidskytte 12,5 km, herrar 35
1. Tomas Hult Södertälje 45,52 min
Skidskytte 10 km, herrar 45
1. Stefan Söderberg Karlstad 45,22 min
Skidskytte 10 km, herrar 55
1. Kjell-Erik Eriksson Lycksele 42,14 min
Skidskytte 10 km, herrar 65
1. Paul Persson Hudiksvall 50,31 min
Stafett herrar/damer 21
1. Karlstad Stefan Söderberg / Våge Strålin / Håkan Eriksson
Stafett herrar/damer 40
1. Stockholm Gunnar Höjvall / Tomas Hult / Bengt Kärrström
Patrullfälttävlan, grupp 1 - 110 år
1. Stockholm lag 1
Patrullfälttävlan, grupp 2 - 150 år
1. Västerbotten lag 1
Skidfältskytte, damer 21
1. Anna Eriksson Örebro 57,14 min
Skidfältskytte, damer 21
1. Anna Eriksson Örebro 57,14 min
Skidfältskytte, damer 40
1. Annie Hult Stockholm 59,15 min
Skidfältskytte, herrar 21
1. Våge Strålin Karlstad 51,29 min
Skidfältskytte, herrar 35
1. Anders Frid Stockholm 59,48 min
Skidfältskytte, herrar 40
1. Tomas Hult Södertälje 48,54 min
Skidfältskytte, herrar 45
1. Karl-Erik Alatalo Luleå 62,22 min
Skidfältskytte, herrar 50
1. Östen Karlsson Lycksele 59,49 min
Skidfältskytte, herrar 55
1. Lars-Olof Lund Örebro 59,25 min
Skidfältskytte, herrar 60
1. Rogert Hägg Roslagen 59,47 min
Skidfältskytte, herrar 65
1. Paul Persson Hudiksvall 55,27 min
Slalom, damer 35
1. Carina Wikström Skellefteå 1 min.31,53 sek
Slalom, herrar 21
1. Andreas Hagvärn Polishögskolan 1 min 32,53 sek
Slalom, herrar 35
1. Fredrik Wiggerud Stockholm 1 min 20,08 sek
Storslalom, damer 35
1. Carina Wikström Skellefteå 1 min.06,74 sek
Storslalom, herrar 21
1. Andreas Hagvärn Polishögskolan 1 min 07,20 sek
Storslalom, herrar 35
1. Patrik Ågren Örnsköldsvik 1 min 02,23 sek
Kombination, längd-storslalom, damer
1. Carina Wikström Skellefteå
Kombination, längd-storslalom, herrar
1. Anders Åberg Umeå  

SPM i styrkelyft & bänkpress, Halmstad den 24 april 2004

Styrkelyft
1. Leif Wetterskog - 75 kg 1. Robin Grenehed - 82,5 kg 1. Jan Larsson - 90 kg
1. Mikael Swanström - 100 kg 1. Kent Landström - 110 kg 1. Jonas Häger - 125 kg
Bänkpress
1. Aris Janisels - 75 kg 1. Johan Lejon - 82,5 kg 1. Jan Larsson - 90 kg
1. Ola Carlsson - 100 kg 1. Stefan Eklund - 100 kg 1. Jonas Häger - 125 kg
1. Pernilla Oldentoft

EPM i brottning, Athen, Grekland 15-16 maj 2004

Fristil, 84 kg: Grekisk-romersk stil, 84 kg
1. Mahmudov Lambert Ryssland 1. Anagnostou Theofanis Grekland
5. Ufuk Sen Sverige 6. Magne Hvam Sverige
Grekisk-romersk stil, 96 kg Grekisk-romersk stil, 120 kg
1.  Koutsioubas Georgios Grekland 1.  Koutsioubas Xenofon Grekland
10.Johan Carlsson Sverige 11.Per Sjöbeck Sverige

SPM i innebandy, Kalmar 6-7 maj 2004

Herrar Damer
1. Polishögskolan 1. Göteborg
2. Göteborg 2. Malmö
3. Malmö 3. Gävle
4. Stockholm 4. Västerort
5. Kalmar 5. Kalmar
6. Dalarna 6. Västerås
Finalresultat:
Polishögskolan - Göteborg

5 - 1
Finalresultat:
Göteborg - Malmö

4 - 3 (förlängning)

SPM i bowling, Nässjö 7-8 maj 2004

Seniorer:
1. Per-Olof Buller Skara 2953 p
2. Johan Thedeby Nässjö 2881 p
3. Mikael Karlsson Kalmar 2845 p
Mästarnas Mästare, final:
Johan Thedeby - Per-Olof Buller, 205 - 190
Damer:
1. Eva-Lott Tengqvist Sundsvall 1587 p (+1117 i finalen = totalt 2704 p)
2. Rose-Marie Tropp Borås 1357 p
3. Annelie Jansson Karlstad 1293 p
Oldboys:
1. Sven Lind Västerås 2789 p
2. Gunnar Sterner Halmstad 2686 p
3. Ingemar Pettersson Halmstad 2618 p
2-mannalag:
1. Nässjö 1 (Thedeby / Johansson) 3237 p
2. Kalmar 1 3176 p
3. Västerås 1 3102 p
4-mannalag:
1. Malmö 1 (Stenbeck / Skough / Sundberg / Johannesson) 6030 p
2. Kalmar 1 5995 p
3. Nässjö 1 5715 p

Nordiska studentmästerskapen i polisfemkamp, PHS Solna 7-8 maj 2004

Herrar (25 deltagare)
1. Erik Klockars Sverige 4112,7 p
2. Per Mattsson Sverige 4095,9 p
3. Antti Roswall Sverige 3992,8 p
4. Peter Engman Sverige 3860,7 p
5. Joakim Stenman Sverige 3604,8 p
Damer (15 deltagare)
1. Erica Adolfsson Sverige 4374,5 p
2. Anne Koivukangas Finland 4099,5 p
3. Birgitta Karlsson Finland 4094,5 p
6. Elisabeth Rindeskär Sverige 3819,5 p
7. Cecilia Närfors Sverige 3759,5 p

SPM i handboll, Åhus den 13 maj 2004

Herrar
1. Lund / Kristianstad 2. Stockholm C 3. Göteborg
Finalresultat:
Lund / Kristianstad - Stockholm C, 25-19
Damer
1. PHS Ulriksdal 2. Stockholm C 3. Stockholms län
Damklassen avgjordes i form av en enkelserie.

SPM i halvmaraton, Göteborg den 15 maj 2004

Herrar 21
1. Fredrik Eriksson PHS Ulriksdal 1.20,12
2. Magnus Peterson Kalmar 1.23,17
3. Tomas Josarp Göteborg 1.23,49
Damer 21
1. Anna Stavlid PHS Stockholm 1.26,48
2. Linda Åkerblom Stockholm 1.30,36
3. Jenny Larsson Västerås 1.41,07
Herrar 35
1. Magnus Karlsson Stockholm 1.14,20
2. Peter Åkesson Karlskrona 1.18,20
3. Peder reidenvall Stockholm 1.22,12
Damer 35
1. Ulrika Känngård Göteborg 1.42,12
2. Carina Lennquist Johansson Nyköping 1.49,44
3. Anette Östman PHS Växjö 1.50,11
Herrar 40
1. Mikael Smedjegården Stockholm 1.25,48
2. Lars G Karlsson Mölndal 1.28,38
3. Stefan Johansson Halmstad 1.28,39
Damer 40
1. Gunilla Broman Linköping 1.39,24
2. Carina Persson Göteborg 1.56,17
3. Annie Hult Stockholm 1.56,27
Herrar 45
1. Mikael Häljestig Värnamo 1.33,32
2. Kenni Delfin Värnamo 1.33,59
3. Gert Ove Persson Norrköping 1.35,51
Damer 45
1. Gunilla Broman PHS Ulriksdal 1.42,12
2. Kristina Stillwell Stockholm 1.46,31
3. Lena Samuelsson Göteborg 1.54,36
Herrar 50
1. Christer Lindström Nyköping 1.30,22
2. Börje Haglund Alingsås 1.33,37
3. Kjell Johansson Göteborg 1.33,46
Damer 50
1. Eva Mellby Lund 2.06,22
Herrar 55
1. Thomas Aschan Växjö 1.46,12
2. Leif Granath Göteborg 1.51,11
3. Jan-Olof Bengtsson Halmstad 1.55,53
Damer 55
1. Brittmarie Berglund Lund 1.54,43
Herrar 60
1. Stig Hörberg Växjö 1.33,49
2. Leif Engstrand Eskilstuna 1.43,12
3. Lars Lundqvist Kalmar 1.43,17
Damer 60
1. Ingbritt Ek Trollhättan 2.29,30
Herrar 65
1. Tommy Lundmark Göteborg 1.44,33
Herrar 70
1. Stig Olsson Borlänge 2.04,35

Nordisk Kriminalkrönika Cup i golf, Eslöv den 7 juni 2004

Klass 1
1. Ulf B Lindström KVGK 78 poäng SHC 15
2. Kent Nilsson MlGK 78 poäng SHC 16
3. Björn Fridolf Bosjö 73 poäng SHC 13
Klass 2
1. Anders Norberg 73 poäng SHC 16
2. Kenneth Bengtsson TeGK 73 poäng SHC 26
3. Patrik Johansson BokGK 70 poäng SHC 19

SPM i friidrott & mångkamp, Göteborg den 18 juni 2004

Mångkamp, damer 21 (4 deltagare)
1. Erica Adolfsson PHS Stockholm 4092,5 poäng
Mångkamp, herrar 21 (7 deltagare)
1. Patrik Isakssson Västerås 4019,5 poäng
Mångkamp, herrar 35 (4 deltagare)
1. Joakim Stenman PHS Stockholm 3896,0 poäng
100 meter, damer (2 deltagare)
1. Anna Nilsson Stockholm 14,3 sekunder
100 meter, herrar 21 (5 deltagare)
1. Markus Bergius Västerås 11,4 sekunder
100 meter, herrar 35 (3 deltagare)
1. Mats Doverstav Södra Älvsborg 12,8 sekunder
100 meter, herrar 50 (4 deltagare)
1. Dennis Johansson Motala 13,1 sekunder
100 meter, herrar 21 (2 deltagare)
1. Tommy Björnqvist Örebro 56,8 sekunder
800 meter, damer (1 deltagare)
1. Jessica Johansson Stockholm 2 min 55,2 sek
800 meter, herrar (3 deltagare)
1. Johannes Hedman Linköping 2 min 17,0 sek
1500 meter, herrar 21 (2 deltagare)
1. Patric Johansson Trollhättan 4 min 26,0 sek
1500 meter, herrar 35 (3 deltagare)
1. Mikael Sjöstedt Göteborg 4 min 48,6 sek
5000 meter, herrar 21 (3 deltagare)
1. Patric Johansson Trollhättan 17 min 01,3 sek
5000 meter, herrar 35 (4 deltagare)
1. Mikael Sjöstedt Göteborg 18 min 18,3 sek
Kula, damer (5 deltagare)
1. Cecilia Närfors PHS Stockholm 9,03 meter
Kula, herrar 21 (9 deltagare)
1. Patrik Isaksson Västerås 11,70 meter
Kula, herrar 35 (7 deltagare)
1. Jörgen Forslund Västerås 13,33 meter
Kula, herrar 50 (4 deltagare)
1. Kjell Jansson Uppsala 11,20 meter
Diskus, damer (2 deltagare)
1. Barbara Borovac Strängnäs 21,04 meter
Diskus, herrar 21 (4 deltagare)
1. Daniel Nornvall Västerås 41,18 meter
Diskus, herrar 35 (5 deltagare)
1. Jörgen Forslund Västerås 34,89 meter
Diskus, herrar 50 (4 deltagare)
1. Kjell Jansson Uppsala 34,44 meter
Spjut, herrar 21 (2 deltagare)
1. Daniel Fornvall Västerås 41,90 meter
Spjut, herrar 35 (6 deltagare)
1. Dennis Johansson Motala 40,65 meter
Längdhopp, damer (4 deltagare)
1. Anna Nilsson Stockholm 4,33 meter
Längdhopp, herrar 21 (11 deltagare)
1. Markus Bergius Västerås 5,77 meter
Längdhopp, herrar 35 (7 deltagare)
1. Mats Doverstav Södra Älvsborg 5,38 meter
Längdhopp, herrar 50 (4 deltagare)
1. Dennis Johansson Motala 4,95 meter
Höjdhopp, herrar 21 (3 deltagare)
1. Markus Bergius Västerås 1,65 meter
Längdhopp, herrar 35 (4 deltagare)
1. Mats Doverstav Södra Älvsborg 1,55 meter

Polislandskamp i golf, Paris, Frankrike 22-23 juni 2004

1. Sverige 1
2. Frankrike 1
3. Island 1
4. Frankrike 2
5. Sverige 2
6. Island 2

Tävlingarna spelades över 54 hål under två dagar på golfbanan Saints-Germain-Les Corbeil utanför Paris.

713
720
720
744
770
780




 
Sverige 1
Tomas Vänerfors
Jonas Englund
Sandra Fock

Sverige 2
Ulrika Herbst
Lena Öbrink
Hans-Olof Johansson

 

Hemmabanstävlingen i sportskytte

Grovpistol, lag (2 delt)
1. Visbypolisens ISK

 
Benny Levin
Michael Levin
Thomas Bandholtz
1619

 
2. Luleåpolisens SIK 1331
Sportpistol, lag (5 delt)
1. Trelleborgspolisens IF

 
Michael Mattsson
Lars Rosvall
Magnus Cruce
1649

 
2. Stockholmspolisens SF 1646
Standardpistol (29 delt)
1. Gunnar Nyman Lidköping 547
2. Patrik Johansson Stockholm 547
3. Liselott Såmark Västerort 546
Sportpistol, damer (5 delt)
1. Anita Oskarsson Lappmarken 574
2. Liselott Såmark Västerort 572
Sportpistol, herrar (32 delt)
1. Lennart Rehnström Norrort 571
2. Patrik Johansson Stockholm 570
3. Gunnar Nyman Lidköping 567
Fripistol (7 delt)
1. Jan Andersson Mora 527
2. Börje Thelin Örebro 521
3. Ingemar Lindqvist Lidköping 517 (ej tallrikspoäng)
Grovpistol (22 delt)
1. Lennart Rehnström Norrort 577
2. Benny Levin Visby 563
3. Lars Linderoth Västerort 559
Snabbpistol (6 delt)
1. John-Åke Andersson Oskarshamn 546
2. Patrik Johansson Stockholm 552
3. Göran Palm Stockholm 539 (ej tallrikspoäng)
Engelsk match (2 delt)
1. Krister Thoresson Örebro 587
Fritt gevär helmatch (2 delt)
1. Stefan Lundqvist Roslagen 1098

EPM i cykel, Windischgarten, Österrike 26-29 augusti 2004

Tempolopp tid i minuter, sekunder
Herrar 26 km
1.  Delalande Frederic Frankrike 34,30
33.Jan Karlsson Sverige 38,46
57.Peter Eklind Sverige 40,51
Damer 26 km
1.  Sonia Huguet Frankrike 39,47
Linjelopp tid i timmar, minuter, sekunder
Herrar 127 km
1.  Mille Frederic Frankrike 3.06,37
62.Peter Eklind Sverige + 1 varv
64.Jan Karlsson Sverige + 1 varv
Damer 70 km
1.  Sonia Huguet Frankrike 2.02,45

SPM i orientering & fältsport, Idre 24-26 augusti 2004

Klassisk distans tid i minuter, sekunder
Herrar 80, 2540 meter
1. K-G Arderbäck Borlänge 58,30
Herrar 70, 3210 meter
1. Bengt Albinsson Västerås 34,50
Herrar 65, 3800 meter
1. Lennart Östanbäck Södra Älvsborg 33,25
Herrar 60, 4330 meter
1. Hans Carlsson Stockholm 32,59
Herrar 55, 4990 meter
1. Claus Petersen Motala 48,25
Herrar 50, 5530 meter
1. Per-Ove Wallén Stockholm 38,30
Herrar 45, 6450 meter
1. Urban Arnesson Hässleholm 46,16
Herrar 40, 7245 meter
1. Mats Lagerblad Växjö 57,49
Herrar 21, 9465 meter
1. Anders Ingemarsson Södra Älvsborg 60,00
Damer 50, 3210 meter
1. Margareta Tidman Norrköping 36,31
Damer 45, 3800 meter
1. Marit Lindahl Uppsala 55,51
Damer 40, 3800 meter
1. Christina Bergström Södertälje 38,45
Damer 21, 5530 meter
1. Maria Olsson Stockholm 45,22
Kortdistans tid i minuter, sekunder
Herrar 80, 2020 meter
1. K-G Arderbäck Borlänge 31,09
Herrar 70, 2240 meter
1. Ramon Berger Motala 24,20
Herrar 65, 2370 meter
1. Karl-Erik Holmberg Göteborg 20,06
Herrar 60, 2480 meter
1. Hans Carlsson Stockholm 16,26
Herrar 55, 2660 meter
1. Hans-Erik Åkerlund Eskilstuna 26,46
Herrar 50, 2930 meter
1. Åke Marmsten Umeå 20,55
Herrar 45, 3030 meter
1. Urban Arnesson Hässleholm 22,07
Herrar 40, 3340 meter
1. Lars Spånberg Gävle 25,11
Herrar 21, 3720 meter
1. Fredrik Svensson Jönköping 21,46
Damer 50, 2480 meter
1. Margareta Tidman Norrköping 27,31
Damer 45, 2930 meter
1. Marit Lindahl Uppsala 42,03
Damer 40, 2930 meter
1. Christina Bergström Södertälje 26,03
Damer 21, 3340 meter
1. Maria Olsson Stockholm 27,24
Fälttävlan tid i minuter, sekunder
Herrar 60
1. Ulf Svedenstam Eskilstuna 82,11
Herrar 50
1. Bo Norbäck Stockholm 80,19
Herrar 40
1. Urban Arnesson Hässleholm 84,15
Herrar 21
1. Anders Ingemarsson Södra Älvsborg 94,26
Damer 21
1. Maria Olsson Stockholm 78,57

SPM i tennis, Värnamo 27 - 29 augusti 2004

Herrar 21: Herrar 35: Herrar 45:
1. Henrik Johansson, Lerum 1. Tomas Hellgren, Stockholm 1. Lennart Westberg, Sundsvall
2. Karl Forsström, Göteborg 2. Peter Hyvönen, Stockholm 2. Henry Jansén, Linköping
Herrar 55: Herrar 60: Herrar 65:
1. Lars Ström, Sandviken 1. Tommy Carlsson, Ronneby 1. Herlov Rydén, Simrishamn
2. P-G Stenmo, Stockholm 2. Morgan Kaldrup, Stockholm 2. Bengt Sjöstrand, Simrishamn
Herrar dubbel 35 Herrar dubbel 45
1. K Hannukka, Ängelholm / P Forsemalm, Tranås 1. T Hellgren, Stockholm / L Westberg, Sundsvall
2. P Kvick, Sundsvall / P Hyvönen, Stockholm 2. P-A Polstam, Linköping / H Jansén, Linköping
Herrar dubbel 55 Herrar dubbel 65
1. M Kaldrup, Göteborg / L Ström, Sandviken 1. H Rydén, Simrishamn / H Laestander, Eskilstuna
2. B Sjöstrand, Simrishamn / T Carlsson, Ronneby 2. A Liljeqvist, Stockholm / B Hertz, Jönköping

SPM i springskytte, Grimsta, Stockholm den 30 juli 2004

Damer 21 (4 deltagare)
1. Annie Hult Stockholm 37,33
Herrar 21 (7 deltagare)
1. Våge Strålin Arvika 35,19
Herrar 35 (4 deltagare)
1. Tomas Hult Södertälje 33,04
Herrar 50 (3 deltagare)
1. Lennart Rehnström Norrort 37,32
Herrar 60 (6 deltagare)
1. Stig Eriksson Kalmar 40,01
Herrar 65 (4 deltagare)
1. Harry Gullich Gävle 46,28
Lag
1. Dalarna (Olov Westerberg/Jan Andersson/Hans Nylund) 118,47
Stafett, seniorer
1. Södertälje (Christina Bergström/Mikael Nilsson/Tomas Hult) 15,22 min
Stafett, veteraner
1. Stockholm, lag 1 (Lennart Rehnström/Bengt Eriksson) 11,52 min

Hemmabanstävlingen i armégevär 2004

Lag seniorer (4 delt)
1. Visbypolisens ISK, lag 1

 
Benny Levin
Michael Levin
Thomas Bandholtz
448

 
2. Karlstadspolisens ISK 443
Lag veteraner (6 delt)
1. Göteborgs PIF, lag 1
 
Bertil Brosved
Reidar Grefjord
294
 
2. Stockholmspolisens SF 290
Seniorer (15 deltagare)
1. Benny Levin Visby 150-8
2. Henrik Roslund Stockholm 149-6
3. Ulf Söderström Karlstad 149-5
   Tomas Bandholz Visby 149-5
   Micael Levin Visby 149-5
Veteraner (16 deltagare)
1. Bertil Brosved Göteborg 149-7
2. Willy Palm Stockholm 149-5
3. Reidar Grefjord Göteborg 145-5

SPM i golf, Växjö 2-3 september 2004

Herrar seniorer (62 deltagare)
1. Joacim Tjulander RPS 150 (74+76)
2. Jörgen Hylén Malmö 154 (80+74)
3  Björn Petersson Göteborg 154 (78+76)
Damer (13 deltagare)
1. Sandra Fock Skövde 171 (85+86)
2. Ulrika Herbst Karlstad 171 (82+89)
3  Lena Öbrink Malmö 175 (89+86)
Herrar 45 (39 deltagare)
1. Torbjörn Walthersson Lidköping 154 (78+76)
2. Stefan Rydholm Södertörn 159 (77+82)
3  Hans-Olof Johansson Kalmar 162 (79+83)
Herrar 55 (31 deltagare)
1. Krister Jacobsson Göteborg 162 (82+80)
2. Jan Lundgren Roslagen 169 (85+84)
3  Jan Thörnell Göteborg 169 (81+88)
Lag
1. Lidköping Walthersson/Vänerfors 154
2. RPS Tjulander/Nordwall 158
3  Jönköping Allvin/Hedberg 159

EPM i handboll för damer, Danmark 4 - 10 september 2004

1. Tyskland 2. Norge 3. Frankrike
4. Danmark 5. Sverige 6. Holland

SPM i sport- & fältskytte, Göteborg 31 augusti - 3 september 2004

Fripistol Snabbpistol seniorer
1. Lennart Rehnström Norrort 1. Urban Leth Borlänge
Fripistol lag seniorer Snabbpistol veteraner
1. Andersson/Leth Dalarna 1. Sonny Svensson Södra Älvsborg
       
Fripistol lag veteraner Snabbpistol lag
1. Linderoth/Palm Stockholm 1. Johansson/Palm Stockholm
Standardpistol damer Standardpistol seniorer
1. Liselott Såmark Västerort 1. Fredrik Martinsson Trollhättan
Standardpistol veteraner Standardpistol vet äldre
1. Sonny Svensson Södra Älvsborg 1. Karl-Axel Gustavsson Västerort
Standardpistol damer lag Standardpistol seniorer lag
1. Fransson/Rylander Stockholm 1. Fredrik Martinsson Trollhättan
Standardpistol veteraner lag Sportpistol damer
1. Svensson/Melin Södra Älvsborg 1. Liselott Såmark Västerort
Sportpistol veteraner Sportpistol vet äldre
1. Sonny Svensson Södra Älvsborg 1. Karl-Axel Gustavsson Västerort
Sportpistol damer lag Sportpistol veteraner lag
1. Antonsson/Såmark Västerort 1. Svensson/Melin Södra Älvsborg
Grovpistol seniorer Grovpistol lag
1. Mikael Olsson Göteborg 1. Olsson/Back/Johannesson Göteborg
Fältskytte ö veteraner Fältskytte ö vet äldre
1. Våge Strålin Karlstad 1. Karl-Axel Gustavsson Västerort
Fältskytte ö seniorer Fältskytte ö damer
1. Tomas Zachrisson Göteborg 1. Maud Rylander Stockholm
Fältskytte ö seniorer lag Fältskytte ö veteraner lag
1. Rehnström/Russing/Hägg Stockholm 1. Svensson/Melin Södra Älvsborg
Fältskytte ö damer lag PPC vet yngre
1. Rylander/Fransson Stockholm 1. Våge Strålin Karlstad
PPC vet äldre PPC veteraner lag
1. Kurth Nilsson Luleå 1. Kassmo/Palm Stockholm
PPC herrar seniorer PPC herrar lag
1. Christer Back Göteborg 1. Olsson/Lycke/Back Göteborg
PPC damer PPC damer lag
1. Maria Eriksson-Hansson Jönköping 1. Wigestål/Kronander Södra Älvsborg
Fältskytte W/S damer Fältskytte W/S damer lag
1. Maria Eriksson-Hansson Jönköping 1. Schön/Rylander Stockholm
Fältskytte W/S vet äldre Fältskytte W/S veteraner
1. Jan Larsson Åmål 1. Våge Strålin Karlstad
Fältskytte W/S veteraner lag Fältskytte W/S seniorer
1. Starner/Palm Stockholm 1. Mikael Olsson Göteborg
Fältskytte W/S seniorer lag
1. Lycke/Johannesson/Back Göteborg

NPM i orientering & fältsport, Tavastehus, Finland 14 - 17 september 2004

Orientering, stafett (12 starter) Fälttävlan, herrar (24 starter)
1. Claes Hagstrand Sverige 3 1. Peter Nordgren Sverige
    Sofie Backman 2. Erik Flaarup Danmark
    Peter Nordgren 3. Hannu Helminen Finland
2. Anders Ingemarsson Sverige 1 4. Anders Ingemarsson Sverige
    Maria Olsson   6. Claes Hagstrand Sverige
    Fredrik Svensson 8. Mats Ljungqvist Sverige
3. Helminen/Hellström/Takiainen Finland 1
8. Josarp/Lingdberg/Ljungqvist Sverige 2 Fälttävlan, damer (11 starter)  
1. Elin Bjerva Norge
Orientering, klassisk distans, herrar (24 starter) 2. Signe Astruparnesen Norge
1. Fredrik Svensson Sverige 3. Maria Hellström Finland
2. Tommi Kallikari Finland 4. Maria Olsson Sverige
3. Toni Karkiainen Finland 5. Annika Lindberg Sverige
4. Claes Hagstrand Sverige 8. Sofie Backman Sverige
7. Anders Ingemarsson Sverige
9. Mats Ljungqvist Sverige
Orientering, klassisk distans, damer (11 starter)
1. Elin Bjaerva Norge
2. Maria Olsson Sverige
3. Kati Viitakoski Finland
4. Sofie Backman Sverige
6. Annika Lindberg Sverige

SPM i fotboll, Västerås 23 - 24 september 2004

Herrar mål poäng Damer mål poäng
1. PHS Växjö 19-5 9 1. Söderort 15-1 9
2. PHS Ulriksdal 15-3 9 2. Växjö 6-6 4
3. Stockholm 9-3 9 3. Malmö 6-9 4
4. Stockholm Roslagen 7-5 3 4. Västmanland 3-14 0
5. Västmanland 0-33 0

SPM i cykel, Karlskoga den 16 september 2004

Herrar 30 (4 deltagare) Herrar 40 (6 deltagare)
1. Peter Eklind Lidköping 1. Kenth Almroth Linköping
Herrar 50 (3 deltagare) Herrar 60 (2 deltagare)
1. Jan Karlsson Ystad 1. Rolf Johannesson Kristinehamn
Damer 21 (1 deltagare - ej SPM-status) Damer 30 (1 deltagare - ej SPM-status)
1. Therese Törngren Motala 1. Annelie Gustavsson Ludvika

SPM i armégevär & kpist 2004

Kpist, banskjutning, seniorer Kpist, banskjutning, veteraner
1. Torgny Häll Linköping 1. Birger Martinsson Eskilstuna
Gevär, banskjutning, seniorer Gevär, banskjutning, veteraner
1. Johan Dahlqvist Linköping 1. Christer Andersson Linköping
Kpist, fältskjutning, seniorer Kpist, fältskjutning, veteraner
1. Ingemar Jonsson Trollhättan 1. Willy Palm Stockholm
Gevär, fältskjutning, seniorer Gevär, banskjutning, veteraner
1. Stefan Lundqvist Roslagen 1.Christer Jönsson Ljungby
Kpist, banskjutning, seniorer, lag Kpist, banskjutning, veteraner
1. Linköping 1. Stockholm
Gevär, banskjutning, seniorer, lag Gevär, banskjutning, veteraner, lag
1. Linköping 1. Norrköping/Linköping
Kpist, fältskjutning, seniorer, lag Kpist, fältskjutning, veteraner
1. Linköping 1. Uddevalla
Gevär, fältskjutning, seniorer, lag Gevär, fältskjutning, veteraner, lag
1. Värmland 1. Halmstad/Ljungby

Hemmabanstävlingen i kulsprutepistol 2004

Lag, seniorer (2 delt)
1. Stockholmspolisens SF 569-17
2. Linköpingspolisens SK 565-15
Lag, veteraner (4 delt)
1. Stockholmspolisens SF 1
 
Willy Palm
Olle Jonsson
375-7
 
2. Falupolisens IK 1 374-6
Individuellt, seniorer (7 delt)
1. Torgny Häll Linköping 199-9
2. Peter Lundberg Norrort 192-5
Individuellt, veteraner (12 delt)
1. Nils-Erik Andersson Linköping 196-6
2. Runar Evertsson Linköping 194-8

Hemmabanstävlingen i pistol & revolver 2004

Lag, grp 7/Sig, sen (3 delt)
1. Trelleborgspolisens IF

 
Magnus Fornell
Michael Mattsson
Magnus Cruce
764

 
2. Stockholmspolisens SF
Lag, grp 7/Sig, vet (3 delt)
1. Stockholmspolisens SF
 
Willy Palm
Sten-Erik Kassmo
530
 
2. Trelleborgspolisens IF
Lag, grp Ö, veteraner (5 delt)
1. Stockholmspolisens SF 1
 
Willy Palm
Tommy Andersson
558
 
2. Trelleborgspolisens IF 548
Ind, grp Ö, sen (13 delt)
1. Lennart Rehnström Norrort 290
2. Magnus Fornell Trelleborg 284
3. Michael Mattsson Trelleborg 284
Ind, grp Ö, vet (14 delt)
1. Gunnar Nyman Lidköping 285
2. Lars Rosvall Trelleborg 282
3. Anita Oskarsson Lappmarken 282
Ind, grp 7/Sig, sen (24 delt)
1. Magnus Fornell Trelleborg 260
2. Michael Mattsson Trelleborg 260
3. Sune Söderström Stockholm 259
Ind, grp 7/Sig, vet (14 delt)
1. Willy Palm Stockholm 269
2. Sven Björnstedt Stockholm 266
3. Tommy Andersson Stockholm 262

Inofficiella Europapolismästerskapen i badminton, Blackpool, England 17-18 november 2004

Lag
1. Storbritannien 1 (James Teale/Tony Cole/Robert Lyndop/Lisa Chapman/Katy Howell)
3. Sverige (Teodor Smedius/Lars Bjärnvik/Linda Escar/Cecilia Närfors)
Damer singel
1. Linda Escar, Sverige
2. Katy Howell, Storbritannien
Mixed dubbel
1. James Teale/Katy Hobbs, Storbritannien
3. Teodor Smedius/Linda Escar, Sverige
Herrar dubbel
1. James Teale/Tony Cole, Storbritannien
4. Teodor Smedius/Lars Bjärnvik, Sverige
Damer dubbel
1. Lisa Chapman/Katy Howell, Storbritannien
4. Cecilia Närfors, Sverige/Nathalie Fades, Storbritannien

SPM i simning, Uddevalla den 13 november 2004

100 m frisim, herrar 29 år och yngre 50 m frisim, damer, 29 år och yngre
1. Mattias Andersson, Gbg 55,86 1. Sabina Hansson, Uppsala 30,08
50 m frisim, herrar 30-39 år 50 m frisim, damer, 30 år och äldre
1. Per Krebbs, Gbg 24,41 1. Agneta Eriksson, Sthlm 28,43
50 m frisim, herrar 40-49 år 25 m frisim, herrar, 50 år och äldre
1. Jonny Lundström, Lund 28,63 1. Bernt Zarnowiecki, Gbg 12,63
100 m bröst, herrar 29 år och yngre 50 m bröst, herrar, 30-39 år
1. Mattias Andersson, Gbg 1.13,71 1. Thomas Säfström, Gbg 32,80
50 m bröst, damer 30 år och äldre 50 m bröst, herrar, 40-49 år
1. Sofia Edberg, SKL 39,77 1. Peter Johansson, Gbg 36,43
100 m fjäril, herrar 20 år och yngre 25 m bröst, herrar, 50 år och äldre
1. Mattias Andersson, Gbg 1.07,05 1. Bernt Zarnowiecki, Gbg 15,62
50 m livräddning, herrar 30-39 år 50 m fjäril, damer, 29 år och yngre
1. Per Krebbs, Gbg 40,32 1. Agneta Eriksson, Sthlm 31,52
100 m medley, herrar 20 år och yngre 50 m livräddning, herrar, 40-49 år
1. Mattias Andersson, Gbg 1.08,27 1. Bernt Zarnowiecki, Gbg 42,9762
75 m livräddning, herrar 29 år och yngre 50 m ryggsim, damer, 29 år och yngre
1. Niklas Adolfsson, Arvika 1.00,01 1. Agneta Eriksson, Sthlm 33,93
50 m rygg, herrar 30-39 år 75 m medley, damer, 29 år och yngre
1. Per Krebbs, Gbg 30,05 1. Christina Gunnarsson, PU Växjö 1.03,65
75 m medley, damer 30 år och äldre 75 m medley, herrar, 30-39 år
1. Sofia Edberg, SKL 57,00 1. Mats Norlin, Stockholm 50,19
50 m livräddning, damer 30 år och äldre
1. Jeanette Werner, Karlskrona 52,34
3 x 50 m frisim, herrar 3 x 50 m frisim, damer
1. Göteborg lag 1 1.15,95 1. SKL Linköping 2.03,30
3 x 50 m medley, herrar 3 x 50 m medley, damer
1. Göteborg lag 1 1.25,54 1. SKL Linköping 2.11,78