www.polisidrott.se


Referat 2007
Referat 2006
Referat 2005
Referat 2004
Referat 2003

Resultat 2006
Resultat 2005
Resultat 2004
Resultat 2003

SPM i simning, Uppsala 8 november 2003

100 m fritt, H29     50 m fritt, D29     50 m fritt, H30-39    
1. Mattias Andersson, Umeå phs
2. Jim Nilsson, Helsingborg
3. Leif Hedin, Umeå
54,83
57,68
58,71
1. Annacarin Bergqvist, Lund
2. Sabina Hansson, Uppsala
3. Hanna Henriksson, Malmö
28,93
29,28
31,48
1. Mats Norlin, Stockholm
2. Kurt Birol, Stockholm
3. Nicklas Lehammer, Stockholm
25,43
26,44
26,69
                       
50 m fritt, D30     50 m fritt, H40-49     3 x 50 fritt    
1. Maria Olsson. Stockholm
2. Jeanette Werner, Karlskrona
 
29,75
31,37
 
1. Janne Sjöberg, Stockholm
2. Johnnie Lundström, Malmö
3. Tony Nilsson, Uppsala
28,54
28,69
29,26
1. Stockholm lag 1
2. Polisutbildningen Umeå
3. Uppsala lag 1
1.19,65
1.22,80
1.25,10
                       
25 m fritt, H50     100 m bröst, H29     50 m bröst, H30-39    
1. Lasse Englund, Stockholm
2. Håkan Bengtsson, Stockholm
3. Lennart Palm, Göteborg
14,89
15,28
15,65
1. Patrik Isaksson, Solna phs
2. James Hedblom-A, Uppsala
3. Niklas Adolfsson, Umeå phs
1.06,17
1.15,54
1.15,64
1. Gabriel Ogden, Uppsala
2. Patrik Bosco, Malmö
3.. Niklas Lehammer, Stockholm
34,77
35,31
26,10
                       
50 m bröst, H40-49     50 m bröst, D29     25 m bröst, H50    
1. Janne Sjöberg, Stockholm
2. Tony Nilsson, Uppsala
3. Peter Karlsson, Stockholm
35,81
38,44
40,89
1. Annacarin Bergqvist, Lund

 

38,40

 
1. Lasse Englund, Stockholm
2. Bo S Carlsson, Göteborg
3. Håkan Bengtsson, Stockholm
18,43
18,50
19,31
                       
100 m fjäril, H29     50 m fjäril, D29     3 x 50 m medley    
1. Patrik Isaksson, Solna phs
2. Mattias Andersson, Umeå phs
 
59,06
1.01,27
 
1. Annacarin Bergqvist, Lund
2. Sabina Hansson, Uppsala
 
32,75
33,51
 
1. Stockholm, lag 1
2. Polisutbildningen, Umeå
3. Polishögskolan
1.31,62
1.33,88
1.34,23
                       
50 m livräddning, D29   50 m livräddning H30-39   50 m livräddning H40-49  
1. Annacarin Bergqvist, Lund
2. Jeanette Werner, Karlskrona
 
45,88
50,81
 
1. Gabriel Ogden, Uppsala
2. Mats Norlin, Stockholm
3. Niklas Lehammer, Stockholm
41,32
42,47
44,95
1. Janne Sjöberg, Stockholm
2. Johnnie Lundström, Malmö
3. L-G Ekstrand, Göteborg
44,74
46,29
51,24
                       
75 m livräddning, H29   50 m rygg, D29   100 m rygg, H29  
1. Mattias Andersson, Umeå phs
2. Niklas Adolfsson, Umeå phs
3. Sebastian Persson, Umeå phs
54,08
57,50
1.01,17
1. Sabina Hansson, Uppsala
2. Hanna Henriksson, Malmö
3. Sara Axelsson, phs
33,47
35,14
39,93
1. Patrik Isaksson, Solna phs
2. Johannes Schultz, phs
 
1.04,72
1.10,23
 
                       
75 m medley, D29   75 m medley, H30-39   100 m medley, H29  
1. Annacarin Bergqvist, Lund
2. Maria Olsson, Stockholm
3. Jeanette Werner, Karlskrona
55,70
57,29
1.02,76
1. Mats Norlin, Stockholm
2. Mats Liss, Umeå
3. Niklas Lehammer, Stockholm
49,61
51,50
52,36
1. Patrik Isaksson, Solna phs
2. Mattias Andersson, Umeå phs
3. Leif Hedin, Umeå
1.01,35
1.04,69
1.09,56

Hemmabanstävling i pistol & revolver 2003

Grupp Ö, senior     Grupp Ö, veteran     Grupp W7/Sig, senior  
1. Liselott Såmark, Västerort 290 1. Willy Palm, Stockholm 283 1. G Magnusson, Oskarshamn 265
                       
Grupp W7/Sig, veteran   Lag grupp 7/Sig, senior   Lag grupp 7/Sig, veteran  
1. Finn Stridbo, Malung 276 1. Trelleborgspolisens IF 722 1. Stockholmspolisens SF lag 1 517
                       
Lag grupp Ö, senior   Lag grupp Ö, veteran          
1. Trelleborgspolisens IF 809 1. Trelleborgspolisens IF 549        

Landskamp i brottning, Finland 27 september 2003

69 kg
86 kg
86 kg (fristil)
120 kg
69 kg (fristil)
Mikko Kuparinen - Ulf Lundin
Aarne Sillanpää - Magne Hvam
Jussi Vesikko - Ufuk Sen
Eetu Tolvanen - Johan Carlsson
Juha Tuuri - Ulf Lundin
10 - 0
5 - 4
1 - 3
0 - 4
finsk fallseger
86 kg
96 kg
120 kg
74 kg
 
Aarne Sillanpää - Ufuk Sen
Jussi Vesikko - Johan Carlsson
Eeut Tolvanen - Magne Hvam
Heikki Hirvonen - Ulf Lundin
 
7 -0
7 - 4
6 - 1
finsk fall-
seger

SPM i armégevär & kpist, Uddevalla 26-27 september 2003

Kpist fält, senior   Kpist fält, veteran     Kpist bana, senior    
1. Ingemar Jonsson, Trollhättan
2. Torgny Häll, Linköping
3. S-O Elmersson, Uddevalla
55
54
49
1. Bertil Johansson, Säffle
2. Nils-Erik Andersson, Linköping
3. Birger Martinsson, Eskilstuna
52
51
48
1. Henrik Roslund, Stockholm
2. Torgny Häll, Linköping
3. Stefan Lundqvist, Norrtälje
429
426
422
                       
Kpist bana veteran     Lag kpist bana, senior   Lag kpist bana, veteran  
1. Birger Martinsson, Eskilstuna
2. Nils-Erik Andersson, Linköping
3. Willy Palm, Stockholm
421
418
413
1. Linköping
2. Stockholm
3. Norrtälje/Södertörn
662
658
638
  1. Uddevalla
2. Säffle
 
607
583
 
 
                       
Lag kpist fält, senior   Lag kpist fält, veteran   Gevär bana, senior  
1. Linköping
2. Trollhättan
3. Stockholm
105
104
87
  1. Uddevalla
2. Säffle
 
93
77
 
  1. Stefan Lundqvist, Norrtälje
2. Christer Andersson, Linköping
3. Lennart Werme, Karlstad
320
312
304
                       
Gevär bana, veteran   Gevär fält, senior   Gevär fält, veteran  
1. Bertil Brosved, Göteborg
2. Willy Palm, Stockholm
3. Christer Jönsson, Ljungby
276 (19)
276 (10)
271
1. Johan Dahlqvist, Linköping
2. Stefan Lundqvist, Norrtälje
3. Henrik Roslund, Stockholm
35
35
29
1. Sven Hansson, Göteborg
2. Sven-Olof Ohlsson, Olofström
3. Widar Svensson, Halmstad
29
28
28
                       
Lag gevär bana, senior Lag gevär bana, veteran Lag gevär fält, senior Lag gevär fält, veteran
1. Linköping
2. Karlstad
3. Stockholm
431
430
421
1. Göteborg
2. Säffle
3. Ljungby/Halmstad
411
396
396
1. Linköping
2. Norrtälje/Södertälje
3. Karlstad
61
59
45
1. Ljungby/Halmstad
2. Göteborg
3. Säffle
56
52
40

SPM i terränglöpning, Borås 25 september 2003

12000 m, H21     4000 m, H21     4000 m, H35    
1. Anders Ingemarsson, Borås
2. Patric Johansson, Trollhättan
3. Leo Johansson, Alingsås
43,03
44,28
45,12
1. Patric Johansson, Trollhättan
2. Magnus Hammer, Norrköping
 
13,46
15,41
 
1. Lars Karlsson, Mölndal
2. Jan Fryksén, Norrköping
 
14,26
18,07
 
                       
4000 m, H45     4000 m, H50     4000 , D21    
1. Urban Arnesson, Hässleholm
2. Claes Tärnroth, Södertörn
14,49
15,24
1. Börje Haglund, Alingsås
2. Sven Person, Malmö
14,39
16,00
1. Anneli Nilsson, Visby
2. Rebecka Persson, Visby
20,17
20,43
                       
4000 m, D45                    
1. Gunilla Larsson, Borås
2. Karin Persson, Jönköping
19,10
20,23
               

SPM i fotboll, Malmö 17-18 september 2003

Herrar     Skytteligan   Damer     Skytteligan  
1. PHS Sörentorp
2. PHS Växjö
3. Halland
4. Helsingborg
5. Malmö
12
6
6
6
0
9 mål av Mattias Unger
PHS Sörentorp
 
1. Söderort
2. Malmö
3. Göteborg
4. Halland
5. Uppsala
10
8
6
4
0
5 mål av Hanna Sahlberg
Göteborg
 

Nordisk Kriminalkrönika Cup i golf, Eslöv 12 september 2003

A-klassen       B-klassen              
1. Jonni Lindström
2. Stefan Björkegren
3. Lena Öbrink
76
72
70
  1. Leif Olsson
2. Lars Mahler
3. Mats Hansson
81
76
75
         
                   

SPM på cykel, Ludvika 10 september 2003

H21 - 4 x 9,3 km     H30 - 4 x 9,3 km     H40 - 3 x 9,3 km    
1. Peter Eklindh, Skara
2. Marcus Malm, Skövde
3. Joakim Jansson, Örebro
1.38.15
1.48.53
1.56.27
1. Jerker Peinerud, Roslagen
2. Ola Andersson, Borlänge
3. Jens Gustavsson, Ludvika
1.52.20
1.57.10
1.57.55
1. Peter Hökström, Härnösand
2. Jan-Åke Pettersson, Trollhättan
3. Mats Johansson, Alingsås
1.15.06
1.24.20
1.26.47
           
H50 - 3 x 9,3 km   H60 - 2 x 9,3 km   D30 - 2 x 9,3 km  
1. Jan Karlsson, Ystad
2. Paul Granholm, Falun
3. Anders Karlsson, Göteborg
1.10.24
1.32.46
1.38.47
1. Rolf Johansson, Filipstad
2. Rolf Winnerholm, Mölndal
3. Lars Johnsson, Eskilstuna
0.55.03
0.55.09
0.55.46
1. Anneli Gustavsson, Ludvika
2. Anki Niska, Borlänge
 
1.08.10
1.16.17
 

EPM i skytte, Moskva, Ryssland 3-9 september 2003

Gevär 50 m herrar   Luftgevär herrar   Luftpistol damer  
1.H Bichler, Tyskland
9. K Toresson, Sverige
29. S Lundqvist, Sverige
699
587
573
1. S Shedrin, Ryssland
27. K Toresson, Sverige
29. C Andersson, Sverige
698
558
547
1.S Smirnova, Ryssland
9. A Kovanen, Sverige
23. L Såmark, Sverige
483
372
362
           
Luftpistol herrar   Sportpistol damer   Fripistol herrar  
1. F Dumoulin, Frankrike
29. T Ekman, Sverige
34. J Andersson, Sverige
689
563
547
1. M Grozdeva, Bulgarien
11. L Såmark, Sverige
15. A Kovanen, Sverige
689
558
554
1. F Dumoulin, Frankrike
20. F Martinsson, Sverige
24. T Ekman, Sverige
669
529
535
           
Snabbpistol herrar   Grovpistol herrar   Gevär helmatch herrar  
1. F Hurt, Tjeckien
11. U Leth, Sverige
14. P Johansson, Sverige
680
566
558
1. A Parinov, Ryssland
6. U Leth, Sverige
20. C Back, Sverige
581
572
557
1. P Bessy, Frankrike
21. S Lundqvist, Sverige
28. C Andersson, Sverige
1258
1095
1069

SPM i tennis, Stockholm 23-24 augusti 2003

Herrsingel 21     Herrsingel 35     Herrsingel 45    
1. Henrik Johansson
2. Robert Wallin
3. Peter Hyvönen
    1. Tomas Hellgren
2. Michael Eriksson
3. Henrik Allgurin
    1. Lars Ström
2. Lennart Westberg
3. Tomas Lindholm
   
Final: H Johansson - R Wallin 7-6, 6-3 Final: T Hellgren - M Eriksson 6-1, 6-4 Final: L Ström - L Westberg 7-5, 6-4
                       
Herrsingel 60     Herrsingel 65            
1. Hans Månsson
2. Bengt Sjöstrand
3. Roland Andersson
    1. Herlov Ryden
2. Gert Jönsson
3. Arne Liljekvist
           
Final: H Månsson - B Sjöstrand 6-2, 6-3 Final: H Ryden - G Jönsson 1-6, 0-6        
                       
Herrdubbel 21         Herrdubbel 35        
Final: Hyvönen/Johansson - Nordstrand/Johansson 1-6, 0-6 Final: Hellgren/Westberg - Allgurin/Eriksson 4-6, 3-6
                       
Herrdubbel 45         Herrdubbel 60/65      
Final: Lindholm/Jonsson - Ström/Kalldrup 5-7, 5-7 Final: Nilsson/Blomberg - Jönsson/Ryden 1-6, 0-6

SPM i golf, Karlstad 28-29 augusti 2003

Senior       Damer       H-45      
1. Jonas Englund, Stockholm
2. Jan Persson, Stockholm
3. Tomas Vänerfors, Lidköping
143
147
152
1.Sandra Fock, Skövde
2. Lena Öbrink, Malmö
3. Ulrika Herbst, Örebro
157
169
176
1. Hans-Olof Johansson, Kalmar
2. Johan Andersson, Växjö
3.Stefan Rydholm, Södertörn
150
162
163
                       
H-55       Lag              
1. Janne Lundgren, Stockholm
2. Lennart Alenmalm, Sunne
3. Jan-Erik Åkesson, Ljungby
161
164
166
1. Stockholm 1
2. Lidköping 1
3. Kalmar 1
145
155
159
         

SPM i orientering, Sandviken 3-4 september 2003

Klassisk distans                    
D21 -5135 m     D45 - 3630 m     H21 - 8070 m    
1. Malin Jonsson, SKL
2. Annika Lindberg, Stockholm
3. Sofie Backman, PHS
38,20
44,23
45,19
1. Gunilla Larsson, S:a Älvsborg
2. Karin Appelqvist, Norrort
3. Birgitta Svensson, Norrköping
36,49
42,07
57,32
1. Fredrik Svensson, Jönköping
2. Claes Hagstrand, Göteborg
3. Anders Ingemarsson, Södra Ä
56,43
59,07
59,31
                       
H35 - 7110 m     H40 - 6630 m     H45 - 6050 m    
1. Niclas Rasmussen, Lapp-
marken
2. Stefan Aronson, Sydnärke
92,33

94,03
1. Staffan Käll, Växjö
2. Mats Lindkvist, Västerort
 
56,05
80,28
 
1. Per-Ove Wallén, Stockholm
2. Göran Eriksson, Stockholm
3.Bengt Jonsson, Göteborg
48,38
54,32
56,02
                       
H50 - 5135 m     H55 - 5135 m     H60 - 4260 m    
1. Roland Svensson, Skövde
2. Örjan Stahl, Falun
3. Thomas Hoff, Roslagen
44,38
48,41
50,26
1. Thomas Kleist, Motala
2. Hans Engström, Norrköping
3. Claus Petersén, Motala
46,20
49,30
50,51
1. Hans Carlsson, Stockholm
2. Thomas Scherlin, Stockholm
3. H-Å Christiansson, Västervik
37,52
44,54
45,02
                       
H65 - 3630 m     H70 - 3450 m     H75 - 2810 m    
1. Lennart Östanbäck, Södra Ä
2. Åke Axelsson, Göteborg
3. Bengt Albinsson, Västerås
38,44
39,28
49,51
1. Per-Johan Persson, Linköping
2. Ramon Berger, Motala
3. Göte Brunzelius, Stockholm
42,42
43,32
56,37
1. Arne Nordahl, Ängelholm
2. Rune Isaksson, Helsingborg
3. Erland Lindkvist, Visby
33,35
38,49
51,43
                       
H80 - 2810 m                    
1. Stig Janzon, Köping
2. K-G Ardebäck, Borlänge
65,52
77,57
               
                       
Kort distans                    
D21 - 3780 m     D45 - 2780 m     H21 - 4335 m    
1. Malin Jonsson, SKL
2. Annika Lindberg, Stockholm
3. Karolina Engström, Norrköping
29,08
35,01
44,59
1. Gunilla Larsson, S:a Älvsborg
2. Margareta Tidman, Norrköping
3. Karin Appelqvist, Norrort
28,45
34,43
35,18
1. Fredrik Svensson, Jönköping
2. Claes Hagstrand, Göteborg
3. Mats Ljungkvist, Växjö
31,15
31,32
32,16
                       
H35 - 4050 m     H40 - 3780 m     H45 - 3780 m    
1. Stefan Aronson, Sydnärke
2. Niclas Rasmusson, Lapp-
marken
46,17
55,38
 
1. Staffan Käll, Växjö
2. Mats Lindkvist, Västerort
3. Stefan Eriksson, Västerås
34,34
51,14
60,38
1. Per-Ove Wallén, Stockholm
2. Bengt Kärrström, Stockholm
3. Göran Eriksson, Södertälje
32,14
34,16
34,44
                       
H50 - 3460 m     H55 - 3460 m     H60 - 2970 m    
1. Roland Svensson, Skövde
2. Åke Marmsten, Umeå
3. Eje Dahl, Sydnärke
26,48
31,07
32,19
1. Thomas Kleist, Motala
2. Claus Petersén, Motala
3. Bo Norbäck, Stockholm
30,49
34,35
36,09
1. Hans Carlsson, Stockholm
2. Rogert Hägg, Roslagen
3. H-Å Christiansson, Västervik
25,27
28,33
30,04
                       
H65 - 2780 m     H70 - 2380 m     H75 - 2380 m    
1. Åke Axelsson, Göteborg
2. Ola Kleist, Linköping
3. Ove Berggården, Linköping
30,42
32,16
34,22
1. Göte Brunzelius, Stockholm
2. Ramon Berger, Motala
3. Per-Johan Persson, Linköping
31,37
32,16
32,59
1. Arne Nordahl, Ängelholm
2. Rune Isaksson, Helsingborg
3. Erland Lindkvist, Visby
32,26
34,36
43,04
                       
H80 - 2380 m                    
1. Stig Janzon, Köping 48,51                

Hemmabanstävling i armégevär 2003

Seniorer     Veteraner    
1. Stefan Lundqvist, Roslagen
2. Benny Levin, Visby
3. Johan Dahlqvist, Linköping
4. Henrik Roslund, Stockholm
Tallrikspoäng upphör
5. Micael Levin, Visby
6. Tomas Bandholtz, Visby
7. Ulf Söderström, Karlstad
8. Tommy Palmgren, Linköping
9. Niklas Olsen, Karlstad
10. Lennart Karlsson, Karlstad
11. Torgny Häll, Linköping
12. Krister Toresson, Örebro
13. Mikael Skoglund, Karlstad

 
150-12
150-11
150-8
140-7

148-5
147-7
147-5
146-6
146-5
146-5
146-4
140-2
137-3

 
  1. Willy Palm, Stockholm
2. Ulf Hynning, Malmö
3. Claes Johansson, Stockholm
4. Jan Sjögren, Jönköping
5. Jan Westerberg, Södertälje
Tallrikspoäng upphör
6. Nils-Erik Andersson, Linköping
7.Sven-Olof Ohlsson, Olofström
8. Rune Olsson, Malmö
9. Runar Evertsson, Linköping
10. Bertil Önnerheim, Malmö
11. Jan Rosén, Malmö
12. Lars-Erik Jansson, Falun
13. Rolf Johansson, Falun
14. Sven-Erik Mases, Falun
15. Sven-Erik Käck, Falun
148-6
147-4
145-4
144-3
140-3

138-4
138-3
136-3
135-4
131-1
126-2
126-0
117-0
114-0
109-0
 
                       
Lag seniorer         Lag veteraner        
1. Visbypolisens Idrotts och skytteklubb
2. Linköpingspolisens skytteklubb
3. Karlstadspolisens Idrotts- och skytteförening
445-23
442-18
439-15
1. Stockholmspolisens skytteförening
2. Malmö Polismäns Gymnastik- och IF
3. Linköpingspolisens Skytteklubb
293-10
278-5
273-8
                       

SPM i springskytte, Borås 1 augusti 2003

H21       H35       D35      
1. Våge Strålin, Arvika
2. Robert Stenberg, Trollhättan
3. Fredrik Eriksson, PHS Umeå
48,45
53,52
66,26
1. Tomas Hult, Södertälje
2. Jan Andersson, Mora
3. Hans Nylund, Mora
47,52
49,50
51,32
1. Annie hult, Stockholm
2. Christina Bergström, Södertälje
3. Gunilla Larsson, S:a Älvsborg
62,35
78,23
82,52
                       
H50       H60       H65      
1. Lennart Rehnström, Norrort
2. Kent Borlid, Gävle
3. Lars-Olof Lundh, Örebro
53,03
58,18
58,57
1. Bengt Eriksson, Stockholm
2. Stig Eriksson, Kalmar
3. Bengt-Olov Nordh, Örebro
63,32
64,43
66,42
1. Harry Gülich, Gävle
2. Hans Peterson, Kalmar
3. Wolger Runsten, Stockholm
68,12
70,42
78,50
                       
Lagtävling     Stafett öppen     Stafett veteraner  
1. Stockholm lag 1
2. Värmland
3. Stockholm lag 2
166,91
170,10
194,68
  1. Värmland
2. Stockholm lag 1
3. Dalarna/Västra Götaland
15,34
16,38
16,39
  1. Stockholm
2. Örebro
3. Gävle
11,27
11,28
14,09
                       

NPM i fotboll, Stavanger, Norge 16-22 juni 2003

Herrar Målskillnad Poäng Damer Målskillnad Poäng
1. Danmark 13-2 10 1. Norge 8-1 6
2. Sverige 7-1 10 2. Sverige 7-3 3
3. Norge 5-6 6 3. Danmark 1-12 0
4. Finland 4-8 3
5. Island 2-14 0
Danmark nordiska herrmästare i fotboll Norge nordiska dammästare i fotboll

EPM i bordtennis, Neuville en Ferrain, Frankrike 12-15 juni 2003

  Herrar lag (20 nationer)        
1 Frankrike (Courtois/Lefebvre/Lemoine) Finalresultat:
2 Lettland (Vasilijevs/Isaievs/Osis) Frankrike - Lettland 4-1
7 Sverige (Ahlgren/Gartér/Löw/Mattsson)
Damer lag
1 Ryssland (Koulagina/Kotova) Finalresultat:
2 Lettland (Jozepsone/Kirilova) Ryssland - Lettland 3-0
Herrar singel Damer singel
1 Sylvain Courtois Frankrike 1 Tatiana Koulagina   Ryssland
2 Mikhail Khomutov Ryssland 2 Sylvie Plaisant   Frankrike
8 Håkan Ahlgren Sverige
11 Rickard Gartér Sverige
13 Daniel Mattsson Sverige Damer dubbel
14 Christer Löw Sverige 1 Koulagina/Kotova   Ryssland
2 Plaisant/Pellerin   Frankrike
Herrar dubbel
1 Lefebvre/Courtois Frankrike
2 Neacsu/Manescu Rumänien Mixed dubbel
7 Ahlgren/Mattsson Sverige 1 Lefebvre/Plaisant   Frankrike
12 Gartér/Löw Sverige 2 Khomutov/Koulagina   Ryssland

EPM i tennis, Waalwijk, Holland 7-12 juni 2003

 Herrar singel
1.       Gabriel Moraru Rumänien
oplac. Håkan Nordstrand Sverige utslagen i 1:a slutspelsomgång
oplac. Henrik Johansson Sverige utslagen i 1:a slutspelsomgång
Herrar dubbel
1.      Cosac/Mozes Rumänien
oplac.Nordstrand/Johansson Sverige utslagna i 2:a omgången
Damer singel
1. Frauke Eppert Tyskland
Inga svenska deltagare
Damer dubbel
1. Eppert/Meyer Tyskland
Inga svenska deltagare

SPM i friidrott, Göteborg 13-14 juni 2003

Polisfemkamp, Herrar 21 Poäng Polisfemkamp, Herrar 35           Poäng
1 Patrik Isaksson PHS Sthlm 3639,0 1 Anders Lycke Göteborg 2848,0
2 Carl Johansson PHS Sthlm 3582,5 2 L-G Ekstrand Göteborg 2536,5
100 meter, Herrar 21 100 meter, Damer
1 Marcus Tinnert Kalmar 11,66 1 Karin Jönsson PHS Växjö 12,03
2 Tommy Björnqvist Örebro 11,74 2 Linda Escar Göteborg 13,39
100 meter, Herrar 35 100 meter, Herrar 50
1 Göran Gustavsson Uddevall 14,19 1 Christer Magnusson Göteborg 14,47
400 meter, Herrar 21
1 Tommy Björnqvist Örebro 57,64
2 Marcus Tinnert Kalmar 59,28
800 meter, Herrar 21 800 meter, Damer
1 Patric Johansson Trollhättan 2.14,38 1 Frida Skarin PHS Sthlm 2.20,52
2 Magnus Forsberg Linköping 2.14,95 2 Anna Rosenberg Göteborg 2.20,52
1500 meter, Herrar 21 1500 meter, Herrar 35
1 Patric Johansson Trollhättan 4.30,74 1 Mikael Sjöstedt Kungsbacka 4.31,16
2 Thomas Josarp Göteborg 5.02,59 2 Lars Karlsson Göteborg 4.32,42
5000 meter, Herrar 21 5000 meter, Herrar 35
1 Patric Johansson Trollhättan 17.31,48 1 Mikael Sjöstedt Kungsbacka 17.40,71
2 Thomas Josarp Göteborg 18.44,92 2 Peter Ljungdahl Göteborg 19.20,20
Stafett 4 x 100 meter, Herrar Stafett 4 x 100 meter, Damer
1 Örebro 50,76 1 Göteborg, lag 1 60,08
2 Västra Götaland 54,65 2 Göteborg, lag 2 61,54
Stafett 1000 meter Höjdhopp, Herrar
1 Örebro 2.25,32 1 Mats Doverstav S älvsborg 160
2 Göteborg 2.40,34 2 Ola Winqvist Göteborg 150
Längdhopp, Herrar 21 Längdhopp, Damer
1 Carl Johansson PHS Sthlm 5,78 1 Linda Escar Göteborg 4,47
2 Patric Johansson Trollhättan 5,26 2 Christin Olsson Göteborg 3,81
Längdhopp, Herrar 35 Spjut, Herrar 21
1 Mats Hvit Göteborg 5,11 1 Urban Svedberg PHS Sthlm 52,07
2 Magnus Forsberg Linköping 5,06 2 Daniel Nornvall PHS Sthlm 49,01
Diskus, Herrar 21 Diskus, Herrar 35
1 Daniel Nornvall PHS Sthlm 43,10 1 Magnus Jacobsson Strängnäs 27,66
2 Urban Svedberg PHS Sthlm 22,39 2 Ola Winqvist Göteborg 24,05
Diskus, Herrar 50 Diskus, Damer
1 Esse Fredriksson Göteborg 21,26 1 Erika Andersson Göteborg 39,48
2 Rolf Nyqvist Sundsvall 21,24 2 Anette Eriksson Halmstad 26,53
Kula, Herrar 21 Kula, Herrar 35
1 Daniel Nornvall PHS Sthlm 12,33 1 Anders Lycke Göteborg 10,60
2 Patrik Isaksson PHS Sthlm 11,49 2 Magnus Jacobsson Strängnäs 10,48
Kula, Damer
1 Anette Eriksson Halmstad 10,12
2 Erika Andersson Göteborg 9,99

SPM i beachvolleyboll, Tylösand 29-30 maj 2003

Herrar Mixed Damer
1. Halmstad (Norberg/Bengtsson) 1. Halmstad 1. Halmstad (Anderberg/Johnsson)
2. Halmstad (Luthman/Eliasson) 2.Uddevalla 2. Göteborg (Sahlberg/Olsson)
3. Uddevalla (Boström/Hult)
 
3. Uddevalla
 
3. Halmstad (Bengtsson/Svensson/Abrahamsson)

SPM i sport- och fältskytte, Stockholm 20-23 maj 2003

Fullständig resultatlista >>>

SPM i halvmaraton, Göteborg 17 maj 2003

Damer 21 Herrar 21
1 Anna Stavlind PHS Sthlm 1.24,19 1 Peter Öhman PHS Sthlm 1.12,54
2 Susanna Persson Malmö 1.31,53 2 Patric Johansson PHS Sthlm 1.18.44
3 Frida Skarin PHS Sthlm 1.33,31 3 Jerker Mattsson PHS Sthlm 1.18,55
Damer 35 Herrar 35
1 Gunilla Broman Linköping 1.39,00 1 Peter Åkesson Karlskrona 1.17,36
2 Lena Runströmer PHS Sthlm 1.40,57 2 Ulf Andersson Skövde 1.24,27
3 Maria Claesson Västerort 1.46,35 3 Magnus Forsberg Linköping 1.24,38
Herrar 40
  1 Leo Johansson Alingsås 1.19,28
2 Lars Karlsson Mölndal 1.25,11
3 Thomas Håkansson Göteborg 1.32,56

SPM i innebandy, Falun 15-16 maj 2003

Herrar
1 Kalmar Finalresultat: Kalmar - Dalarna, 2-1
2 Dalarna
3 Södertörn
4 Göteborg
Damer
1 Göteborg Finalresultat: Göteborg - Södertörn, 5-0
2 Söderort
3 Malmö
4 Västerort

Internationell polistävling i orientering, Ungern 9-11 maj 2003

Kortdistans (soathlon)
H 21 H 35
1 Gabor Szörenyi Ungern 1 Rainer Wichmann Tyskland
8 Fredrik Svensson Sverige 6 Per Sjöberg Sverige
9 Staffan Käll Sverige
H 45
1 Urban Arnesson Sverige H 55
3 Roland Svensson Sverige 1 Hans Carlsson Sverige
4 Bengt Kärrström Sverige 3 Lennart Östanbäck Sverige
6 Bengt Jonsson Sverige
D 45
D 21 1 Margit Jenei Ungern
1 Annika Lindberg Sverige 2 Gunilla Larsson Sverige
Klassiskt
H 21 H 35
1 Gergely Halona Ungern 1 Rainer Wichmann Tyskland
4 Fredrik Svensson Sverige 4 Staffan Käll Sverige
H 45 H 55
1 Urban Arnesson Sverige 1 Hans Carlsson Sverige
4 Roland Svensson Sverige
5 Bengt Jonsson Sverige D 45
7 Bengt Kärrström Sverige 1 Magda Horvàth Ungern
2 Gunilla Larsson Sverige
D 21
1 Maria Olsson Sverige
Stafett, H 21 Stafett, H 35
1 Ungern 1 1 Tyskland
2 Finland 1 2 Sverige
3 Finland 2 3 Ungern
4 Sverige
Stafett, D 21
Stafett, H 45 1 Finland
1 Sverige 2 2 Ungern
2 Tyskland 3 Sverige
3 Sverige 1
Stafett, D 35
Femnationslandskamp (sammanlagt) 1 Ungern 1
1 Ungern 2 Sverige
2 Sverige 3 Ungern 2
3 Finland
4 Tyskland
5 England

SPM i handboll, Stockholm 6-7 maj 2003

Herrar Grupp 1 Målskillnad Poäng Herrar grupp 2 Målskillnad Poäng
1. Lund 67-46 6 1. PHS Sthlm 39-23 4
2. Västerort 49-42 3 2.Malmö 35-30 2
3. V Götaland 48-56 2 3.PHS Umeå 19-40 2
4. PHS Växjö 44-64 1
Final Match om 3:e pris
Lund - PHS Stockholm, 27 - 26 Västerort - Malmö, 10 - 9
Damer Gruppspel Målskillnad Poäng
1. Stockholm 43-21 6
2. Stockholms län 37-26 4
3. V Götaland 32-38 2
4. PHS Sthlm 22-53 0
Final Match om 3:e pris
Stockholm - Stockholms län, 16 - 11 Västra Götaland - PHS Stockholm, 13 - 4

SPM i bowling, Umeå 2-3 maj 2003

Herrar seniorer (23 deltagare) Poäng Herrar oldboys (12 deltagare)    Poäng
1 Lars-Erik Andersson Umeå 3089 1 Christer Skough Malmö 2919
2 Per-Olof Buller Skövde 2803 2 Bertil Gustafsson Malmö 2635
3 Lennart Strindlund Västerås 2620 3 Lars Öberg Umeå 2603
Damer (4 deltagare) Resultatlista oavsett klass
1 Eva-Lott Tengqvist Sundsvall 2940 1 Lars-Erik Andersson Umeå 3089
2 Lena Öbrink Malmö 1339 2 Eva-Lott Tengqvist Sundsvall 2940
3 Lena Olsson Malmö 1292 3 Christer Skough Malmö 2919
Mästarnas Mästare Spurtpris insatstävling (tre sista kvalen)
1 Lars-Erik Andersson Umeå 1 Lars-Erik Andersson Umeå 735
2 Eva-Lott Tengqvist Sundsvall 2 Mikael Karlsson PHS Växjö 673
3 Christer Skough Malmö 3 Eva-Lott Tengqvist Sundsvall 630
4-mannalag  2-mannalag
1 Umeå     (Burström/Lindberg/Andersson/Öberg) 1 Umeå      (Andersson/Öberg)
2 Malmö 1 (Skough/Stenbäck/Sundeberg/Johannesson) 2 Malmö 1  (Skough/Stenbäck)
3 Karlstad (Einarsson/Lövgren/Mathiasson/Lindblom) 3 Västerås  (Eriksson/Lind)

 Nordiska studentmästerskapen i polisfemkamp, Tammerfors, Finland den 26 april 2003

Herrar individuellt (24 deltagare) Damer individuellt (13 deltagare)
1 Fredrik Sundberg Sverige 1 Trine Fisker Danmark
2 John Lindholm Finland 2 Johanna Pallin Sverige
3 Tomi Keskinen Finland 3 Lisa Dyrendahl Norge
4 Patrik Isaksson Sverige 7 Anette Svensson Sverige
6 Carl Johansson Sverige 9 Karin Brokopp Sverige
10 Peter Lindqvist Sverige
13 Patrik Johansson Sverige
Herrar lag  Damer lag
1 Sverige 15605 poäng 1 Norge 7516 poäng
2 Finland 14934 2 Sverige 7477
3 Island 13480 3 Finland 7100
4 Danmark 12170 4 Danmark 6729
5 Norge 11790 5 Island 3776,5

 SPM i styrkelyft & bänkpress, Stockholm den 26 april 2003

Herrar bänkpress klass 75 kg Herrar bänkpress klass 82,5 kg
1 Aris Janisels Stockholm 150,0 kg 1 Johan Leijon Göteborg 180,0 kg
Herrar bänkpress klass 90 kg Herrar bänkpress klass 100 kg
1 Peter Wittbolt Stockholm 160,0 kg 1 Stefan Eklund Stockholm 180,0 kg
Herrar bänkpress klass 110 kg Herrar bänkpress klass +125 kg
1 Jonas Häger Göteborg 177,5 kg 1 Ulf Wiklund Sundsvall 287,5 kg
Damer bänkpress enligt koefficient kg / poäng
1 Pernilla Oldentoft Göteborg 77,5 / 88,84
Herrar styrkelyft klass 75 kg Herrar styrkelyft klass 82,5 kg
1 Leif Wetterskog Göteborg 530,0 kg 1 Robin Grenhed PHS 642,5 kg
Herrar styrkelyft klass 90 kg Herrar styrkelyft klass 100 kg
1 Mikael Svanström PHS 160,0 kg 1 Lars Nordqvist Stockholm 700,0 kg
Herrar styrkelyft klass 110 kg Herrar styrkelyft enligt koefficient
1 Jonas Häger Göteborg 662,5 kg 1 Lars Nordqvist Stockholm

EPM i judo, Sopron, Ungern 4-7 april 2003

Herrar +100 kg  Herrar 100 kg
1 Gabriel Muntenau Bulgarien 1 Henry Hubert Tyskland
Opl Ulf Bark Sverige Opl Ola B Sverige
Herrar 90 kg  Herrar 81 kg
1 Dimitri Parakhine Ryssland 1 Sylvio Adigery Frankrike
Opl Lars Adolfsson Sverige Opl Peter Tedeholm Sverige
Herrar 73 kg  Herrar 66 kg
1 Vladimir Vuckovic Serbien/Montenegro 1 Laurent Cormao Frankrike
Damer +78 kg  Damer 78 kg
1
 
Mara Kovacevic
 
Serbien/Montenegro
 
1
 
Mirande van der Broek Nederländerna
 
Damer 70 kg  Damer 63 kg
1 Tatiana Koutepova Ryssland 1 Christelle Faure Frankrike
Opl Anne Herlenius-Sjö Sverige
Nationstävlingen
1  Frankrike
2  Ryssland
3  Tyskland

SPM i badminton, Jönköping 15-16 mars 2003

Herrar seniorer singel Herrar oldtimers 36 singel
1 Teodor Smedius Göteborg 1 Kent Halldin Bästkusten
2 Ingvar Larsson NGIK 2 Mats Gard JPSIF
3 Adrian Lucaci GPIF 3 Ove Törnqvist Motala
Finalresultat: Finalresultat:
Smedius-Larsson
6-15, 15-3, 15-6
Halldin-Gard
15-0, 15-3
Herrar oldtimers 46 singel Herrar oldtimers 56 singel
1 Dennis Johansson Motala 1 Jan Ohlsson Karlshamn
2 Gert Kvick JPSIF 2 Tore Svensson Karlshamn
3 Egon Persson Motala
Finalresultat: Finalresultat:
Johansson-Kvick
10-15, 15-1. 15-11
Ohlsson-Svensson
15-6, 15-7
Herrar seniorer dubbel Herrar oldtimers 36 dubbel
1 Smedius/Lucaci Göteborg 1 Halldin/Hjelte Bästkusten
2 Larsson/Allgurin NGIK/Värnamo 2 Persson/Johansson Motala
3 Nilsson/Elmeljung PHSV 3 Allgurin/Kvick Värnamo/JPSIF
Finalresultat: Finalresultat:
Smedius/Lucaci-Larsson/Allgurin
15-6, 15-6
Halldin/hjelte-Persson/Johansson
15-13, 15-6
Herrar oldtimers 46 dubbel Mixed dubbel
1 Larsson/Johansson Motala 1 Smedius/Escar Göteborg
2 Svensson/Pettersson Motala 2 Larsson/Närfors PHSS/Bästkusten
3 Fransson/Kvick JPSIF 3 Halldin/Karlsson Bästkusten
Finalresultat: Finalresultat:
Larsson/Johansson-Svensson/Pettersson
15-3, 15-3
Smedius/Escar-Larsson/Närfors
10-13, 11-2, 11-5
Damer singel Damer dubbel
1 Linda Escar Göteborg 1 Närfors/Karlsson PHSS/Bästkusten
2 Cecilia Närfors PHSS 2 Escar/Svensson Göteborg/Motala
3 Gittan Karlsson Bästkusten
Finalresultat: Finalresultat:
Escar-Närfors
11-0, 11-1
Närfors/Karlsson-Escar/Svensson
11-5, 11-3

SPM i rinkbandy, Västerås 13 mars 2003

Grupp A Målskillnad  Poäng Grupp B Målskillnad Poäng
1. SPIF/Piketen +18  8 1.SPIF/Livvakterna +16 7
2. Västmanland +15  6 2.Gävle - 8 5
3. Uppsala + 1  4 3.Örebro - 3 5
4. Gotland -11  2 4.Västerort - 5 3
5. Östergötland -23  0 5.Södertälje -18 0
Final Match om 3:e pris
SPIF/Piketen - SPIF/Livvakterna 
12 - 5
Västmanland - Gävle
9-5
Slutställning SPM i bandy 2003 Skytteligan Mål
Guld SPIF/Piketen 1. Magnus Axelsson, SPIF/Piketen 15
Silver SPIF/Livvakterna 2. Stefan Gustavsson, SPIF/Livvakterna 11
Brons Västmanland 3. Lars Lindskog, Västerort 10

NPM på skidor, Geilo, Norge 4-6 mars 2003

Skidskytte 7,5 km fri stil, damer  Skidskytte 10 km fri stil, herrar
1 Nina Aleksandersen Norge 26,06 1 Jarmo Heikkinen Finland 27,50
2 Anna Eriksson Sverige 26,10 2 Henrik Brörs Norge 28,46
3 Seija Hänninnen Finland 26,25 3 Jyrki Kotro Finland 28,51
6 Jennie Blixt Sverige 28,12 6 Claes Berglund Sverige 30,22
8 Marie Moberg Sverige 29,03 13 Våge Strålin Sverige 33,15
Skidskytte jaktstart 10 km fri stil, damer
 
Skidskytte jaktstart 12,5 km fri stil, herrar
1 Anna Eriksson Sverige 1.03,33 1 Jarmo Heikkinen Finland 1.05,52
2 Nina Aleksandersen Norge 1.04,53 2 Henrik Brörs Norge 1.09,16
3 Seija Hänninnen Finland 1.08,00 3 Jyrki Kotro Finland 1.09,40
4 Jennie Blixt Sverige 1.08,41 5 Claes Berglund Sverige 1.13,21
6 Marie Moberg Sverige 1.09,57 12 Våge Strålin Sverige 1.18,49
Längdåkning 5 km klassisk stil, damer
 
Längdåkning 10 km klassisk stil, herrar
1 Heidi Andersen Norge 13,59 1 Lars Öberg Sverige 24,43
2 Anna Eriksson Sverige 14,10 1 Markus Väölimäki Finland 24,43
3 Bente Uglem Norge 14,14 3 Antti Muurinen Finland 24,48
5 Linnea Liljergren Sverige 14,25 10 Anders Sjöberg Sverige 25,33
9 Christina Toffia Sverige 15,38
Längdåkning jaktstart 5 km klassisk stil, damer
 
Längdåkning jaktstart 10 km klassisk stil, herrar
1 Heidi Andersen Norge 1 Markus Väölimäki Finland 48,14
2 Linnea Liljergren Sverige 2 Lars Öberg Sverige 48,32
2 Elina Pohjoisaho Finland 3 Antti Muurinen Finland 48,37
11 Anders Sjöberg Sverige 50,55
Skidskytte 3 x 7,5 km fri stil, damer Skidskytte 3 x 7,5 km fri stil, herrar
1
 
Sverige
(Blixt-Moberg-Eriksson)
1.32,01
 
1
 
Finland 1
(Heikkinen-Havisto-Kortro)
1.14,47
 
2
 
Finland
(Haavisto-Räsänen-Hänninnen)
1.35,35
 
2
 
Sverige
(Öberg-Strålin-Berglund)
1.15,21
 
3
 
Norge
(Alexandersen-Fuglehaug-Fossum)
1.36,19
 
3
 
Norge 1
(Landöy-Fjellbu-Brörs)
1.15,51
 
Längdåkning 3 x 5 km, damer
 (stil: klassisk-fri-fri)
Längdåkning 3 x 10 km, herrar
(stil: klassisk-fri-fri)
1
 
Finland
(Pohjoisaho-Lampio-Lehtinen)
47,05
 
1 Finland
(Roinimem-Muurinen-Välimäki)
1.19,15
 
2
 
Norge
(Uglem-Daehli-Andersen)
47,38
 
2
 
Norge
(Eide-Säter-Strand)
1.21,55
 
3
 
Sverige
(Eriksson-Toffia-Liljergren)
48,46
 
3
 
Sverige
(Öberg-Sjöberg-Berglund)
1.23,07
 
Storslalom, damer Storslalom, herrar
1 Eva Adelgren Norge 1.42,48 1 Stein Soknes Norge 1.36,38
2 Carina Wikström Sverige + 2,57 2 Ole Bere Norge + 2,32
3 Christine Isöy Norge + 9,59 3 Odd Fossland Norge + 5,31
4 Fredrik Wiggerud Sverige + 6,35
5 Jerker Peinerud Sverige + 6,68
6 Patrik Ågren Sverige + 6,78
Slalom, damer Slalom, herrar
1 Eva Adelgren Norge 1.19,09 1 Ole Bere Norge 1.11,81
2 Christine Isöy Norge + 7,12 2 Kjell Bergström Norge + 2,19
3 Carina Wikström Sverige + 7,76 3 Fredrik Wiggerud Sverige + 5,95
4 Jerker Peinerud Sverige + 6,86
5 Patrik Ågren Sverige + 7,21

SPM på skidor, Sollefteå 17-20 februari 2003

Längdåkning 5 km klassisk stil, D21 Minuter Längdåkning 5 km klassisk stil, D35
1 Anna Eriksson Örebro 17,16 1 Marie Moberg Sundsvall 18,42
2 Linnéa Liljergren PHS 17,57 2 Annie Hult Stockholm 19,56
3 Christina Toffia Malmö 18,40 3 Åsa Marmsten Umeå 21,39
Längdåkning 15 km klassisk stil, H21 Längdåkning 10 km klassisk stil, 'H35
1 Lars Öberg Haparanda 49,01 1 Kjell Bond Borlänge 33,57
2 Linnéa Liljergren PHS 50,11 2 Mikael Saveman Umeå 40,25
3 Christina Toffia Malmö 51,33 3 Håkan Eriksson Karlstad 40,30
Längdåkning 10 km klassisk stil, H40 Längdåkning 10 km klassisk stil, H45
1 Tomas Hult Södertälje 32,06 1 Stefan Söderberg Karlstad 36,01
2 Anders Wikström Umeå 34,59 2 Peter Högström Härnösand 36,48
3 Magnus Svensson Åmål 35,14 3 Bengt Kärrström Stockholm 37,59
Längdåkning 10 km klassisk stil, H50 Längdåkning 10 km klassisk stil, H55
1 Östen Karlsson Lycksele 34,54 1 Våge Strålin Karlstad 35,48
2 Roine Norström Kiruna 35,50 2 Lars-olof Lundh Örebro 37,02
3 Karl-Ivan Jonsson Jämtland 35,57 3 Kent Borlid Gävle 40,26
Längdåkning 10 km klassisk stil, H60 Längdåkning 5 km klassisk stil, H65
1 Kjell Holmbom Gällivare 36,23 1 Åke Edlund Lycksele 21,05
2 Kjell-Erik Eriksson Lycksele 37,12 2 Bror Frisendahl Sollefteå 23,37
3 Bengt-Olov Nordh Örebro 38,02
Skidskytte 10 km fri stil, D21 Skidskytte 10 km fri stil, D40
1 Anna Eriksson Örebro 45,03 1 Annie Hult Stockholm 49,27
2 Marie Moberg Sundsvall +3,48 2 Eva Korpela Sollefteå +1,32
3 Jennie Blixt Sundsvall +8,17 3 Åsa Marmsten Umeå +2,42
Skidskytte 12,5 km fri stil, H21 Skidskytte 12,5 km fri stil, H35
1 Claes Berglund Ludvika 48,53 1 Tomas Hult Södertälje 48,17
2 Erik Borglund Härnösand +0,53 2 Kjell Bond Borlänge +7,41
3 Våge Strålin Karlstad +2,16 3 Mats Eriksson Örnsköldsvik +10,34
Skidskytte 10 km fri stil, H45 Skidskytte 10 km fri stil, H55
1 Roine Norström Kiruna 41,31 1 Kjell-Erik Eriksson Lycksele 44,32
2 Peter Högström Härnösand +6,45 2 Kent Borlid Gävle +2,20
3 Stefan Söderberg Karlstad +7,12 3 Thore Hedlund Haparanda +3,36
Skidskytte 10 km fri stil, H65
1 Åke Edlund Lycksele 50,08
2 Harry Gulich Gävle +5,28
Skidfältskytte 10 km klassisk stil, D21 Skidfältskytte 10 km klassisk stil, D40
1 Anna Eriksson Örebro 1.19,03 1 Annie Hult Stockholm 1.07,24
2 Jennie Blixt Sundsvall +5,50 2 Åsa Marmsten Umeå +17,03
3 Marie Moberg Sundsvall +13,11 3 Christina Bergström Södertälje +32,05
Skidfältskytte 10 km klassisk stil, H21 Skidfältskytte 10 km klassisk stil, H35
1 Våge Strålin Karlstad 52,40 1 Peter Moberg Sundsvall 1.18,53
2 Niklas Olsen Karlstad +6,18 2 Håkan Eriksson Karlstad +4,18
3 Claes Berglund Ludvika +15,46 3 Kjell Bond Borlänge +9,15
Skidfältskytte 10 km klassisk stil, H40 Skidfältskytte 10 km klassisk stil, H45
1 Tomas Hult Södertälje 48,19 1 Peter Högström Härnösand 1.08,31
2 Lennart Paulsson Jämtland +16,21 2 Bengt Kärrström Stockholm +7,31
3 Jan Granqvist Piteå +16,52 3 Kenneth Nilsson Krhmn +8,24
Skidfältskytte 10 km klassisk stil, H50 Skidfältskytte 10 km klassisk stil, H55
1 Sune Söderström Stockholm 1.07,50 1 Sven-Olov Wikström Skellefteå 1.10,26
2 Roine Norström Kiruna +11,20 2 Hans-Erik Åkerlund Eskilstuna +6,35
3 Sölve Persson Sollefteå +23,43 3 Kent Borlid Gävle +13,09
Skidfältskytte 10 km klassisk stil, H60 Skidfältskytte 10 km klassisk stil, H65
1 Paul Persson Hudiksvall 1.02,16 1 Harry Gulich Gävle 1.18,58
2 Ingemar Nordström Piteå +5,04 2 Åke Edlund Lycksele +11,52
3 Kjell-Erik Eriksson Lycksele +8,50 3 Lennart Saxerud Krhmn +23,27
Slalom, H21 Slalom, H35
1 Jerker Peinerud Roslagen 1.44,21 1 Fredrik Wiggerud Södertörn 1.41,26
2 Andreas Hagvärn PHS 1.57,12 2 Patrik Ågren Örnsköldsvik 1.45,10
3 Tony Tarander Roslagen 1.57,32 3 Anders Åberg Umeå 1.55,34
Slalom, D21
1 Carina Wikström Skellefteå 1.52,44
2 Åsa Sjöström Umeå 2.27,23
Storslalom, H21 Storslalom, H35
1 Jerker Peinerud Roslagen 2.04,14 1 Fredrik Wiggerud Södertörn 2.04,72
2 Magnus Andreasson Göteborg 2.10,93 2 Patrik Ågren Örnsköldsvik 2.07,11
3 Andreas Hagvärn PHS 2.13,07 3 Anders Åberg Umeå 2.11,05
Storslalom, D21 Storslalom, D35
1 Renee Gillisson Västerort 2.37,87 1 Carina Wikström Skellefteå 2.09,81
2 Kristina Toffia Malmö 2.41,75 2 Annie Hult Stockholm 3.17,27
3 Åsa Sjöström Umeå 2.51,36
Kombinerat (längd+storslalom), H21 Poäng Kombinerat, H35
1 Magnus Andreasson Göteborg 540,6 1 Anders Wikström Umeå 236,4
2 Niklas Hedlund Umeå 610,4 2 Magnus Svensson Åmål 371,4
3 Andreas Bengtsson Halmstad 693,0 3 Anders Åberg Umeå 389,4
Kombinerat, D21 Kombinerat, D35
1 Kristina Toffia Malmö 146,0 1 Carina Wikström Skellefteå 379,2
2 Renee Gillisson Västerort 281,0 2 Annie Hult Stockholm 623,0
Stafett H21/D21 Stafett H40/D40
1
 
Norrbotten (Kalle Alatalo/Kjell Holmbom/Lars Öberg)
 
1
 
Karlstad (Våge Strålin/Steve Pettersson/Stefan Söderberg)
Patrullfälttävlan, klass 1 Patrullfälttävlan, klass 2
1
 
Stockholm
(Bengt Kärrström/Sune Söderström/Tomas Hult)
1
 
Västerbotten (Åke Marmsten/Kjell-Erik Eriksson/Östen Karlsson)

SPM i bordtennis, Solna 15-16 februari 2003

Herrar öppen singel Herrar oldboys singel
1 Håkan Ahlgren Västerort 1 Raymond Jönsson Göteborg
2 Daniel Mattsson Västerort 2 Stefan Nilsson Malmö
3 Rickard Gartér Helsingborg 3 Tomas Wänerfors Lidköping
4 Martin Södervall Sundsvall 4 Mats Longard Göteborg
Finalresultat: Finalresultat:
Håkan Ahlgren - Daniel Mattsson
15-13, 5-11, 11-6, 9-11, 13-11
Stefan Nilsson - Raymond Jönsson
11-9, 17-15, 7-11, 5-11, 11-6
Herrar veteraner singel Herrar äldre veteraner singel
1 Bo Molin Oskarshamn 1 Erik Wilhelmsson Ljusdal
2 Claes-Håkan Svensson Oskarshamn 2 Pekka Falkås Lidköping
3 Leif Gustavsson Norrköping 3 Åke Sandell Norrköping
4 Erik Wilhelmsson Ljusdal 4 Stig E Jonsson Stockholm
Finalresultat: Finalresultat:
Bo Molin - Claes-Håkan Svensson
11-6, 11-7, 11-8
Erik Wilhelmsson - Pekka Falkås
11-6, 11-5, 11-6
Damer öppen singel
1 Maria Claesson Västerort
2 Lotta Frisell Västerort
Finalresultat:
Maria Claesson - Lotta Frisell
10-12, 12-10, 11-14, 11-5
Herrar öppen dubbel
1 Rickard Gartér/Stefan Nilsson Helsingborg/Malmö
2 Håkan Ahlgren/Daniel Mattsson Västerort
3 Martin Södervall/Niklas Ahlgren Polishögskolan Finalresultat:
4
 
Claes-Håkan Svensson/Bo Molin
 
Oskarshamn
 
Gartér/Nilsson - Ahlgren/Mattson
11-5, 11-9, 11-10
Herrar oldboys dubbel
1 Raymond Jönsson/Mats Longard Göteborg
2 Stefan Nilsson/Tomas Wänerfors Malmö/Lidköping
3 Mats Lundberg/Håkan Böhlin Göteborg/Stockholm
4 Thomas Sandin/Dan Ljungqvist Västerort Avgjordes via poolspel (alla mot alla)
Herrar öppen lag
1 Västerort Håkan Ahlgren/Daniel Mattsson
2 Polishögskolan Martin Södervall/Niklas Ahlgren
3 Oskarshamn Claes-Håkan Svensson/Bo Molin Finalresultat:
4 Göteborg 1 Raymond Jönsson/Mats Longard Västerort - Polishögskolan 3-0
Herrar oldboys lag
1 Göteborg Raymond Jönsson/Mats Lundberg Finalresultat:
2 Lidköping Tomas Wänerfors Göteborg - Lidköping 3-2
Herrar veteraner lag
1 Oskarshamn Claes-Håkan Svensson/Bo Molin
2 Norrköping Leif Gustafsson/Harry Lundin
3 Stockholm Egon Sjö/Stig E Jonsson Avgjordes via poolspel (alla mot alla)
Herrar veteraner dubbel
1 Claes-Håkan Svensson/Bo Molin Oskarshamn
2 Erik Wilhelmsson/Pekka Falkås Ljusdal/Lidköping
3 Leif Gustafsson/Harry Lundin Norrköping
4 Egon Sjö/Stig E Jonsson Stockholm Avgjordes via poolspel (alla mot alla)
Herrar äldre veteraner dubbel
1 Erik Wilhelmsson/Pekka Falkås Ljusdal/Lidköping
2 Egon Sjö/Stig E Jonsson Stockholm
3 Åke Sandell/Ernst Lundmark Norrköping/Borås Avgjordes via poolspel (alla mot alla)

SPM i bandy, Örebro 6-7 februari 2003

Grupp A Målskillnad Poäng Grupp B Målskillnad Poäng
1. SPIF/Livvakterna +25 8 1.Örebro +16 6
2. Stockholm +20 6 2.Gävleborg - 8 3
3. Västmanland + 8 4 3.Uppsala - 3 2
4. Dalarna -13 2 4.Göteborg - 5 1
5. Södermanland -40 0
  Final            
Örebro - SPIF/Livvakterna 12 - 5      
   
Slutställning SPM i bandy 2003 Skytteligan Mål
Guld
Silver
Brons
Örebro
SPIF/Livvakterna
Gävleborg
1. Stefan Gustavsson, SPIF/Livvakterna
2. Jonas Marklund, Örebro
3. Stefan Johansson, Västmanland
16
15
7

SPM i luftvapen, Stockholm 25 januari 2003

Luftpistol herrar Poäng Luftpistol damer Poäng
1 Fredrik Martinsson Trollhättan 657,4 1 Asta Kovanen Göteborg 472,8
2 Thomas Ekman Trollhättan 657,3 2 Liselotte Såmark Västerort 457,8
3 Jan Andersson Dalarna 653,5 3 Annika Almstrand Göteborg 451,5
Luftpistol herrar yngre veteraner Luftpistol herrar äldre veteraner
1 Willy Palm Stockholm 365 1 Börje Thelin Örebro 354
2
 
Finn Stridbo
 
Malung
 
364
 
2
 
Karl-Axel Gustafsson Västerort
 
332
 
3 Bertil Melin Södra Älvsborg 359 3 Almer Larsson Stockholm 330
Luftpistol herrar lag Luftpistol damer lag
1 Dalarna 1663 1 Göteborg 735
2 Trollhättan 1 1640 2 Västerort 702
3 Trollhättan 2 1566
Luftpistol herrar veteraner lag Luftgevär
1 Södra Älvsborg 710 1 Stefan Lundqvist Norrtälje 650,2
2 Stockholm 1 709 2 Christer Andersson 641,2
3 Örebro 684 3 Ingemar Jonsson Trollhättan 614,8

SPM i innebandy, Falun 15-16 maj 2003

Slutspel damer Slutspel herrar        
Semifinal 1
Söderort - Malmö 5 - 4

Semifinal 2
Västerort - Göteborg 4 - 5

Match om 5 och 6 plats
Dalarna - Västmanland 1 - 0

Match om 3 och 4 plats
Malmö - Västerort 5 - 3

Final
Söderort - Göteborg 0 - 5
Semifinal 1
Göteborg - Kalmar 5 - 7

Semifinal 2
Dalarna - Södertörn 6 - 5

Match om 5 och 6 plats
Malmö - Uppsala 4 - 5

Match om 3 och 4 plats
Göteborg - Södertörn 4 - 6

Final
Kalmar - Dalarna 4 - 3
       

Hemmabanstävling i bowling 2003

  Lagtävling, tvåmannalag   Lagtävling, fyrmannalag
1
2
3
Umepolisens S o IK, lag 2
Karlstadspolisens Idrotts- och Skytteförening, lag 1
Haparandapolisens Idrotts- och Skytteförening
1182
1118
1108
1
2
3
Umepolisens S o IK, lag 1
Nässjöpolisens Skytte- och IK, lag 1
Kalmarpolisens IF, lag 1
2271
2159
2156
             
Individuell tävling, damer Individuell tävling, herrar
1
2
3
Saida Danielsson, Kalmar
Lotta Stråhl, Falun
Anneli Jansson, Karlstad
494
461
454
1
2
3
Lars-Ola Johansson, Nässjö
Lars-Erik Andersson, Umeå
Per-Erik Kämpe, Haparanda
630
617
595